Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДСБ залагат на ускорен икономически растеж за справяне с бедността и заетостта

0 коментара

Решаването на проблемите със заетостта и бедността ще бъде основният акцент в предизборната платформа на Демократи за силна България (ДСБ), заяви лидерът на партията Иван Костов, според когото по този въпрос правителството на Симеон Сакскобургготски тъпче на едно място вече 4 години.

Вторият акцент в платформата на ДСБ е приключването на здравата реформа, а третият са конституционните промени, включително в структурата на съдебната власт. Партията освен това ще заложи на силни държавни институции и ясни ангажименти към малцинствата.

Повишаване на доходите чрез ускорено икономическо развитие

ДСБ не си представя силна България в обединена Европа с най-бедните граждани в ЕС, заяви Костов, аргументирайки първия формулиран приоритет. Той участва в национална среща на централното ръководство и депутатите с председателите на всички общински организации от ДСБ, която се проведе през уикенда във Варна.

Ние знаем как да постигнем по-бързото икономическо развитие и на тази база да покачим много по-бързо доходите, отколкото те растяха през последните четири години, обясни Костов. Той посочи, че усещането за бедност е много силно у българските граждани и че за при мандата на НДСВ и ДПС не са постигнати средните нива, които са могли да стигнат средната работна заплата и пенсия.

Завършване на здравната реформа

ДСБ ще акцентира още върху завършването на реформата в здравеопазването, като най-важно е да се решат проблемите на болничното здравеопазване и организацията на разходите на здравната каса и държавния бюджет.

Според Иван Костов, решаването на проблема с достъпа до здравеопазване на всички български граждани, които се осигуряват, ще бъде направен най-големият принос за решаването на най-тежкия проблем за нацията - демографският срив.

Лидерът на ДСБ изтъкна, че през последните 4 години здравната реформа тъпче на едно място в момента създава най-сериозните проблеми.

Лидерът на ДСБ обясни, че партията концентрира усилията си най-вече в завършването на реформата в болничното здравеопазване. За целта са необходими няколко много важни усилия за промени в организацията на разходите, които отиват за болнична дейност, обясни Костов.

Ако тази реформа завърши в кратки срокове, ДСБ смята, че ще се реши и въпросът за солидарността при отказа за здравно осигуряване. ДСБ ще посочи ясно кои са причините за това хората да не се осигуряват и ще ги преодолеем, така че всеки български гражданин да участва солидарно в тази социално-осигурителна мрежа, обясни Костов. Най-тежкият въпрос е какво трябва да се направи с хората, които ще откажат да си плащат вноските, тъй като това е въпрос на свободна воля. Ако някой не желае това и не е солидарен с останалите, които си плащат, той ще трябва да си заплаща сам услугите, поясни Костов.

Намаляване на половина броя на депутатите и премахване на имунитета им

Силните държавни институции са третият основен акцент в платформата на ДСБ.

Партията има разработени проектопредложения за промени в конституцията, чрез които да бъде намален наполовина броят на народните представители, да бъдат премахнати привилегиите им и депутатския имунитет, припомни зам.- председателят на ДСБ и лидер на ПГ на ОДС Екатерина Михайлова.

Иван Костов акцентира на завършването на реформата в съдебната система чрез изваждането на досъдебното производство от съдебната власт и създаване на отговорно държавно обвинение и следствие от висококвалифицирани, защитени държавни служители.

Екатерина Михайлова обясни, че предлагат тези идеи, защото според ДСБ трябва да бъде засилен контролът върху всяка една от институциите, включително и на парламента.

ДСБ е за премахването на Великото народно събрание, което е пречка за нормално изменение на конституцията, заяви още Екатерина Михайлова.

ДСБ предлага силна местна власт, децентрализация с възможност общините да разпределят преки данъци, а също така и да определят своите местни данъци и такси, обясни Михайлова.

Интеграция на малцинствата

В платформата на ДСБ ще има специални раздели, които ще адресират някои от най-острите проблеми в страната. Иван Костов посочи, че сред тях, например, е интеграцията на малцинствата. ДСБ смята, че трябва да има ясно поети ангажименти пред малцинствените групи, особено пред ромите, които нямат свое политическо представителство.

Костов припомни за приетата преди няколко години програма за интеграция на ромите, която обаче през последния мандат е била изоставена. Според него страната трябва да се върне към тази програма и освен това тя трябва да бъде разширена. ДСБ има намерение да направи това заедно с ромите за силна България.

Основната задача на ДСБ е да не допусне БСП да спечели достатъчно гласове, които да ѝ дадат възможност за формиране на мнозинство в следващия парламент, обяви Иван Костов в събота пред членовете и симпатизантите на ДСБ в областта.

Екатерина Михайлова посочи, че процедурата за издигане на кандидат - депутати от ДСБ ще започне през март. Най-важното за кандидатите е да са почтени, да могат да печелят доверие, да има своите виждания за работата си като народен избраник и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.