Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Два не толкова дипломатични сигнала от Сърбия

34 коментара
Пендаровски и Вучич, сн. ЕПА/БГНЕС

На връх националния празник на Северна Македония - Илинден, от висши сръбски политици излязоха няколко коментара, явно насочени към България и отношенията между София и Скопие.

Символно президентите на Сърбия и Северна Македония Александър Вучич и Стево Пендаровски отбелязаха празника в сръбския манастир "Св. Прохор Пчински", където се смята, че е формирана македонската република.

"Ние сърбите обичаме македонците и македонския език и не мислим, че той не съществува“, каза Вучич в явна препратка към проблемните отношения между София и Скопие.

Съвсем друг въпрос е липсата на България в отбелязването на подобни дати и отстъплението през последните години, въпреки че отвори под условия врата на Северна Македония към ЕС.

В същото време сръбският министър на външните работи Ивица Дачич коментира отказа на "България да признава националните малцинства".

"България не признава националните малцинства, но пък за сметка на това, толкова много протестира за лошото положение на българите в Сърбия. А това вече наистина е ... Но, когато ние им казваме, а сърбите в България, тогава те отговарят: няма сърби в България. А, това означава ние да кажем няма българи в Сърбия“, каза Дачич, който е сочен като проруски настроен.

Според данните от последното преброяване на населението миналата година като българи се определят около 12 900 души в Сърбия, чието население е около 6.7 милиона.

Въпросът е много чувствителен и заради исканията за признаването на македонско малцинство у нас.

Дачич редовно изпраща провокативни послания към България. 

В края на 2020 година той обвини България в извършването на "тежки фашистки престъпления" и коментира поведението на София и Скопие така:

"Ако те смятат, че са българи, че нямат свой език, това си е тяхна работа. Но няма да обявявате българската окупация за администрация“.

Моментът е ключов за управляващите в Северна Македония, които се опитват да променят конституцията и да вкарат в нея и българите, което е основното изискване на София, за да започне Скопие реални преговори за членство в ЕС.

Това е в безспорен интерес и на двете страни, но не и за трети страни, които работят активно срещу евроатлантическото развитие на региона.

Засега конституционните промени са под въпрос, тъй като най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ провежда активна кампания срещу тях с основни опорки, че са “български диктат“ и “заплаха за македонската идентичност“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #34

    Защо не сме направили въпрос за връщането на западните покрайнини след разпадането на Югославия? ................... Що не се цункат тез влюбени щъркели на снимката?

  2. Kruger
    #33
    Отговор на коментар #30

    И в Солун са македонци - гърци. В Петрич също - българи. Нали трябва да ви различаваме, след като твърдите, че сте нещо различно. Ако се обиждате от "северномакеднци", тогава точното е "македонци от Северна Македония". Просто е по-дълго, а значи същото.

  3. Kruger
    #32
    Отговор на коментар #31

    Сърбия съвсем видимо изостава все повече от цивилизацията. Никой, освен тях самите, не може да им помогне. Ние да си гледам нас и да се развиваме като нормална цивилизована страна. Още по-бързо:)

  4. jivka65
    #31

    Те сърбите принципно не са дипломатични.

  5. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #30
  6. Kruger
    #29
    Отговор на коментар #22

    Г. Делчев 1899 г.: "Отцѣпленията и разцѣпленията никакъ да не ни плашатъ. Действително жалко е, но що можемъ да правимъ, когато си сме българи и всички страдаме отъ една обща болѣсть! Ако тая болѣсть не съществуваше въ нашитѣ прадѣди, отъ които е наследство и въ насъ нѣмаше да попаднатъ подъ грозния скиптъръ на турскитѣ султани." Тогава северномакедонския народ и език още не са съществували и Г. Делчев хич не е подозирал за такова чудо:) Сега да са им честити и са добре дошли културно и възпитано, ама Г.Д. очевидно има общо с тях почти толкова, колкото и Ал. Македонски:)

  7. Rolo Tomassi
    #28

    Историята ни е толкова преплетена във вековете, че този спор е абсолютно безсмислен.
    Където са празнували (славели) националният празник на РСМ - ман. Прохор Пчински - светец, канонизиран от БПЦ.
    Той е последовател на св. Иван Рилски, както и св. Гаврил Лесновски, родом около Крива Паланка (39 км от Кюстендил) - канонизиран от БПЦ.
    До Крива Паланка се намира и манастирът св. Йоаким Осоговски (друг последовател на св. Иван Рилски) - също канонизиран от БПЦ.
    Според историята св. Прохор Пчински

  8. Антон
    #27

    Маке, не се закачай с шестата раса, щото.......

  9. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #26
  10. Kruger
    #25
    Отговор на коментар #24

    Да ви предупредя, че по принцип със северномакедонци засега е невъзможно да се води смислен и логичен разговор на такива теми. Имайте предвид, че това са хора, които се самоопределяха за наследници на античната гръцка Македония и на Александър Велики:) Сигурно има и изключения, но не съм ги видял или чул. Затова не се занимавайте.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.