Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дунав прелива

4 коментара

Пълноводието на Дунав от последните дни може да се окаже опасно за Русе и селата в района, защото то продължава необичайно дълго време, а експертите алармират, че топенето на снеговете в Алпите тепърва предстои.

През последната седмица се наблюдава покачване нивото на водите на реката в българския участък до тревожни стойностости. Нивото на Дунав е с 2.5 м по-високо от обичайното за сезона. В Русенска област, особено в устията на притоците, това поражда реална опасност от разливи и наводнения на земеделски земи. Съществува реална заплаха за селищата по притоците на Янтра и Русенски Лом.

Нивото на река Дунав при Лом през последните 24 часа се е покачило със шест сантиметра, съобщиха от Хидрометеорологичната станция в града.

В сряда сутринта височината на водния стълб бе 811 сантиметра, което е необичайно високо за средата на месец юни. Водата е заляла малки части от Дунавския парк и от пристанището в Лом.

Залети са основите на бившата сграда на "Инфлот" в Лом. В общината в крайдунавския град заседава кризисен щаб, който координира действията на различните институции, ангажирани със защитата на населението от високите води на Дунав.

"Гражданска защита" и община Лом имат готовност да изградят временна земно-насипна дига в района на пристанището в Лом, ако нивото на реката достигне 830 сантиметра.

При Видин нивото на Дунав достигна 812 сантиметра, а при Ново село 757 сантиметра. Остава в сила въведената първа степен на готовност за действие при високи води на Дунав.

Междувременно дигата на река Тимок създава опасност от наводнения. Все още не е възстановена дигата, която бе прорязана през март, за да се изтегли водата от залетите площи в община Брегово. Тогава под вода останаха близо 15 000 дка обработваема земеделска земя. За да се оттече водата, спешно се наложи да се прореже дигата, защитаваща граничния град Брегово и водата се отчече в коритото на река Тимок.

Втори месец за затварянето и укрепването на дигата няма средства, а нивото на граничната река, която се влива в Дунав, застрашително расте.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Метеоролог
    #5

    Ей, не са чували за черешовите води !@

  2. гала
    #4

    Метеоролог, черешовите води отдавна преминаха....

  3. rodos-1
    #2

    в неделя се спусках с кану 35км до устието.Нивото е паднало с около половин метър за 1 седмица.Водата е на около 3м под нивото на билото на дигата.Снеговете в Стара планина почти се стопиха и смятам,че Тимока освен много е красив,вече е и напълно безопасен

  4. МИ6
    #1

    плодородните почви по поречията на реките стават плодородни именно поради редовните разливи на тези реки и наслояването на наносни почви.Да ама къде по-хубаво и по-научно е да ръсим изкуствени торове.Като се е завряло човечеството до самите брегове на водните басеини нека си пати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.