Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джак Стро: Натискът на ЕС върху Триполи за българките ще продължи

0 коментара

Британският външен министър Джак Стро заяви пред ББС, че отмяната на санкциите срещу Либия не е обвързвана с въпроса за процеса срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, осъдени на смърт в Бенгази.

Когато България стане член на Европейския съюз ще може много по-активно да влияе върху оформянето и взимането на крайното решение, коментира министърът на външните работи Соломон Паси. Той призна,че по тази причина София все още има ограничени възможности за влияние и затова страната ни трябва да бърза да влезе в съюза.

Би било наивно да се очаква ЕС да обвърже казуса с медиците с отпадането на ембаргото, посочи междувременно юристът проф. Александър Янков пред радио "Нова Европа". Според него страните членки имат много по-сериозни проблеми с Либия от този за съдбата на българките и палестинския лекар.

ЕС остава загрижен за медиците

На въпроса дали ЕС е загрижен от съдбата на петте българки, Стро отговори: " Тази загриженост е налице и нека да съм ясен. Ние оставаме наистина много загрижени за съдбата на българките и палестинеца, обвиняеми в процеса за заразяването в Либия. Ние се споразумяхме, че ще продължим много силния натиск върху либийците във връзка с тези обвиняеми. Но като справедлив подход към Либия този процес не беше условие за отмяната на оръжейното ембарго. То е свързано преди всичко с отказа на Либия от програми за оръжия за масово поразяване и с уреждането на компенсациите в случаите с дискотеката "Ла Бел", с френските жертви и с тези при Локърби."

Британският външен министър добави, че според него ЕС не е загубил, а е увеличил възможностите си за оказване на натиск върху Либия с решението да вдигне санкциите срещу страната.

Либия отбеляза нова политическа победа. Решението на ЕС за вдигане на санкциите доказва, че диалогът е най-доброто средство за решаване на различията, се казва в съобщение на либийската информационна агенция Джана за решението на външните министри на ЕС от понеделник да вдигнат продължилото 18 години ембарго върху доставките на оръжие за Либия.

Решението показва краха на политиката на санкции и на заплахи за прибягване към сила и доказва, че диалогът и директните преговори са най-добрите средства за решаване на проблемите, се казва в съобщението на агенцията.

Паси: Да бързаме с членството в ЕС, за да може да влияем

Когато България стане член на Европейския съюз ще може много по-активно да влияе върху оформянето и взимането на крайното решение - така министърът на външните работи Соломон Паси коментира факта, че ЕС не обвърза категорично случая с медиците в решението на външните министри на страните за отмяна на оръжейното ембарго над Либия.

Паси подчерта, че решението от вчера е взето с консенсус и при взимането му са отчетени интересите на всички страни от съюза. На този етап България не е член на ЕС и възможностите ни да влияем върху окончателното решение са сравнително ограничени, каза външният министър. По думите му, цитирани от БТА, това е поредно доказателство, че час по-скоро страната ни трябва да приключи преговорите и да подпише договора за присъединяване към Евросъюза.

ЕС бе заинтересован и покани български представители на много форуми, изслуша много внимателно българската позиция и разгледа всички български аргументи, добави Соломон Паси. По думите му при оформяне на решението са взети предвид и грижите, които има България.

Конкретно решението визира с два много силни текста случая с медиците ни и това е демонстрация на загриженост, посочи Соломон Паси. Той подчерта, че в ЕС има и друга тенденция - дали прекомерният натиск няма да изиграе обратна роля. Това е било сред аргументите, взети при оформяне на решението, допълни министърът.

В отговор на въпрос министър Паси посочи, че Европейската комисия предлага на Либия план за действие по отношение на борбата със СПИН в страната. Това е сериозен проблем за цяла Африка и този план, към който България може да се присъедини на по-следващ етап, е сред механизмите, които могат да водят към разрешаване на случая с медиците ни, добави той.

Европейските държави си имат свои приоритети в отношенията с Триполи

Би било наивно България да очаква ЕС да обвърже вдигането на оръжейното ембарго за Либия с процеса срещу българските медици, коментира проф. Александър Янков, почетен председател на Асоциацията по международно право. Пред радио "Нова Европа" той обясни, че подобно очакване само би довело до разочарование.

"Наивно е защото при преговори между две страни винаги трябва да се държи сметка какво получава и за какво отстъпва едната страна, и съответно какво получава и от какво се отказва другата", обясни професорът.

Той отбеляза, че Либия е заинтересована да подобри отношенията с ЕС и останалите страни и да излезе от изолацията. Като е платила обезщетения за жертвите при атентата в Локърби, за страната въпросът с отстъпките бил изчерпан вече.

Отделните страни от ЕС многократно декларират желание да помогнат, имаше демарши, но като цяло общата позиция на ЕС не включва казуса с медиците като приоритетен в отношенията си с Либия, отбеляза юристът. Според него, България, която още не е член на ЕС, дори и да поставя проблема, не е в състояние да го наложи като приоритет в техните действия, защото страните членки си имат по-важни въпроси в отношенията с Триполи.

Ако Италия трябва да избира между положението на медиците и доставките на петрол от Либия, особено при растящите цени на пазара сега, ще гледа приоритетно на този проблем. По думите му в същата ситуация е Франция и други страни.

В същото време в ЕС не се очакват революционни промени в режима в Либия, състоянието на демокрацията и човешките свободи си остава същото, отбеляза юристът.

Проф. Янков смята, че Кадафи не би могъл да си позволи медиците ни да бъдат оневинени на следващата съдебна инстанция, защото това ще означава системата на здравеопазване, държавата - т.е. Кадафи да поеме отговорността за епидемията от СПИН в Бенгази. Никой, включително и Кадафи няма да направи такъв жест, който ще е политическо харакири, категоричен е юристът.

Според него обаче би било много крайно действие за Либия в тази ситуация да пристъпи към изпълнение на смъртните присъди. Проф. Янков припомни, че от доста време в джамахирията най-тежкото наказание не е изпълнявано.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.