Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Джордж Робъртсън:Разширяването на НАТО слага край на разделението от Студената война

0 коментара

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън заяви днес в обръщение към Парламентарната асамблея на алианса, че подкрепя разширяването на пакта като историческа възможност Европа да преодолее някогашното си разделение от времето на Студената война. Речта му бе излъчена на видеозапис на днешното заседание на асамблеята в София, тъй като лорд Робъртсън е в Рим, където председателства срещата на върха НАТО - Русия.

Процесът на разширяване няма да приключи в Прага, когато се очаква НАТО да покани нови членове. "Дори след разширяването ще продължим да се нуждаем от действен механизъм, който да свърже Европа в най-широкия смисъл на понятието с Кавказ и Средна Азия", каза Джордж Робъртсън.

Той подчерта значението на днешната среща на върха НАТО - Русия и на новия механизъм на отношенията им. Със създаването на новия Съвет НАТО - Русия Москва се превръща в равнопоставен партньор на деветнайсетте страни от алианса, изтъкна лорд Робъртсън.

Поканата за НАТО ще е признание за реформите

В изказването си пред асамблеята премиерът Сакскобургготски посочи, че България е сериозен кандидат, който е положил и продължава да полага извънредни усилия за постигане на критериите за членство.

Симеон акцентира върху регионалните измерения на присъединяването: стабилността в региона са подобрява, но все още има огнища на конфликти. Икономическото развитие е забавено и за това са нужни много усилия - както съпричастност на балканските държави, така и реална външна ангажираност. Да се запази присъствието на международната общност в региона, като тази роля се трансформира от отговор на кризи към интеграция, призова Симеон.

Българите преминават през икономически и финансови трудности и поканата за членство в НАТО ще бъде признание за успехите на българския преход към демократиазция и пазарна икономика, заяви премиерът Сакскобургготски пред участниците в Парламентарната асамблея на алианса.

Борбата с корупцията, съдебната реформа, законът за класифицираната информация, започнатото съдопроизвоство срещу компрометирани лица бяха изтъкнати от премиера като мерки, които управлението е предприело в изпълнение на програмата си за членство.

На въпрос от португалската делегация притеснява ли се, че членството в НАТО и ЕС ще създаде повече проблеми от очакваното, Симеон каза: "Мога да подчертая нашата решителност, усилията ни са постоянни, а нашата решителност за постигане на целите е ясна".

Запитан не се ли притеснява, че повишаването на разходите за отбрана ще направи трудния преход на България още по-труден, премиерът отговори, че България прави големи усилия да отделя 3.1 на сто от БВП за отбранителни нужди. Същевременно посочи, че един от основните приоритети на правителството на НДСВ е да подобри благосъстоянието на хората, да повиши доходите и да се бори за намаляване на безработицата. Това може да са постигне с членоството на България в ЕС и НАТО. Премиерът посочи като добра стъпка въвеждането на валутния борд от предишното правителство, при който Световната банка и МВФ контролират икономиката. Това обаче е и допълнителна трудност, защото ние не можем да излизаме от рамката на бюджетен дефицит от 0.9 на сто. С твърдо мислене и иноваторство ще се справим, каза Симеон.

Той посочи, че България и Румъния заемат стратегическо пространство и съставляват нещо като Южен фланг на НАТО. Турция и Гърция са членове и също съставляват Южния фланг, но между тях има различие, което трябва да бъде преодоляно. България и Румъния за в близост до Южен Кавказ, който е много богат на ресурси регион и това показва, че е от жизнено важно значение нашето участие в Алианса, по думите на премиера.

Какво ще стане с управляващата коалиция, ако България не получи покана в Прага, беше следващият въпрос към премиера.Той отговори със стара поговорка, че да управляваш значи да гледаш напред. "Не мисля, че ще преживеем разочарование, защото убеден съм, че притежаваме всички качества да станем член на НАТО", посочи премиерът.

Накрая председателят на Парламентарната асамблея Рафаел Естрея каза, че на днешното заседание на пролетната сесия не са посрнещнали президента, председателя на парламента и премиера с хляб и сол, както е по българския обичай, но перифразира една поговорка, казвайки: "Нашият дом е и ваш дом". След това всички ръкопляскаха и двамата - Симеон и Естрея се прегърнаха.

Премиерът чете обръщението си на български, след това отговаряше на въпросите на английски или испански, в зависимост от това на какъв език му бяха задавани.

С приемането в НАТО свободата и демокрацията ще възтържествуват необратимо в България и Румъния

заяви от своя страна президентът Георги Първанов в обръщението си към депутатите от парламентарната асамблея на Алианса. Бившият лидер на БСП и настоящ държавен глава подчерта, че приемането на България и Румъния в Алианса ще разшири необратимо зоната, където ще се прилагат фундаменталните принципи на демократичните държави.

Приемането на двете страни ще допринесе за сигурността на целия регион, ще даде стратегически предимства на НАТО чрез по-добри възможности за овладяване на кризисни процеси в горещи точки на Западните Балкани, ще консолидира Южното направление на Пакта и ще увеличи възможностите на Алианса да генерира стабилност към Източното Черноморие и Кавказкия регион, каза още Първанов.

Президентът изтъкна, че България ще бъде съюзник, способен да засили НАТО в политически, отбранителен и в стратегически смисъл. И той, както и премиерът подчерта, че българите заслужават да почувстват реален резултат от усилията си за приобщаване към евроатлантическата демократична общност.

Първанов подчерта още пълната приемственост и последователност по този въпрос, независимо от промените във властта. "Няма парламентарно представена политическа сила, която да поставя под въпрос членството на страната в Северноатлантическия договор. Нещо повече - всеки документ, засягащ българското членство, се приема с пълно съгласие в българския парламент", заяви Първанов.

Той изрази надежда, че сигналите за мащабно разширяване на Алианса ще се случат, без допълнителни условия и пробни периоди за поканените страни.

В изказването си президентът открои и подписващото се днес в Рим споразумение между Русия и НАТО за създаване на нов съвет. Това събитие, заедно с Московския договор между САЩ и Русия отпреди 3 дни за драстично съкращаване на стратегическите оръжия, слага край на идеологията в международните отношения, заяви Първанов. По думите му, това е поредната крачка на световните лидери в изграждането на нов механизъм за сигурността.

Като проблемни области на реформите в България президентът открои борбата с корупцията, съдебната реформа, осигуряването на стабилен икономически растеж за намаляване на безработицата и бедността - основни фактори на социална нестабилност. "Време е Европа да разбере, че е по-добре да се инвестира в мира икономически, отколкото да се гасят избухнали пожари", заяви Първанов пред парламентаристите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.