Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Два пъти повече европари за инфраструктура след 2014 г.

Няма да има отделна програма за най-бедния регион в Европа - Северозападния

12 коментара
Томислав Дончев

Близо два пъти повече ще са парите за пътища, магистрали и ВиК инфраструктура за следващия планов период 2014 – 2020 г. спрямо настоящия. Това стана ясно от думите на министъра по еврофондовете Томислав Дончев по време на конференция “България и многогодишната финансова рамка на ЕС за 2014 – 2020 г.”. Форумът беше организиран от Института за икономическа политика и фондация “Ханс Зайдел” в София.

 

България може да разчита на 17.1 млрд. лева безвъзмездна помощ, а заедно с националното съфинансиране средствата ще надхвърлят 20 млрд. лв. Това е с около 4.5 млрд. лева повече спрямо настоящия програмен период. Очакванията са бюджетът на ЕС да бъде около един трилион евро за 2014 – 2020 г.

От кохезионния фонд ще дойдат 30% от средствата. Това са около 6 млрд. лв., които ще отидат за строителство на магистрали, жп линии и водния сектор. В момента сумата е 3.4 млрд. лева.

Средствата за образование, обучения на работещи и безработни и социално включване ще дойдат от Европейския социален фонд и са 18% или около 3.6 млрд. лева.

Най-много средства в България ще дойдат от Европейския фонд за регионално развитие – 52%, което е около 10.4 млрд. лв. Половината от тези пари ще отидат за нисковъглеродна икономика, иновации и за малкия и среден бизнес. Останалите са за мерки за развитие на градовете и регионите.

Списък с проекти сменя програмата за Северозападна България

Списък с проекти вместо отделна програма за най-бедния регион в Европа – Северозападния, предвижда рамката на България за следващия програмен период, каза министър Дончев. Това е последното решение засега.

Допреди месец вариантът е бил да има отделна програма, но минусите се оказали повече. Най-същественият от тях е от перманентен политически натиск кои проекти да се реализират по тази програма, което ще доведе до нейното изкривяване, смята Дончев.

В списъка с проекти ще попаднат тези, които трябва да се реализират. В инфраструктурата това са част от жп линията София – Видин, както и скоростният път между Ботевград и Монтана.

Добрата новина за западналия регион е, че Европа променя политиката на сближаване и най-бедните региони ще се подпомагат приоритетно, за да догонят останалите, каза Зинаида Златанова, ръководител на представителството на Европейската комисия в България.

В търсене на точната рецепта и брилянтната кройка

Финансовата рамка на България за 2014 – 2020 г., както и отделните оперативни програми с приоритетите ще са ясни в края на годината, обеща министър Дончев. По думите му в момента се търси “точната рецепта” или “брилянтната кройка” за страната.

С днешна дата плановете са 7-те оперативни програми да бъдат намалени на шест или пет. Със сигурност отпада програмата “Техническа помощ”.

Дискусионни засега остават въпросите дали да има отделна програма “Околна среда” или да се слее с “Регионално развитие”. Другата програма под въпрос е “Административен капацитет”.

След като се изчистят въпросите ще има парламентарен дебат. Целта е решението за бъдещата финансова рамка на България за следващия програмен период да бъде взето с политически консенсус, каза министър Дончев.

Причината е, че през лятото на 2013 г. ще има парламентарни избори. И тези, които дойдат на власт, да не тръгнат да правят експерименти, а да имат един готов продукт, около който са се обединили всички политически сили.

Европа планира нови данъци, България е против

За следващия планов период Европейският съюз планира да въведе два нови данъка – върху финансовите транзакции и осъвременен ДДС, каза Зинаида Златанова.

България е против въвеждането и на двата данъка. Осъвремененият ДДС е единна ставка по ДДС за всички страни членки. Сега страната ни има един от най-ниските данъци в тази посока.

Очакванията са двата нови данъка да осигурят половината от приходите в европейския бюджет, като в същото време ще се намалят вноските на страните членки с около една трета от сегашните, изтъкна Зинаида Златанова.

България за първи път участва в изготвянето на финансовата рамка на бюджета на Европейския съюз. През 2006 - 2007 г. страната ни беше само наблюдател и нямаше право на глас.

В правителството обаче продължава напрежението около това кой да представя страната при преговорите по кохезионната политика на ЕС. Спорът е между министрите по еврофондовете Томислав Дончев и на финансите Симеон Дянков. Правителственото решение беше взето на подпис преди повече от месец и в момента е на арбитраж при премиера Бойко Борисов след като двете страни не са стигнали до споразумение.

