Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Дунарит" най-нетърпелива в конкурса за продажбата на ВМЗ-Сопот

5 коментара
"Дунарит" най-нетърпелива в конкурса за продажбата на ВМЗ-Сопот

Русенската фирма "Дунарит" вече е подала документи за допустимост в процедурата за приватизацията на "Вазовските машиностроителни заводи" (ВМЗ)-Сопот. В понеделник, когато е крайният срок за изясняване кой ще продължи надпреварата за закъсалото финансово предприятие, се очаква да стане ясно дали в процедурата продължават и другите двама претенденти - "Сейдж консултантс" и ЕМКО. Това съобщи изпълнителният директор на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол (АПСК) Емил Караниколов пред БНР в неделя.

Към момента ДАНС и ДКСИ допуснаха и тримата желаещи да придобият активите на оръжейния завод, където работниците протестират и са в готовност за ефективни стачни действия заради неплатени заплати за 1.38 млн. лв.

 

"Още в сряда един от участниците подаде документи по допустимост. Това е "Дунарит". Предполагам, че в понеделник, най-късно до вторник ние ще се произнесем по това

кой допускаме", каза Караниколов.

 

Русенската "Дунарит" е на фирмата "Кемира" ЕООД, която се свързва с банкера Цветан Василев, мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка. Финансовата институция в последните месеци придоби значителна собственост у нас чрез сделката за "Виваком", реализирана съвместно с руската ВТБ Инвест, а преди това участва и в приватизацията на незавършения корпус на ИПК-Родина.

 

Фирма ЕМКО е собственост на бизнесмена Емилиян Гебрев. Тя ползваше складовете край севлиевското село Ловнидол, в които избухнаха взривове в края на миналата година.

 

Според публикации в пресата собственици на "Сейдж Консултантс" са Христо Христов и Генчо Христов. Фирмата се занимава с внос и износ на оръжия и боеприпаси.

 

На бъдещия собственик на ВМЗ-Сопот се разчита да спаси от фалит дружеството, което освен за заплати дължи и около 47 млн. лв. на хазната. За да се тушира по-бърза социалното напрежения сред работниците, които имат да си вземат възнаграждения от август, държавата ще ускори сроковете за продажбата на завода.

 

Караниколов също потвърди в неделя, че ведомството му ще съкрати вътрешните срокове за провеждане на приватизационната процедура. "И се надяваме до края на ноември месец ние да имаме обвързваща оферта. Веднага щом получим обвързващите оферти, ще внесем в Министерския съвет проект на доклад с класиране. Министерският съвет ще класира на първо място кандидата, който отговаря на тези условия, и съответно ще даде срок за преговори и приключване на сделката", каза шефът на АПСК. той припомни, че правителството по закон може да постави на купувача допълнително ангажименти, които да бъдат заложени в приватизационния договор.

 

"Стратегията не допуска съкращения в период от следващите три години от приключване на сделката, както и намаляване на фонд "Работна заплата". Единствените, единствено към тези съкращения, то това не е и съкращение, се допускат пенсионираните и доброволно напусналите", припомни още Караниколов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Нали в крайна сметка е важно хората да са си на работа и да си получават заплатите? По ли ще е хубаво, ако преприятието фалира, защото определен кръг от хора не искат да го продават?

  2. Анонимен
    #4

    ДУНАРИТ е фирма на червената мафия - в търговията и производството на оръжия и боеприпаси. Затова са нетърпеливи - да се лапа по ГЕРБаво време е най-сигурно-......

  3. Анонимен
    #3

    До сега вече трябваше да са го приватизирали,защото както виждаме работниците стачкуват защото не си получават заплатите,а с тези стачки рискуват да изгубят и малкото си останали клиенти,така че дано този път процедурата по приватизация да мине гладко и скоро завода да има нов собствени,който да го вдигне на крака и да го развива.

  4. Анонимен
    #2

    Дано най-накрая да го купят това ВМЗ Сопот, че да тръгнат нещата нагоре, че толкова много хора могат да си загубят работата. Мен не ме интересува кой и за колко пари ще го купи, важно е нещата да тръгнат нагоре.

  5. Анонимен
    #1

    ВМЗ усилено върви по пътя на Кремиковци.Тежко и горко на работниците.Лошото е,че не останаха и машини за скраб.Приватизаторът ще остане неприятно изненадан от състоянието на ВМЗ-то.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.