Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Двувластието в отбраната да се прекрати, настояха експерти

0 коментара

Началникът на Генералния щаб трябва да бъде изключен от закона за отбраната и въоръжените сили. Така ще се приключи с двувластието в системата на отбраната и ще се засили гражданският контрол при формирането на политиката и армията. Това са основните позиции, около които се обединиха експерти от неправителствени организации на дискусията по актуалната тема за създаване на интегрирано Министерство на отбраната.

Кръглата маса "Алтернативни модели на интегрирана гражданска военна администрация за ръководство на отбраната" беше организирана от фондация "Отворено общество" и Министерството на отбраната. Бяха представени два модела за интегриране на отбранителното ведомство с Генщаба, изработени от експертни групи на сдружение "Джордж Маршал" и Центъра за европейски проучвания и изследване на сигурността.

Членове от сегашния закон ( приет през 1995 от мнозинството на БСП) дават на шефа на Генщаба функции, които той не трябва да има и подпомагат тенденцията към самостоятелност на военното ръководство, посочиха Румен Кънчев и ген. - майор от резерва Марин Маринов от Центъра за европейски проучвания. Според тях чрез закона началникът на Генщаба се конституира като орган на изпълнителната власт и му се вменяват политически функции.

По силата на чл. 76 от закона началникът на Генералния щаб преподписва заповедите на министъра на отбраната, свързани с организационното изграждане, подготовката, планирането и поддържането на бойната и мобилизационната готовност на армията. Той слага парафа си и върху документите, свързани с подготовката и извършването на мобилизацията на въоръжените сили, участието им при бедствени положения и в омиротворителни операции и мисии извън територията на страната.

"Шефът на Генералния щаб не е субект на изпълнителната власт. Чрез този член обаче му се придава политическа отговорност и той действа като политическо лице, каквото не е", изтъкнаха експертите. Около становището, че тези членове трябва да отпаднат, а политиката по отбраната на страната да се формира само от политическия кабинет, се обединиха и двете експертни групи.

Сблъсък на радикален и еволюционен възглед

"НАТО се променя постоянно и ние трябва да идем пред тях и да ги чакаме там, ако искаме да бъдем пълноправни членове на алианса", заяви ръководителят на екипа от "Джордж Маршал" Велизар Шаламанов. Той допълни, че ако проблемът за интегрираното министерство и гражданския контрол не се постави още с новото влизане на закона в парламента, може да се окаже, че когато България стане член на алианса, ще е изтърпяла всички мъки на реформата, като съкращенията на армията, а полза няма да има. Въвеждане на два типа администрация в Министерство на отбраната - специализирана /гражданска/ и военна, която ще бъде на подчинението на Обединен щаб на въоръжените сили, предвижда проектът на сдружението.

Първата ще обедини дублиращите се отдели на министерството на отбраната и на Генщаба. В Обединения щаб на въоръжените сили пък ще влизат началник-щабовете на Сухопътни войски, Военно-въздушните сили и Военно-морските сили. Негов шеф ще бъде първият зам.-началник щаб на отбраната. Екипът настоява отбранителната политика да се провежда само от политическия кабинет на военния министър, като шефът на Генералния щаб /според предлаганата схема той ще бъде преименуван по натовски образец в началник щаб на отбраната/ ще бъде негов асоцииран член. Той обаче ще може да дава само експертизи, като поема отговорността за решенията си. Формирането на отбранителната политика пък ще става с участието на неправителствени организации.

Отбранителният закон да бъде разделен на две части, като спешно бъде приет нов закон само за отбраната. Законът за въоръжените сили, който да урежда статута и правата на военнослужещите, да бъде приет на по-нататъшен етап, защото е по-тежък и има нужда от повече работа, предлагат от "Джордж Маршал".

"Интегрирането не може да стане за месец или година - това е продължителен процес. Считаме, че в момента ГЩ изпълнява изключително тежък етап от реформата и всяко по-рязко интегриране ще се отрази негативно върху мотивацията на офицерите и не виждаме как ще можем да изпреварим страните-членки на НАТО", заявиха обаче представителите на Центъра за европейски проучвания и изследване на сигурността. Според тях на този етап е наложително само да се направят законодателните промени, които ясно да дефинират позицията на Генералния щаб като подчинен на министъра на отбраната. На по-нататъшен етап вече можело да се мисли и за интегриране на структурите на ГЩ с тези на МО до ниво дирекции.

През есента министерството щяло да бъде готово с интегрирания модел

Това заяви зам.министърът на отбраната Мехмед Джафери, който очаква моделът да е одобрен до септември или най-късно октомври. На въпрос какво стана с варианта, изготвен от уволнения шеф на дирекцията по планиране Аню Ангелов, той каза, че в момента проектът бил на съгласуване в дирекциите на МО, но най-вероятно нямало да бъде използван в настоящия му вариант. Джафер обеща, че за подготовката на крайния вариант ще вземат предвид и част от идеите, предложени от двете експертни групи. До края на годината ще бъдат подготвени и законодателните промени. Според източници от управляващото мнозинство, има нагласа за изготвянето на три нови закона - нормативният акт за отбраната и въоръжените сили да се раздели на две, а отделно да бъде изготвен и устройствен закон за МО.

Генералният щаб беше представен доста маргинално на днешната дискусия и не изказа позиции по предстоящите законови промени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.