Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Една възможност приканваща към мир, обединение и европейско членство

0 коментара

Миналата седмица посетих Турция, Гърция и Кипър, за да предложа трета версия на моя план за обединение на Кипър. Двамата кипърски лидери Тасос Пападопулос и Рауф Денкташ се съгласиха да се срещнат с мен на 10 март в Хага, за да кажат дали са готови да подложат плана на референдуми на 30 март. В случай, че те отговорят, и то - с "да", кипърските гърци и кипърските турци ще получат шанса да гласуват за обединението на Кипър. Ако и двете общности гласуват за обединение, съпрезидентството на Обединената Република Кипър ще подпише договора за присъединяване към ЕС в Атина на 16 април и Кипър ще се присъедини към ЕС обединен.

Всяка от двете страни призовава за още време за преговори. При все това, третата версия на моя план е кулминация на преговорите, които започнаха в края на 1999 г. В процеса на преговорите лидерите на успяха да постигнат пробив без приноса на ООН. Трудно е да си представим как биха се споразумели да преработят плана преди референдума на 30 март.

Мотивите за постигане на историческите компромиси, необходими за мира в Кипър, ще бъдат действени до момента, в който Кипър подпише Договора за присъединяване към ЕС на 16 април. Тъй като референдумът трябва да се състои преди тази дата, ангажиментът за неговото произвеждане е необходим сега.

Ако един обединен Кипър подпише присъединителния договор, членството в ЕС ще се превърне в крайъгълен камък в изграждането на мира на острова. Кипърските турци, както и кипърските гърци, ще се радват на плодовете на членството в ЕС. Европейският път на Турция ще бъде по-ясен, а гръцко-турското сближаване ще бъде циментирано.

Ако разделеният Кипър подпише договора, тогава благоприятните условия, съществуващи днес за споразумение, ще бъдат радикално променени: Разделението на острова ще се задълбочи, гръцко-турските отношения ще изпаднат в застой, а европейските аспирации на Турция ще бъдат накърнени.

Ето защо, всяко по-нататъшно отлагане на решението за референдум е равносилно на отхвърляне на каквото и да било решение в обозримо бъдеще, защото изборът не е между моя план и някой коренно различен план. Реалният избор е между моя план и липсата на каквото и да било решение. Аз вярвам, че планът е честен и благороден компромис, носещ реална изгода на всяка от страните.

По отношение на кипърските гърци, планът зачита човешките права на прогонените от домовете им през 1974 г., а териториалните корекции ще позволят на мнозинството от тях да се завърнат по домовете си под администрацията на кипърските гърци. Предвижданата политическа структура на Кипър ще насърчава обединението и ще избягва много от неработещите черти на предишните модели.

По отношение на кипърските турци, техният статут като равноправни партньори в един нов Кипър ще бъде гарантиран по-изразително, отколкото в който и да е от предишните модели. Планът им дава железни гаранции за политическата им равнопоставеност и бизоналния характер на републиката, състояща се от две основополагащи държави. Споразумението ще сложи край и на десетилетната политическа и икономическа изолация на кипърските турци.

По време на моите визити срещнах силната подкрепа на премиерите на Гърция и Турция. Двете държави -майки могат да изиграят важна роля в насърчаването на кипърските лидери да подложат плана ми на референдум. Те ще бъдат гаранти на новия статус, ако двете кипърски общности гласуват с "да". Приветствам също и предложението на третия гарант - Великобритания, да отстъпи почти половината от районите, намиращи се под суверенитета на нейните бази на острова на Обединена република Кипър в случай, че бъде постигнато споразумение в сроковете, поставени в моя план.

Приканвайки кипърските граждани да предприемат тази смела стъпка към общо бъдеще, ние трябва да ги уверим, че международната общност ще подкрепи думите си с дела. Ще бъде поискан дългосрочен ангажимент за присъствието на ООН в Кипър с мандата на Съвета за сигурност. Международните донори също ще трябва да инициират финансовото подпомагане на приложението на споразумението. Европейската комисия вече предложи да организира донорска конференция. Силно приветствам това.

Във време на напрежение и несъгласие в света, християните кипърски гърци и мюсюлманите кипърски турци отиват на среща с историята - един шанс да трансформират на вид неразрешим международен проблем в пътеводна светлина за международната надежда. Никой не казва, че обединението ще бъде лесно, но всеки знае, че продължаващото разделение ще бъде още по-трудно.

Времето за решение е дошло. На кормилото на всяка страна са хора с обширен опит по кипърския проблем. Пред тях е предизвикателството да се превърнат в лидери на кипърското решение. Обединен Кипър трябва да се присъедини към ЕС, а Гърция и Турция трябва да работят заедно за установяването на нова ера на мир и стабилност в източното Средиземноморие. Визможността ни зове. Тя не бива да бъде изпусната.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.