Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Два сценария за бъдещето на НАТО

0 коментара

Какво е бъдещето на НАТО? При осезаемата възможност за война срещу Ирак, присъединяване на 7 нови членове и все по-голямото различие във военно отношение между САЩ и Европа, ролята на НАТО като най-ефективният в света военен съюз е под въпрос. Срещата на върха в Прага трябва да даде ясен отговор. Но американският и европейският възглед за бъдещето на НАТО силно се различават.

Такова е мнението на политическите анализатори от Центъра за европейски реформи Стенли Слоун и Питър Ван Хам, изразено в тяхната последна разработка.

Американците подчертават, че НАТО има бъдеще само ако възприеме "новите мисии" за справяне със световния тероризъм и разпространението на оръжия за масово поразяване. Европа трябва да подобри военните си способности и да е готова за операции на всякъде по света, в против случай САЩ няма да я приемат сериозно.

Европейците чувстват, че Америка пренебрегва НАТО. Вашингтон първо изработва самостоятелно глобалната си стратегия, а след това търси европейска политическа подкрепа и специфично военно съдействие.

Ролята на НАТО в една война срещу Ирак - например, при организирането на мироопазващи сили в периода след падането на Саддам - ще бъде класически тест. Може ли НАТО да остане значим военен съюз, ако, освен в Афганистан, няма роля и в решаването на въпроса с Ирак? Може ли Пентагонът да превъзмогне своята неохота към съвместни действия? Ще подкрепи ли Европа едно драматично излизане на НАТО "извън неговата територия"?

Стенли Слоун и Питър Ван Хам предлагат две много различни хипотези за бъдещето на НАТО.

Слоун защитава тезата за дълбоко реформиране на НАТО. Той призовава Америка да скъса с едностранните си инстинкти и Европа да увеличи своите базисни военни способности. НАТО трябва да действа глобално срещу заплахите за сигурността, независимо къде възникват. А командните структури на Алианса трябва да се пренастроят от географски на функционален принцип.

Според Питър Ван Хам разминаването между САЩ и Европа в "стратегически план" ще остане, от което следва, че НАТО ще приключи с ролята си на значим военен съюз. В резултат на това Европа трябва да се научи да отстоява собствената си политика, като създаде, например, Европейска стратегическа концепция. Засилването на общата европейска външна и отбранителна политика ще бъде по-полезно, отколкото оплакването от Америка или преструването, че институционалните размествания ще съживят Алианса, който принадлежи на миналото.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.