Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една трета от българите се определят като жертви на насилие

Всяка десета българка споделя за физически тормоз и заплахи

0 коментара
Представители на правителството, омбудсмана и жертви на насилие във форум на фондация "Анимус". сн. БГНЕС

Почти всяка десета българка споделя за физическо насилие и заплахи. Една трета от българите или около 34 на сто се определят като жертви на насилие. Това съобщи социалният министър Иванка Шалапатова по време на дискусия за борбата с домашно насилие, организирано от Фондация "Асоциация Анимус“ .

"В същото време Световната здравна организация посочва, че насилието в България е над средните за Европейския съюз нива, като домашното насилие се е увеличило с 50% по време на пандемията, заяви Шалапатова. 

По думите на Шалапатова трябва да има нулева обществена толерантност към насилието. Тя посочи, че няма формално оправдание да не се помогне на жертвата и че домашното насилие не е частен проблем.

Като една от най-съществените мерки в подкрепа на жертвите на насилие тя определи гарантирането на адекватната реакция на институциите в лицето на хората, които имат знания, умения и компетенции да следват законовата рамка за защита. "Полицаите, социалните работници, здравните специалисти и екипите на местата за грижа трябва да са обучени, подкрепени и защитени, за да могат да помогнат“, подчерта тя. 

"Ние, хората, които работим в подкрепа на жертвите и за намаляване на случаите на насилие, трябва да направим така, че да има достатъчно места за грижа и помощ“, подчерта Иванка Шалапатова. Тя обърна внимание, че в много областни градове у нас липсват кризисни центрове за жени, жертви на насилие и често случаите се прехвърлят от институция на институция. "Трябва да се създаде достатъчно добра инфраструктура, в която да работят хора, които познават проблема и решението му, които са готови да мобилизират грижи, заедно с другите обществени системи“, заяви тя. 

Шалапатова изрази безпокойство от данни на жертви на насилие, че не са срещнали адекватна подкрепа от социалната система и помоли да ѝ бъдат предадени всички данни за потенциални злоуптореби.

Омбудсманът Диана Ковачева посочи, че жертвите на домашно насилие рядко говорят и потърпевшите съвсем не се изчерпват само със жените. Жертви на насилие са също децата, но има и случаи на насилие на син над баща и др. В Страсбург вече са наясно, че има много сериозен системен проблем с домашното насилие в България, каза също тя. Ковачева допълни, че срещу страната ни има две осъдителни решения. Едното е за случай на жена, застреляна от съпруга си на публично място и другото - за малолетно момиче, малтретирано от приятеля си.

Вицепремиерът Мария Габриел, която също участва в събитието, припомни, че в България вече е поставено началото на законодателния процес и промените в Закона за защита от домашно насилие предстои да се обсъждат на второ четене в Народното събрание

Като стъпки в правилната посока тя определи предвиденото увеличаване на кръга на защитените лица, повече мерки за защитата на пострадалите, както и създаването на национална база данни за случаите. Мария Габриел изрази подкрепа и за предложението за увеличаване на кризисните центрове за жертви на домашно насилие.

"Тъжен факт е, че всяка трета жена е била обект на физическо или сексуално насилие, най-вече от своя интимен партньор. Около 20 % от жените в ЕС са били жертви поне веднъж", посочи вицепремиерът. Тя допълни, че според статистиката случаите на подадени сигнали са се увеличили по време на пандемията от Covid-19.

Жертва на домашно насилие Татяна Камбурова разказа за преживяното: "Преживявала съм всичко - сексуален тормоз, принуда, замеряне с камъни, рязане на гуми на автомобил, палеж на апартамент, ежедневни заплахи за убийство, физическо и интернет следене, борба с институции, дори фалшифициране на документи от социални служби, забрани, дела, безпаричие. Но най-драматичното за мен преживяване остава спасяването на детето ми от ръцете на насилника". "Това, че още не съм убита и натъпкана в куфар, не ме прави жива и пълноценна, защото тормозът върху мен, родителите и детето ми продължава вече четвърта година", разказа тя. Тя използва форума, за да призова всички да работят за каузата все едно помагат на своите дъщери, сестри или майки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.