Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дясната коалиция в СОС се разцепи за общинските имоти

0 коментара

Столичният общински съвет (СОС) реши днес скандално известната общинска фирма "Софийски имоти" да бъде преструктурирана преди да е приключила проверката на общинската комисия, която трябва да се произнесе по целесъобразността на сделките, извършвани от дружеството.

"Софийски имоти" ще запази 30% от собствеността, друга част ще бъдат прехвърлени в Общинската агенция за приватизация, определени обекти ще минат под управлението на общинския съвет, а най-атрактивните терени ще се трансформират в новосъздаденото дружество "Инвестиционна компания София". Първоначалният капитал на новото дружество ще е 100 хиляди лева.

Това решение се оказа препъни камък за дясната коалиция, създадена веднага след местните изборите около принципите за "прозрачност" , "диалог" и "взаимен контрол".

При поименното гласуване 36 общински съветници от БСП, СДС и "Гергьовден" подкрепиха идеята, против се обявиха хората на Софиянски от ССД и трима от сините общинари - Вили Лилков, Кръстю Тихчев и Стефан Беязов.

Не е ясно защо изобщо са създавани някои от смесените дружества на "Софийски имоти" ЕАД, тъй като няма данни те да са извършвали конкретна и реална инвеститорска дейност. Вместо това фирмите са извършвали предимно експлоатация на включените в капитала им общински имоти - земя, магазини и офиси, както и продажби. В устава на смесените дружества са предвидени клаузи, позволяващи на частния акционер да взима решения в ущърб на "Софийски имоти". Тъй като дяловото участие на общинската фирма е под изисквания по устав минимум за налагане на вето върху предлагани решения в общото събрание, фирмата е станала уязвима при бъдещи увеличения на капитала.

Още по време на заседанието групата на ССД разпространи декларация, с която се обяви против създаването на инвестиционната компания. Мотивите са, че тя ще бъде с неясни функции и без възможност за контрол. Според свободните демократи целта на тази инвестиционна компания ще бъде провеждането на скрита приватизация.

"Това беше едно от най-важните политически решения, които е гласувал до сега Общинския съвет, решение, от което зависи каква политика ще се води занапред. И точно при гласуването на този важен казус дясната коалиция се разцепи", заяви пред Mediapool гласувалият "против" общински съветник от СДС Вили Лилков.

Благодарение на него временната комисията, проверяваща всички общински дружества, успя днес да представи междинен доклад за "Софийски имоти". Лилков бе поел инициативата да събере достатъчен брой документация и материали, за да може най-накрая комисията да излезе с някакво становище по казуса "Софийски имоти". В представения доклад са използвани сигнали на граждани и организации, както и публикувани в медиите факти за сделки на дружеството.

Основната пречка пред проверката е именно липсата на документация, тъй като бордът на директорите на общинската фирма отказва съдействие на проверяващата комисия. Единственият шанс за малко светлина върху сделките на "Софийски имоти" е в изпълнението на едно решение на СОС от преди Нова година, в което се казва, че бордът на фирмата трябва да бъде сменен. До ден днешен то обаче не е влязло в сила, въпреки, че предвиденият за това срок изтече преди около един месец. Ако вярваме на думите на председателя на СОС Владимир Кисьов, смяната на борда ще е факт в понеделник.

От доклада на комисията става ясно, че в редица от сделките си "Софийски имоти" е извършвала скрита приватизация на общинска собственост, учредявала е смесени дружества без да гарантира интереса на общината, апортирала е имоти с неуреден правен статус и куп друг нарушения, които са от компетенцията на прокуратурата, а не на 9-членна временна общинска комисия.

Например изборът на инвеститори в част от смесените дружества е неудачен, тъй като за тях има данни, че са свързани със съмнителни капитали. Силно безпокойство будят и участията в четири от смесените дружества, за които в пресата са публикувани данни за обвързаност с хора и фирми, гравитиращи около бившите силови групировки СИК и ВИС-2.

Освен това "Софийски имоти" не е предприемало никакви действия за публично оповестяване на инвестиционните си намерения, списъкът от имоти, за които предстои да бъде търсен инвеститор, не са били публично достояние. Избраният способ за намиране на инвеститори е бил непрозрачен. Дружеството не е публикувало публични обяви за търсене на инвеститори, нито са използвани медиите за разгласяване на самите проекти. Няма данни, доказващи икономическата полза от смесените дружества.

