Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джон Кери предупреди Пекин, да не прави зона за въздушна отбрана над Южнокитайско море

0 коментара

Държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви, че САЩ ще приемат евентуално установяване на зона за въздушна отбрана над Южнокитайско море от страна на Китай като провокативен и дестабилизиращ акт, предаде Ройтерс.

Американски представители изразиха опасения, че очаквано в следващите седмици решение на международен съд в отговор на жалба на Филипините срещу Китай заради претенциите му в Южнокитайско море може да накара Пекин да обяви идентификационна зона за въздушна отбрана, както направи с Източнокитайско море през 2013 г.

"Ще сметнем въвеждането на такава зона над участъци от Южнокитайско море за провокативен и дестабилизира акт, който автоматично ще засили напрежението и ще постави сериозно под въпрос ангажимента на Китай към дипломатическо уреждане на териториалните спорове в Южнокитайско море", заяви Кери по време на посещение в Монголия.

Призоваваме Китай да не пристъпва към едностранни действия по провокативен начин, допълни той.

Кери приветства Монголия като "оазис на демокрацията" с деликатно местоположение между трудни съседи като Русия и Китай.

Американският държавен секретар посети Улан Батор на път от Париж за Пекин, където ще се състои осмият годишен стратегически и икономически диалог между САЩ и Китай.

Правителството на Обама се опитва да се осигури в лицето на Монголия партньор предвид положението на страната между два все по-агресивни съперника на САЩ - Китай и Русия, на които Улан Батор разчита в много голяма степен в областта на търговията и вноса на енергоносители.

Американски представители редовно хвалят Монголия - страна с тримилионно население - като вдъхновяващ пример за демократичен преход, след като стана независима от Съветския съюз преди четвърт век.

"Вие наистина сте прекрасен пример. От едната ви страна е Китай, от другата - Русия, постоянно сте под сериозен натиск и въпреки това сте оазис на демокрацията и се борите за своята идентичност ", заяви Кери пред монголски и американски служители в посолството на САЩ.

Състоянието на човешките права, неясно формулираните закони, липсата на прозрачност в законодателната, изпълнителната и съдебната власт, както и в бизнес отношенията обаче не убягват от вниманието на Вашингтон.

Този месец предстоят парламентарни избори, а защитници на демокрацията разкритикуваха приета от парламента промяна, която поставя в неизгодно положение по-малките партии, отбелязва Ройтерс.

Кери подчерта, че е много важно монголското правителство да изпълнява споразумението за прозрачност от 2013 г. със САЩ, което би вдъхнало по-голямо доверие на чуждестранните инвеститори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.