Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двоен данък за вилите в курортите няма да има

Собствениците на апартаменти за туристи обаче ще бъдат вкарани в облагане

1 коментар
Двоен данък за вилите в курортите няма да има

Двоен имуществен данък няма да бъде налаган за вили, къщи и ваканционни имоти в курортите, но собствениците на тези сгради ще бъдат принудени да се отчитат в държавния или в общинските бюджети.

Това стана ясно от обсъждането в бюджетната комисия в парламента на първо четене на промените в Закона за местните данъци и такси, внесени от депутати от "Обединени патриоти".

Текстовете целят да решат проблема с избягването на данъчно облагане от страна на собственици на апартаменти в курортите, които ги отдават под наем на туристи, без да декларират официално приходите си. Според вицепремиера Валери Симеонов така се създава нелоялна конкуренция на легалния хотелиерски бизнес, който плаща данъци.

Депутатите и от ГЕРБ, и от опозицията обаче се обединиха, че текстовете във варианта, внесен от патриотите, може да се окажат противоконституционни заради налагането на двоен данък и трябва да бъдат сериозно редактирани между първо и второ четене.

Принципно обаче законопроектът беше подкрепен. По думите на Валери Симеонов той ще донесе допълнителни приходи на общините в размер на 200 млн. лв. годишно. Тази прогноза бе опровергана от Националното сдружение на общините в Р България (НСОРБ), което заяви, че такава сума не е постижима, при положение че общите приходи от данък сгради са около 300 млн. лв.

Симеонов реагира, че вместо НСОРБ да е доволно от законопроекта и да донесе "една бъчва с вино" от радост, то критикувало текстовете. Основните притеснения на сдружението са свързани с администрирането на данъка заради липсата на единна информационна система за местните данъци и на достъп до базите данни на Националната агенция за приходите.

Внесеният през май законопроект на патриотите предвижда в пъти по-високи данъци за вили, къщи и ваканционни имоти в курортите.

Според текстовете за такива жилища, които не са основни за собствениците си, данъчната ставка трябва да е не промили (на хиляда), а проценти (на сто) от данъчната оценка. По същество предложението е за въвеждане на нов данък в допълнение с плащания и в момента данък сгради, което е незаконно.

Мотивите на депутатите са, че имотите в курортите често реално се използват като места за настаняване на туристи, но това не се декларира и не се плащат съответните данъци. Дори и да не се дават под наем, отседналите в тях собственици, техни роднини или приятели ползват курортните ресурси, които трябвало да се поддържат от съответната община. За целта местните власти имали нужда от средства.

Според предложението на патриотите по-високите данъци трябва да важат за имоти в курортите, които не са декларирани като туристически, но в тях се настаняват безплатно роднини или приятели на собствениците. На практика подобен имот може и да е семейната вила или пък втори апартамент във Варна, Бургас или друго определено за курорт населено място, който не е деклариран за отдаване под наем.

В законопроекта се предвижда за ваканционните жилища в националните планински и морски курорти да се плаща данък между 0.5 и 0.7 на сто от данъчната оценка. Общинските съвети по места ще трябва да определят точната ставка. За сравнение, в момента за такива имоти се плаща т. нар. данък "сгради", който може да е в границите от 0.1 до 4.5 на хиляда от данъчната оценка. Тази ставка ще остане да важи за имоти и вили извън курортите, които също може да се дават под наем, без да се плащат данъци.

В решение на Министерския съвет са определени около 20 морски курорта с национално значение. Сред тях са Албена, Ахтопол, Балчик, Варна, Бургас, Приморско, Несебър, Поморие, Слънчев бряг, Созопол, Царево, Златни пясъци.

Националните планински курорти са 5 - Боровец, Пампорово, село Говедарци, Котел и Юндола. В тях не влиза Банско, който се явява курорт от местно значение. За местата за почивка с такъв статут от "Обединените патриоти" предвиждат по-ниска ставка - от 0.2 до 0.4 на сто от данъчната оценка.

Същата ще важи и за общини като Берковица, Меричлери, Брацигово, Пещера или Якоруда, които също са в списъка с курорти от местно значение. От морските курорти в това число влизат Св. Влас, Лозенец, Крапец, Синеморец, Шабла, Шкорпиловци и други.

Валери Симеонов се съгласи с коментарите на негови колеги, че списъкът с курортите трябва да се актуализира и от него да отпаднат населени места като Брезник, в който били декларирани само два туристически имота.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Авакум Захов
    #1

    "Отседнали собственици"?? За патриотите май още няма измислена клинична пътека. Приходи ли ще облагат, собственост ли? И те не знаят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.