С министър Дянков нямаме търкания, а професионална дискусия по редица теми, включително и спор по някои, каза министър Дончев по повод различията с колегата си.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #12

    NORAD: до 9 - ами най вероятно ще се върна; има само една променлива която ме притеснява : да се забърка отново класическия коктейл БСП ДПС( чиновничката Куневица) на изборите 2013 г...това е една доказана комбинация с ясни резултати през последните 22 г..

  2. Анонимен
    #11

    До 9. Като вярваш, че ще се случи нещо хубаво под управлението на ГЕРБ що не се върнеш в България. А може би е по-добре аз да отида в чужбина и от там да се радвам на случващото се в България.

  3. Анонимен
    #10

    Герберите не спряха да ни обещават светло бъдеще, след изтичането на мандата им.Вярно, че ще ги заменим с умни, отговорни и волеви хора, но като си представя какво наследство им оставя Бойко, ще трябва време да се върне страната на нивото при Станишев и после да тръгне нагоре.

  4. Анонимен
    #9

    NORAD: (подкрепя 3, 6 и 8) от година и половина съм извън България и все повече ми прави впечатление как хората не могат да се зарадват на добрите новини, да повярват че нещо положително се случва, възприемат се за жертви и повече се хващат за негативното дори и под изцяло позитивни новини за инвестиции и строежи чашата е наполовина празна,но и наполовина пълна - много по добре от изцяло празна България се променя макар и по бавно от темпа който ни се иска; разликата с/о преди 10 години не е никак малка

  5. Анонимен
    #8

    До 6. Търново, Габрово, Севлиево са балкани но хората са работливи и позитивни. Знаете ли защо по близо до полюсите държавите са по добре от тези на екватора(не всички). Отговор - на екватора почти всичко е без пари - няма парно и нужда от дрехи, храната расте в изобилие.А все по близо до полюсите трябва да се работи за да се оцелява. И хората се научили да работят здраво.Така и в България в Северозападнала България са като от екватора и е време да започнат да работят.

  6. Анонимен
    #7

    Да,а-а - от 2014г. нататък. А пък до тази дата? И тези управници умират да ни рисуват светлото бъдеще, обаче да решават проблеми - тук и сега - в никакъв случай. Готов съм да се обзаложа на каквото и да е, че това са празни приказки. Спомняте ли си приказките на Муравей Радев? На Велчев? Ами на Орешарски?За Монката, Дянковото момче съм сигурен, че ги помните...То не бяха ръст на пенсии, заплати, пенсионни фондове, кризи, таван на пенсиите, външни заеми и т. нат.И всичко това - все в бъдеще.

  7. Анонимен
    #6

    Едно магаре можеш да го заведеш до реката, но не можеш да го накараш да пие вода. По същия начин европейците могат да обещаят милиарди, но не могат да накарат българите да си размърдат ленивите телеса. Има си обективни причини едни райони да са развити, а други да са изостанали и това са хората които живеят там. Търново, Габрово, Севлиево са балкани но хората са работливи и позитивни. В северозападнала България хората са мързеливи, криви и вечно недоволни. Излежават се до пладне и като огладнеят вземат че вдигнат септемврийско въстание - палят, грабят, рушат и убиват.

  8. Анонимен
    #5

    Обърнете внимание, само празнословни думи : "БРИЛЯНТНАТА КРОЙКА","ТОЧНАТА РЕЦЕПТА","АДМИНИСТРАТИВЕН КАПАЦИTET" "РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ","ОКОЛНА СРЕДА"с една дума ДРЪН ДРЪН ТА ПЛЯС. В МИЛАТА МИ РОДИНА НЯМА НИКАКВА ИКОНОМИКА НЯМА НИКАКВА ПЕРСПЕКТИВА ЗА КАКВОТО И ДА БИЛО.А тези ГЪРБАВИТЕ все за инфраструктурни проекти ми говорят изглежда за да могат от Туркистан дани заливат с тяхните боклуци и отрови.

  9. Анонимен
    #4

    до 3 !!тъпако ти сигурно си от кохортата на главестия!!отиди в европа и се опитай да потърсиш финансий за един печеливш проект,да чуеш какво ще ти отговорят след като разберат от къде си!!нищо хубаво не чака българия със тия главундери,а ти можеш да ги разправяш тия на неграмотните ти близки!!

  10. Анонимен
    #3

    №2, убивате се с мързел, неграмотност, простотия, злоба и песимизъм. Неспособни сте да кажете на доброто добро и да му се зарадвате. Нещастници.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.