Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕБВР прогнозира ръст на руската икономика заради цените на петрола

7 коментара
Бефтопроводът "Дружба"

Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) прогнозира, че руската икономика да нарасне с 1.5% през тази година заради по-високите цени на петрола през втората половина на 2023 г. По-рано банката прогнозира спад на руската икономиката с 1.5%, предаде АФП.

"Перспективите за 2024 г. ще зависят до голяма степен от това как ще се развият войната в Украйна и свързаните с нея икономически санкции, но на този етап се прогнозира растеж от 1%", се казва в прогнозата на ЕБВР, цитирана от БГНЕС.

През май ЕБВР имаше очаквания западните санкции върху руския износ на петрол "да бъдат по-ефективни".

"Но приходите от петрол бяха подкрепени от повишаващите се цени на петрола и способността на Русия да компенсира въздействието на ограничението чрез износ към нови пазари", се казва в новия доклад на ЕБВР.

Банката споменава увеличения износа към Китай и Индия и допълва, че икономическата активност на Русия "е останала стабилна - особено потреблението на домакинствата и държавните разходи във връзка с продължаващия конфликт".

Руската централна банка прогнозира, че икономиката на страната ще нарасне с между 1.5 и 2.5% през тази година, както и с между 0.5 и 1.5% през 2024 г.

Москва се бори с недостига на работна ръка, които са задълбочава от военната мобилизация и стотиците хиляди жертви в Украйна, санкциите и по-ниските приходи от износ.

ЕБВР добави, че очаква икономиката на Украйна да нарасне с 1% през тази година "благодарение на повече предприятия, които възобновяват дейността си, както и подобрените енергийни доставки".

Банката прогнозира ръст на производството от 3% през 2024 г. "при допускането, че войната ще продължи със сегашната си интензивност". И двете прогнози за Украйна остават непроменени спрямо месец май.

ЕБВР е създадена през 1991 г., за да помогне на страните от бившия съветски блок да възприемат свободни пазарни икономики, но оттогава е разширила обхвата си до Близкия изток и Северна Африка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 10:29 на 28 септември 2023 от автора.
    #7
  2. Liberal
    #6

    Ой, да как же так?! :)))

  3. Г. Димитров
    #5
    Отговор на коментар #3

    Айде де, какво стана със санкциите? Я попитай онзи кифладжия отдолу да ти обясни.

  4. Г. Димитров
    #4
    Отговор на коментар #2

    Прав си, не си икономист. По скоро си кифладжия, или поне се излагаш като такъв с подобни глупости.

  5. ПyтлЭр Xyйло
    #3

    Ръст на икономиката вследствие ръста на петролните цени може да има само ако има кой да купува блатния петрол. Кво става със санкциите?

  6. Srandev
    #2

    Не съм икономист, не знам на основата на какви данни и проучвания се дължат тези прогнози на банката, но след като "Блумбърг" анализира, че военните разходи на руССия за следващата година ще бъдат рекордни - над 3 пъти повече от същите разходи за 2021 година, някак си съм скептичен... Личното ми мнение е, че щом санкциите не работят, значи трябват още санкции!!!

  7. anton nikolov
    #1

    Затова и изчезна бензина в Раша.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.