Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Несигурността в банките активира покупките на жилища

Сделките с инвестиционна цел се удвояват за година

4 коментара
Несигурността в банките активира покупките на жилища

Несигурността в банковата система, падащите лихви по депозити и евтините кредити активизираха покупката на жилища в големите градове през втората половина на миналата година. Тенденцията се запазва и през първите месеци на тази година. Това отчитат в годишните си доклади за 2014 г. агенции за недвижими имоти.

Пазарът на жилищни имоти през изминалата година може да се характеризира с думата "рестарт", посочват от "Адрес". "Годината на завръщането на купувачите" я определят от "Бългериан пропертис".

"Активността расте, цените се оттласнаха от дъното, а усещането за недостатъчна сигурност и възвръщаемост на вложенията от страна на банките направиха жилищния имот предпочитана инвестиция", коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на "Адрес".

Изминалата година беше най-успешната за имотния пазар от началото на кризата, смята Полина Стойкова, изпълнителен директор на "Блългериан пропертис". Според нея спадът на цените на жилища е приключил и това е накарало много купувачи да се завърнат на пазара в големите градове, където цените на имотите са на нивата от преди 10 години.

Удвояване на инвестиционните сделки

"Банковата криза затвърди усещането, че имотът е най-сигурната разумна алтернатива за запазване на стойността на парите", каза Калоян Богданов, маркетинг мениджър на "Адрес". По думите му много купувачи са осъзнали, че инвестиционната покупка на апартамент, освен сигурност в дългосрочен план, носи и по-голяма доходност при отдаване под наем спрямо съхранението на парите в банка с оглед на ниските лихви по депозитите днес.

Така от "Адрес" отчитат удвояване на дела на сделките с жилища с цел инвестиция. През миналата година 18% от всички покупки са били именно такива, докато през 2013 г.- техният дял е бил 9%.

Двойни сделки

Все по-голяма търсене на тристайните и многостайни жилища е другата тенденция, която се наблюдава на пазара. Делът на продадените тристайни апартаменти скача на 40% през миналата година при 31 на сто през 2013 г., сочат данните на "Адрес".

Има увеличение и на двойните сделки с 10% спрямо предходната година. Това са сделки, при които хората са продали по-малките си жилища за да си купят по-голямо в по-добро състояние и по-уреден квартал.

Купувачите, които бързат да си купят жилище, имат основания за това, коментира Калоян Богданов. По думите му продавачите днес се чувстват по-силната страна, особено онези, които предлагат качествени имоти. Те не виждат причина да правят отстъпки и не са склонни на преговори. Липсата на достатъчен брой хубави апартаменти често кара няколко купувача "да се надпреварват" за едно жилище. Това води до сделки над пазарните цени. Ако техният дял през 2013 г. е бил 3%, то през миналата е нараснал на 10%, посочи Калоян Богданов.

Поевтиняването на кредитите също доведе до ръст на сделките в големите градове. Най-популярен е ипотечният кредит, покриващ между 51% и 80% от стойността на сделката. От такъв заем са ползвали 23% от купувачите при 15% година по-рано. Макар и плахо, нараства и делът на покупките, финансирани с кредит, покриващ между 81% и 100% от стойността им, сочат още данните на "Адрес".

Поскъпването на жилищата

Всичко това доведе до ръст на цените на жилищата в големите градове, докато в малките е отчетен спад. По данни на НСИ средно за страната цените на жилищата са поскъпнали с 3% през миналата година спрямо предходната.

Данните на "Адрес" сочат скок от 5% на цените на жилищата в София. Средната цена на купените апартаменти в столицата е 79 100 евро през 2014 г., при 61 500 евро година по-рано, сочат данните на "Бългериан Пропертис".

През 2014 средните цени на закупените апартаменти нараснаха, тъй като се активизира средният сегмент от пазара и се реализираха сделки, каквито през предходните години бяха рядкост – на цени между 60 000 и 100 000 евро, като същевременно нараснаха и сделките с имоти и в луксозния сегмент на цени над 100 000 евро, отчитат от двете агенции.

Закупените жилища през 2014 г. в София с равен дял - по около 40% - са двустайните и тристайните апартаменти, а останалите са многостайни, мезонети и къщи. Почти 50% от продадените жилища са обзаведени и готови за ползване или отдаване под наем. Купувачите предпочитат да има централна топлофикация - 70% от продадените жилища са с ТЕЦ, сочат данните на "Бългериан пропертис".

Столичните квартали "Изток", "Гео Милев", "Иван Вазов", "Лозенец" са най-предпочитаните за нов дом през изминалата година. Цените в на отделни имоти в тези райони изпревариха центъра на столицата, който загуби част от популярността си с увеличаването на трафика и нарастващата липса на нови проекти, посочват от "Адрес".

По отношение на малките градове – спадът на нивата там продължава, макар да е символичен спрямо 2013 г., отчитат от "Адрес".

Прогнозата за 2015 г.

Изключително силен старт на жилищния пазар през 2015 г., отчитат от "Адрес". Сравнение с най-динамичния месец на 2014 г. – юли с януари 2015 г. показва 32% ръст на регистрираните нови купувачи. В същото време през януари са сключени с една четвърт повече сделки спрямо юли, макар първият месец на годината традиционно да не е активен.

"Пазарът днес притежава потенциал, част от който вече се разкри във втората половина на 2014 г. Склонен съм да смятам, че ни предстоят много по-активни месеци и силен скок в броя на сделките. Все пак всичко зависи от участниците на пазара и това как те възприемат икономическата ситуация", коментира изпълнителният директор на "Адрес" Георги Павлов.

През 2015 г. тенденциите на възстановяване ще продължат, като търсенето в най-големите градове ще продължи да нараства и да бъде водещо за пазара като цяло, прогнозира Полина Стойкова, изпълнителен директор на "Бългериан пропертис". Според нея търсенето ще бъде насочено към апартаменти в най-големите градове, къщи близо до тях и ваканционни апартаменти в курортите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #2
  4. Филка Русофилка
    #1

    Откъде накъде „несигурността” ще доведе до бум в покупката на жилища? Също и в строителството на нови жилища – 10 хиляди за 2014 г. при средна площ над 90 кв.м. В същото време непрекъснато растат банковите депозити, въпреки фалита на КТБ. Купуват се повече 3-стайни и многостайни жилища. Заменят се малки жилища с по-големи. Стагнация в строителството и имотните сделки признак за голяма „сигурност” ли щеше да е? Или каквото и ще да стане, щом е станало у нас, значи обезателно ще е лошо. Хайде стига с тези „опорни точки”, авализаторите да си сменят чиповете!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.