"Не може да преструктурираме "Софийски имоти" без да сме установили, защо Общинския съвет е позволил на фирмата да действа на тъмно. Проблемът най-вероятно е в наредбите и контрола на СОС и ако е така, то старата практика трябва да се промени, а не просто да се прехвърлят имоти от едно общинско дружество в друго", каза още Вили Лилков.

Кметът Софиянски също се обяви категорично против създаването на инвестиционна компания. Според него, ако става дума за чисто инвестиционна компания, то тя не трябва да осъществява покупко-продажби.

"Дворно място от 600 квадрата не може да бъде интерес на стратегическа и сериозна инвестиционна инициатива. Разрешението то да се продава също води към съмнения, че ще има повторение на старата практика. Фактически по този начин имотите излизат от пряката опека на общината, защото всеки общински съветник, както беше по-рано, може да си го хареса, да го внесе имот вътре, след това да се осъществи продажбата чрез компанията и това да остане неясно за вас и за мен", коментира Софиянски.

Не така мисли обаче шефът на проверяващата комисия Станимир Зашев ("Гергьовден"), според него преструктурирането на "Софийски имоти" било в полза както на общината, така и на гражданите.

От ССД сравниха случая "Софийски имоти" със ситуацията в римския сенат, когато един известен сенатор всеки път започвал речите си с фразата "Картаген трябва да бъде сринат!". Така и ние повтаряме, че фирмата "Софийски имоти" трябва да бъде ликвидирана в сегашния си вид, иначе излиза, че само сме я клонирали и сме подменили устава с нов устав, заявиха хората на Софиянски по адрес на преструктурирането.

Заместникът на Кисьов в общинския съвет Мичо Райковски от левицата обаче опонира, че ако днес не се гласува преструктурирането, съветниците само ще се въртят в кръг по време на мандата си и от въртенето ще "изкярят" в крайна сметка журналистите. По думите му ако преструктурирането се забави, ще останат съмнения, че около него "има нещо гнило". Той припомни позицията на Иван Нейков от групата на СДС (бивш министър на социалната политика в Костовото правителство), че за по-големите обекти трябва да се създаде инвестиционна компания и че не може в една кошница да се слагат и търговските, и стратегическите обекти.

Напълно подкрепям Нейков, обяви Райковски и потвърди, че не може еднакво да се третират малки и големи обекти и "Софийски имоти" да функционира като фирма мастодонт, а е нужно да се преструктурира в крайна сметка.

От червения лагер се обявиха против идеята на кмета Софиянски за ликвидация на фирмата, направено още на първата сесия на общинския съвет.

Според свободните демократи цялата интрига около преструктурирането на общинската фирма и около създаването на инвестиционната компания е плод на "политическа" договорка между общинските съветници от БСП, СДС и коалиция Гергьовден-БЗНС-Демократическа партия, които са си поделили местата в директорските бордове на двете компании.

Сините категорично отрекоха да има партийни договорки, а Станимир Зашев дори вметна нещо за "по-голяма прозрачност и яснота по отношение на управлението".

Според него спекулациите за непрозрачност и злоупотреба с недвижими имоти при новата структура са абсолютно неоснователни и имат изцяло популистки характер.

Няма заговор, отсече Любен Дилов-син от "Гергьовден", който се обяви също против ликвидация и в защита на ивестиционна компания.

Владимир Кисьов го подкрепи като добави, че всичко е прозрачно и е сложено на масата и че няма действие, което да не е контролирано.

На въпрос в криза и пред изпитание ли е дясната коалиция, Кисьов заяви, че има напрежение, но без напрежение няма движение и добави, че няма да отстъпи от прозрачността.

Запитан защо досега не са посочени виновници, Зашев заяви, че това "не е работа на общинския съвет, а на съда".

Общинският съветник от НДСВ Владимир Каролев коментира пред mediapool.bg, че въобще не е било нужно да се прави нова инвестиционна компания. Според него е било достатъчно да се смени борда на Софийски имоти и собствеността да се раздели на три групи- за продажба, за създаване на съвместни дружества и за ликвидация. При сегашната ситуация новата "Инвестиционна компания" ще може сама да решава какви смесени дружества и с кого да прави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.