Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Едва 20% от седмокласниците с по-малко от 10 грешки на пробния тест по литература

4 коментара
Едва 20% от седмокласниците с по-малко от 10 грешки на пробния тест по литература

Под 10 грешки на пробния тест по български език и литература за кандидатстване след седми клас имат едва 20% от учениците. Това заяви пред журналисти министърът на образованието и науката Даниел Вълчев във връзка с някои твърдения, че тестовите били много лесни.

“Тестовете са се сторили лесни на децата, което означава, че са им били приятни за решаване. Резултатите не са по-лоши от тези на изпитите,” уточни той.                                                                          

Миналата седмица директорката на центъра за контрол и оценка на качеството на образованието Неда Кристанова коментира, че според учениците задачите по български език и литература били много лесни, а по математика - доста интересни, а първите впечатления са, че децата се справят със задачите и въпросите.

Вълчев уточни, че това не са окончателните резултати, но обработените досега тестове по български език и литература показват, че езиковите и логическите задачи са затруднили седмокласниците. На този тип въпроси са дали верен отговор едва половината от децата.

Седмокласниците допускат доста правописни грешки, пренебрегват разликата в употребата на пълен и кратък член и имат беден речник, сочат резултатите от примерните тестове. Най-често учениците имат пропуски при използването на  “а” и “ъ”,“о” и “у”, което води до изписването на думи като “центар”, “подарак”, “въздох”. Децата не признават и правилото за двойното “н”, каза министърът.

По думите на Вълчев до момента е приключила обработката на данните от задачите по български език и литература, но все още се проверяват резултатите от писмените въпроси. По тях седмокласниците е трябвало да напишат кратък текст в рамките на десет изречения. Една група ученици са съчинили текст на тема какъв подарък би ги зарадвам най-много, а друга е трябвало да отговори на поздравителна картичка.

Резултатите на тестовете по математика са обработени единствено в Пловдив. Те показват, че всеки трети ученик е решил половината от задачите. Най-трудни за децата са били практическите задачи, каза Даниел Вълчев. Като пример той даде задача, в която са били предложени четири абонаментни плана за мобилен телефон, а учениците е трябвало да посочат кой от тях е най-изгоден за техния родител, при положение, че говори 30 часа на месец.

“Апробацията е по-скоро успешна,” коментира Вълчев. Според него примерните тестове дават достатъчна възможност учениците да покажат максимума и същевременно да се селектират тези с по-добри знания.

“Целта на тестовете беше да видим дали продължителността за решаване на задачите е достатъчна, какъв да бъде броят на включените въпроси, относителната тежест на отделните задачи и тяхното групирането, ” коментира министърът.

Пробните тестове за кандидатстване след седми клас се проведоха в шест града – Русе, Варна, Бургас, Ботевград, Пловдив и София. От 29 май до 2 юни тестове решаваха над 3000 седмокласници в 39 училища. Както примерните изпити по български език и литература, така и тези по математика включваха 40 задачи, като учениците разполагаха с 90 минути за тяхното решаване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Maya
    #5

    Estestveno!Do predi vreme imashe stabilno obrazovanie v Bg, no s tezi reformi ot tolkova godini...Koj li e vinoven?!Ne e MON, a gorkite kolegi uchitelite!Dobre, che ne veche sym izvyn porochnata sistema na BGobrazovanie!!!Gospoda chinovnici, sprete se i pomislete...do koga s tezi eksperimenti?Dali e za dobro?!...:-(

  2. Yankee Doodle
    #4

    на ви образовани децаДа ги образоват тъпите ченгета дето взимат по 600 и крадците магистрати с по 1000. Бъди щастливо, общество!

  3. БоБу
    #2

    Васил БОЖКОВ е НЕдосегаемДокога ще търпим ??? ТОП - мафиотите са недосегаеми. Те са от Мултигруп, ТИМ - сега по-силна даже, Манджуков, Гео Дундаров, Димитър Иванов, Васил Божков - мафиот, колекционер и перач на пари, Галев и Христов от МВР-ДС, Захари Захариев с петрола на Садам, Сашо Дончев ....., но тях Прокуратура и следствие не ги достига, СЪД не ги лови !!!

  4. П. Петров
    #1

    Има ли още някой да се съмнява в мита за доброто българско образование? А оттам и в качеството на кадрите, които то дава. И докога реформата ще се съобразява с тези преподаватели, коит не искат нищо да променят?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.