Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Две трети от хората в работна възраст в ЕС знаят чужди езици

2 коментара

Две трети от хората в работна възраст в Европейски съюз са заявили през 2011 г., че знаят чужд език. Това показват данни, публикувани от европейската статистическа служба "Евростат" по случай Европейския ден на езиците, който се отбелязва на 26 септември.

Според статистиката през 2011 г. 83 процента от учениците на ниво начално и основно образование и 94 процента от учениците на ниво средно образование и от участниците в общи образователни програми са изучавали английски като чужд език.

Вторият най-изучаван чужд език както на ниво начално и основно образование, така и на ниво средно образование е бил френският - съответно от 19 и 23 процента от учениците в двете образователни категории, следван от немския (съответно 9 и 21 процента) и испанския (съответно 6 и 18 процента).

Данните на Евростат сочат, че през 2011 г. в България най-изучаваният чужд език на ниво начално и основно образование е бил английският (79 процента от учениците), следван от руския (13 процента). На ниво средно образование и общи образователни програми най-изучаваният чужд език отново е бил английският (88 процента), а второ място е заемал немският (34 процента).

През 2011 г. английският е бил най-изучаваният чужд език в 28-те сегашни държави членки на ЕС на ниво начално и основно образование, като делът на изучавалите го ученици е бил над 90 процента в Малта, Австрия, Испания, Италия, Гърция, Хърватия, Франция и Полша.

Сред страните, за които има данни, френският е бил изучаван от повече от половината ученици на това образователно ниво в Люксембург и Румъния, а немският е бил изучаван от повече от една четвърт в Люксембург, Хърватия, Дания, Унгария и Словакия.

На ниво средно образование най-изучаваният чужд език е бил английският, като делът на изучавалите го ученици е бил над 90 процента във всички държави от ЕС освен България, Кипър, Унгария, Малта и Португалия.

Немският е бил вторият най-изучаван чужд език в десет страни членки, френският - в девет, испанският - в четири, руският - в три, а шведският и италианският - в по една, показват данните на Евростат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Истината е, че усвояването и ползването на езиците идва с инвестициите. Не вкараш ли чужд език в работа и общуване, той остава на учебникарско равнище. Затова черните и циганите плямпат по-лесно всичко, каквото намерят в страните, в които се натрисат.

  2. Анонимен
    #1

    а статистиката какво казва за ромския?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.