Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дупката в стокообмена ни се е увеличила с 870 млн. лв.

Макар да нарастват през септември, вносът и износът през деветмесечието са по-малко спрямо 2013 г.

1 коментар
Дупката в стокообмена ни се е увеличила с 870 млн. лв.

За деветте месеца на настоящата година дупката в стокообмена на страната ни се е увеличила с 870.1 млн.  лв. спрямо същия период на 2013 г. и е в размер на 5.827 млрд. лв., сочат предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ), обявени в понеделник. Според тях общият износ на български стоки за отчитаните месеци е намалял с 2.1 на сто и възлиза на 31.8 млрд. лв., а общият внос в страната се е увеличил с 0.5 процента спрямо година по-рано и е за 37.7 млрд. лв.

Въпреки като цяло отрицателната тенденция на годишна база, от НСИ посочват, че през септември 2014 г. експортът ни бележи ръст от 3.6 на сто спрямо същия месец на 2013 г. и е бил за 3.9 млрд. лв. Расте и импортът през септември 2014 г. с 2.4 на сто в сравнение с година по-рано и възлиза на 4.7 млрд. лв., което е положителен сигнал за икономиката и потреблението. 

Общото външнотърговско салдо за деветмесечието на 2014 г. е на минус и остава отрицателно дори и след приспадане на разходите за транспорт и застраховки при внос на стоки . И в този случай разликата между внос и износ в ущърб на България е 4.1817 млрд. лв.

На търговията с Европа се падат 2.6074 млрд. лв. от дупката в стокообмена, останалите 2.8413 млрд. лв. се дължат на стокообмена ни с държави извън Европейския съюз.
 
През септември 2014 г. общото външнотърговско салдо е отрицателно и е на минус 765.2 млн. лева.

Според изнесените данни, в периода януари - август 2014 г. износът на български стоки за Европейския съюз се увеличава с 2.6% спрямо година по-рано е и 17.5 млрд. лв. Основни търговски партньори на България са Германия, Италия, Румъния, Гърция, Франция и Белгия, които формират 71.7% от износа за държавите - членки на ЕС.

През август 2014 г. обаче износът за ЕС намалява с 3.5% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 2.3 млрд. лв.

За деветте месеца на тази година най-голям ръст бележи българският експорт в Европа в областта на мазнини, масла, восъци от животински и растителен произход (21.6%), а най-голям е спадът при безалкохолните напитки, алкохолът и тютюна (20.2%) и при мениралните горива и масла (16.9%).

Вносът на европейски стоки у нас през деветмесечието също е нараснал с 3.5% в сравнение с предходната година и е за 20.1 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Италия, Румъния, Гърция и Испания.

Августовският внос на стоки от ЕС у нас е с 12.4 на сто повече спрямо година по-рано и е за 2.5 млрд. лв.

При вноса от ЕС най-голямо процентно увеличение (8.4%) е отчетено в сектор "разнообразни готови продукти", а най-голямо намаление (16.9%) се наблюдава в сектор "мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход”.

Към страни извън ЕС износът на български стоки намалява с 8 на сто през деветмесечието спрямо същия период на 2013 г. и възлиза на 11.9 млрд. лв. Основни търговски партньори на България са Турция, Сингапур, Руската федерация, Китай,  бившата югославска република Македония и Сърбия, които формират 53.2% от експорта ни трети страни.

През септември 2014 г. износът на България за държави извън ЕС се увеличава с 15.6% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1.5 млрд. лв.

Най-голям ръст през първите девет месеца бележи износът на разнообразни стоки в трети страни (16.4%), а най-много е спаднал експортът на необработени (сурови) материали, негодни за консумация (с изключение на горивата) – с 29.9%, и на минерални горива, масла и подобни продукти” - с 16.6%.

Вносът на България от трети страни за първите девет месеца на 2014 г. намалява с 2.9% спрямо същия период на 2013 г. и е за 14.8 млрд. лв. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Руската федерация, Турция, Китай и Украйна.

Само през септември 2014 г. вносът на България от трети страни се увеличава с 8.4% спрямо същия месец на предходната година и е в размер на 1.9 млрд. лeвa.

През деветте месеца най-много спрямо година по-рано е нараснал вносът от държави извън ЕС на безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн (21.8%). Най-голям спад се наблюдава в сектор "минерални горива, масла и подобни продукти (15.6%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #1

    Mediapool, някак си доста грозно е да ползвате терминология от жълтата преса. Какво значи "дупка" в стокооборот.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.