Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Драматична неувереност в растежа сред бизнес лидерите в света

1 коментар
Боб Мориц представи пред форума в Давос проучването сред бизнес лидерите

Рекорден песимизъм за световния икономически растеж сред бизнес лидерите отбелязва 22-ото глобално проучване на "ПрайсУотърхаусКупърс" (PwC), представено пред Световния икономически форум в швейцарския град Давос. То е проведено сред 1300 изпълнителни директори от цял свят и отчита несигурност в световния икономически растеж в почти всички страни.

Близо 30% от бизнес лидерите смятат, че световният икономически растеж ще намалее през следващите 12 месеца. Това е рекордно песимистичен резултат спрямо миналогодишните 5% песимисти.

Все пак 42% от анкетираните виждат възможност за по-добър икономически растеж през следващите години, въпреки че този процент е значително по-нисък от рекордните 57% през 2018 г. Като цяло вижданията на изпълнителните директори за световния икономически растеж тази година са по-поляризирани, но тенденцията е надолу. Най-ясно изразена е промяната в Северна Америка, където оптимизмът спада от 63% през 2018 г. до 37% сега. Близкият изток също отбелязва голям спад от 52% на 28% поради повишената регионална икономическа несигурност, посочва се в проучването.

САЩ запазват позицията си като най-голям пазар за растеж с 27%, което е значителен спад от 46% през 2018 г. Вторият най-атрактивен пазар, Китай, също отчита спад до 24% спрямо 33% през 2018 г. Индия е изгряващата звезда в списъка тази година, като наскоро задмина Китай като най-бързо развиващата се голяма икономика.

"Мнението на бизнес лидерите за глобалната икономика отразява най-мащабните икономически  тенденции, като  коригира прогнозите за 2019 г. надолу”, коментира Боб Мориц, глобален председател на PwC, цитиран в съобщението на компанията. "С нарастването на напрежението в търговията и протекционизма е ясно, че увереността в бъдещия икономически просперитет намалява“, допълва той

САЩ остават водещ пазар за растеж през следващите 12 месеца. Много бизнес лидери обаче се насочват и към други пазари, което се отразява в значителния спад на онези, избрали САЩ – от 46% през 2018 г. до едва 27% сега. Китай скъсява дистанцията, но популярността на този пазар също бележи спад – от 33% през 2018 г. до 24% през 2019 г.

Търговските конфликти, политическата несигурност и протекционизма заменят тероризма, изменението на климата и увеличаването на данъчната тежест в списъка на десетте най-големи заплахи за растеж, посочва се в доклада.

88% от изпълнителните директори, които са "изключително загрижени“ за търговските конфликти, са особено неспокойни по отношение на търговските въпроси между Китай и САЩ.

Въпреки милиардите долари инвестирани в ИТ инфраструктура, изпълнителните директори все още не получават изчерпателни данни, които да им помогнат за вземането на ключови решения за дългосрочния успех и устойчивост на техния бизнес, сочи още проучването.

Относно справяне с проблема "липса на уменията“, изпълнителните директори се съгласяват, че няма бързо решение. 46% смятат, че отговорът се крие в допълнителни обучения и значителна преквалификация.

85% от изпълнителните директори са съгласни, че изкуственият интелект ще промени драстично бизнеса им през следващите 5 години. Близо 2/3 смятат дори, че той ще има по-голямо въздействие от интернет.

Въпреки това, 23% от бизнес лидерите все още нямат планове за използването на изкуствен интелект. Други 35% "планират да го направят“ през следващите 3 години. 33% са предприели "много ограничен подход“. По-малко от 1 на всеки 10 изпълнителни директори е въвел изкуствен интелект в широк мащаб.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Растежът никога не обхваща всички страни едновременно и еднакво. Тези цифри са измислени. Няма такава статистика, която да прогнозира нещо толкова точно и деликатно, като икономиката. Това е политика. Тези изказвания са политически внушения.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.