Драма с отказа на УЕФА да пусне Ливърпул за новия сезон

УЕФА отказа да промени правилата на европейската Шампионска лига за следващия сезон, за да може английският Ливърпул да защити титлата, спечелена така зрелищно снощи в Истанбул.

Ливърпул не успя да се класира автоматично за следващия сезон, защото е пети в английската Висша лига, а в Шампионската лига попадат първите четири отбора. Освен това правилата на Лигата не дават на победителя автоматично право да участва в следващия сезон.

Говорителят на УЕФА Уилям Гейлард заяви пред ББС, че сега е твърде късно да се включва английският клуб и да се изважда друг.

Не можем да сменяме правилата по средата на сезона. Футболната асоциация на Англия реши, че четвъртият английски отбор в Лигата ще е Евъртън, добавих Гейлард.

Той посочи, че Ливърпул не бива да се осланят на прецедента от сезон 2000 – 2001, когато мадридският Реал получи право да защитава титлата си в Лигата, тъй като испанската футболна федерация даде на кралския клуб мястото на Реал Сарагоса.

Снощи Ливърпул победи фаворита Милан, въпреки че на полувремето италианците водеха с 3:0.

С три гола в рамките на шест минути Ливърпул изравни, а победата дойде след 3:2 реализирани дузпи, след като в продължението никой не вкара гол.

Феновете на Ливърпул празнуваха цяла нощ в Истанбул след забележителната победа на техния отбор.

Спортният кореспондент на ББС посочва, че мачът ще остане в историята като един от най-драматичните обрати. Ливърпул печели европейската шампионска титла за пети път.

Шефът на футболния клуб Рик Пери призова УЕФА да допусне отбора за участие в Шампионската лига следващия сезон.

“Вижте каква подкрепа има (нашия отбор) от световната публика и за играта...Ние победихме достойно и ми се струва, че целият свят мисли така”, каза Пери.

Карло Анчелоти, треньорът на загубилия отбор Милан, също смята, че на Ливърпул трябва да бъде дадена възможност да защити титлата си.

Между другото, сред всички, които се радват на триумфа на Ливърпул, има един човек, който се радва повече от останалите, тъй като тази победа му донесе 75 хиляди долара.

ББС посочва, че рязката промяна на ситуацията във второто полувреме на мача в Истанбул се оказа голям удар за някои букмейкърски кантори.

Така например Ladbrokes съобщи, че след първото полувреме над 100 човека са заложили на победа на Ливърпул на финала. В този момент, при резултат 3:0 в полза на Милан, залогът за победа на англичаните е бил 100/1.