Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една трета от новите жилища в София умишлено не излизат на пазара

26 коментара
Една трета от новите жилища в София умишлено не излизат на пазара

Когато броят на жилищата в София достигне 800 000, пазарът ще стигне точката на насищане. В момента в столицата има около 570 000 жилищни единици при близо два милиона жители. Броят на жилищата е все още под средните нива за домакинствата в европейските градове.

Ако смъкнем малко тези стойности, предвид ниските доходи на българите, нормално е за София да има около 800 000 жилища, обясни Росен Плевнелиев, собственик на строителната фирма "Линднер България" на международната конференция за недвижими имоти “БалРек” в сряда.

През 2007 г. на пазара са се появили 5000 нови жилища, за 2008 г. броят ще е 8000. Около 30% от тези жилища обаче умишлено не се предлагат на пазара и това допълнително нагнетява цените. Причините са, че доходността от наеми е от порядъка на 3-4%, тоест е ниска. Някои от инвеститорите пък задържат жилищата и не ги пускат в продажба в очакване цената им да се повиши.

Плевнелиев, Лирон Ор от инвестиционния фонд "Енгел Ийст Юръп", Пабло Лосада от испанската компания "Мартинса Фадеса" и Иван Мекуши от "Уинслоу Дивелъпмънтс", които взеха участие в дискусия за пазара на жилища в региона, се обединиха около мнението, че все още се намираме на върха на кривата, изобразяваща пазара на жилища, и не сме тръгнали надолу. Това е заради ограничения брой единици, с който стартира пазарът. Другата причина е, че не сме повлияни сериозно от ипотечната криза.

В София няма ясно диференциране на отделните райони като бизнес, жилищен, индустриален – в различните райони се появяват всякакви видове проекти и това е неприятно за развитието на пазара, смятат специалистите от бранша.

Ръстът на цените не може да се задържи, най-малкото защото има по-сериозно предлагане.

През 2007 цените на имотите скочиха с над 30%.

Най-сериозният проблем за пазара на жилища в момента са нереалистично високите цени на парцелите. "Наистина, в момента не могат да се определят средните нива на цените на парцелите. Те се движат от 150 до 10 000 евро на квадрат, в зависимост от разположението”, каза Плевнелиев. Той не уточни къде се намира парцелът, предложен за 10 000 евро на квадрат. "Всеки месец на бюрото ми има по 150 проекта", каза Плевенлиев.

Това потвърждава изводите от дискусиите на конференцията предния ден, че балон има именно в секторите на пазара с парцели и проекти.

Участници на конференцията бяха единодушни, че цена от 200 евро на квадратен метър парцел е прекалено висока. Ако се добавят строителни разходи около 500-600 евро на квадрат, излиза, че себестойността на имота доближава 1000 евро на кв. м.

Напълно възможно е развитието на пазара на жилища да бъде спряно, ако не се коригират цените на парцелите.

Участниците в дискусията посъветваха инвеститорите да се замислят кои са основните им клиенти – чуждестранните индивидуални купувачи не са фактор. От друга страна инвестиционните фондове, които купуват, също трябва да продават на местните клиенти. Но място за притеснение няма, защото според БНБ ръстът на кредитите в следващите 6-9 месеца ще е 50%. Всеки месец банките отпускат 200 млн. лева за жилища.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. hard
    #29

    Че кой е луд да продаде парцел за 200 евро на квадрат? Или така им се иска на строителите? Ами да строят във въздуха.Ама не става,нали? Само поетите строят въздушни кули.И какви строителни разходи по 500-600 евро на кв.м ,като реално те са около 350,забележете ЛЕВА!, на кв.м.И не цените на парцелите ще спрат развитието на пазара на жилища,а ламтежът за печалби от порядъка на 500-600 % .

  2. +/-
    #27

    Ami alchnostta w smurtonosna kombinaciq s teleshkoto powedenie na kupuwashtite na ZELEN (haijver) pulni gushkite na stroitlno-mutrenskata klasa i brokerchetata. Ima edna bezkrajna mekota w kupuwachite na zeleno....Kydeto ima trewopasni ima i hishtnici.

  3. laik
    #26

    абе тези пичове кога решиха, че са по-гяволи от всички. И на бебетата им е ясно, че цената на земята се получава когато се сметне какво може да се построи /като РЗП/ - умножи се по пазарната продажна цена за района и тази сума се дели на процента обезщетение в района примерно 30%/ - и това е пазарната цена на парцела. Ако другарите Мекуши и Плевенлиев - желаят някой да си подари земята, а те да искарват 600% печалба - да ходят да се прегледат - пък тогава да дават акъл на другите

  4. balkanski vjatar
    #25

    "именно в секторите на пазара с парцели и проекти." E mi da...stoto tam e nai-jaka korupcijata...

  5. jjossarian
    #24

    на строителството с 30% печалба обичайно е около 280-300 Е/кв м.....500-600 Е/кв м е абсурдно за масово използваните материали.Изобщо не коментирам, че няма как хипотетичната цена на терена за кв м да се сумира с цена за кв м строителство, при десететажна сграда.Истината е, че купувачи на жилищата всъщност са изключително продавачите на терени....останалото е пране на пари...или ипотеки, които към петата година не се обслужват.

  6. Данчо
    #23

    Балонът се надува.Надувайте момчета!Щом има балъчета.Надувайте момчета!Щом стане на парчета.всички простачета.ще гризнат дръвчето...Припев:Дуй,дуй,дуй. Дуй,дуй,дуйл

  7. тухла четворка
    #22

    Балона на недвижимите имоти във България вече се спука... Защо ли? 1.Намаляващо население. 2.Намаляване на финансовия ресурс от чужбина който финансира ипотечните кредити. 3.Голям обем непродадено строителство. 4.Спадане на реалните доходи на населението. 5.Изнасянето на производства в съседна Румъния. 6.Голям процент на хората с собствено жилище. 7.Емиграция на млади хора в чужбина. 8.По-ниски цени на имоти в Германия например. 9.По-бърза възвращаемост на инвестицията в имот на други пазари. Искате ли още?

  8. имотен
    #21

    контрабанда,нарко,ддс,са източник който трябва да се вкара в имоти.правят се фактурки и договорчета на една цена,плащане навън,връщане като международна инвестиция.класика в прането.колко правно- счетоводни фирми и брокери има които работят по този начин.колко офшорки и консултанти по международни данъчни облекчения са се появили.но веч нещата приключват пък и осфетяването започна.това са инвестиционните фондове.

  9. КОСТА
    #20

    "Цените са ниски, балон няма...." Само дето лошите собственици на парцели искат много пари на квадрат.А иначе добрите строителни предприемачи да продават пет пъти над себестойността е редно и нормално, щото и комисионните са добри!Ами вземте на хората местата с бой и ритници, пък си стройте, стройте бетонни гета!

  10. Гробаря
    #19

    Ще ви дам за пример комплекса "Селект Апартмънтс" в Княжево. В момента комплексът се изгражда върху евтин парцел, разположен между индустриална зона и княжевските гробища, в непосредствена близост и до двете.select-apartments.netНа интернет-страницата на фирмата (която е на бивш "строител на социализма") комплексът се представя като "атрактивен". Няма подробности за това какво представлява атракцията - силози за брашно (завода на "Нилана ООД"), резервоари за спирт (завода на "Селект Дистилъри АД")

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.