Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК готви нова оценка за съдебната реформа в България и Румъния

11 коментара

В доклад, посветен на стратегията за разширяване на ЕС, който ще бъде оповестен тази седмица, Европейската комисия (ЕК) ще предупреди Румъния и България, че няма да се поколебае да използва предпазни клаузи, предаде ББС. ЕК е готова да задейства предпазните клаузи във всеки момент, ако това се наложи.

В съответствие с искането на Германия, в края на годината ЕК вероятно ще направи нова оценка по напредъка на България и Румъния в областта на правосъдието и борбата с престъпността и корупцията.

При ратифицирането на договора им присъединяване преди десетина дни германският Бундестаг настоя въвеждане на предпазна клауза още с присъединяването на двете страни към ЕС от 1 януари 2007 г.

Затова, макар че няма да представя годишни доклади за напредъка на България и Румъния, ЕК най-вероятно ще излезе с “приложение” за съдебната реформа в България и Румъния.

Изводите от присъединяването на двете страни към ЕС ще бъдат взети предвид по отношение на държавите от следващото присъединяване.

Много европейски политици са на мнение, че ЕС прибързано се е ангажирал още през пролетта на 2005 г. с дата за членство на България и Румъния от 1 януари 2007 г. с единствена възможност за едногодишно отлагане на членството им. 

В отговор на критиките, че двете страни влизат в ЕС без да са напълно подготвени, Брюксел ще препоръча в бъдеще кандидатките да не получават точни дати за присъединяване.

Ясно е, че реформата на съдебната система и борбата с корупцията и организираната престъпност в страните кандидатки трябва да бъдат следени внимателно от самото начало, посочва още ЕК.

Както стана ясно, на 8 ноември ЕК ще предложи отлагането на разширяването на ЕС в Западните Балкани, тъй като Хърватия, Македония, Сърбия, Босна и Албания не могат да очакват скорошно присъединяване към съюза, въпреки че са постигнали известен напредък.

Вратите все още остават отворени за Турция и всички държави от Западните Балкани, но те трябва да изпълнят всички критерии, а поставените им условия са по-тежки от всички досега, предвижда стратегията. Перспективата за членство на Украйна, Молдова, Грузия и Беларус е много далечна, макар и да не е изключена.

Високопоставен представител на ЕС е заявил пред Ройтерс, че съюзът ще има време да си поеме дъх, тъй като след приемането на България и Румъния през 2007-ма, около пет години не се очаква ново разширяване.

Докладът призовава Македония да засили политическите реформи, борбата с корупцията и да подобри отношенията с албанците, ако иска да постигне напредък в преговорите за членство.

Комисията поздравява Сърбия за новата конституция и за икономическата стабилност, но не предлага планове за скорошно подновяване на споразумението за асоцииране, освен ако Белград не помогне за залавянето на ген. Ратко Младич, издирван от Хагския трибунал за военни престъпления.

Освен това Брюксел призовава Сърбия да приеме конструктивен подход спрямо Косово, като статутът на провинцията е споменат като едно от големите предизвикателства през следващата година.

В доклада се посочва, че присъединяването на страните от региона ще стане след много години и ЕС е призован да се въздържа от посочването на твърди дати за следващото разширяване на съюза.

В отговор на искането на австрийците и французите за посочване на твърди граници на ЕС, доклада посочва, че “Съюзът се определя от ценностите си, а не от географски ограничения".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гоним Михаля
    #12

    Васил Божков е НЕдосегаем - той пере пари чрез ЕВРОфутбол и казината, и заедно с другите ТОП - мафиоти е над закона. Дори с наглост колекционира национални ценности и паметници и благоволява да ни ги дава за гледане... Другите ТОП - мафиоти също плащат на магистрати и на БСП - и също са недосегаеми. Първанов с такива пари спечели изборите.

  2. R
    #11

    на БГ в ЕС последния със сигурност ще се разпадне след 5 год, затова бъдещите кандидат членки да не си дават много зор за реформи ами да си гледат живота и това е.

  3. Васо
    #10

    За България и Румъния е необходима Европейска прокуратура. Щом има съд в Страсбург, може да има й прокуратура.Без такава прокуратура и съд, двете страни няма да направят нищо същественно в борбата с корупцията по високите етажи на властта.

  4. NNNNN
    #9

    Каква реформа като на върха на пирамидата в съдебната власт са пълни боклуци - ВСС пълно с пияни корумпирани тъпанари, в конституционния съд - Владо Славов - прикрит мафиот, съден за кражба, на върха на прокуратурата филчевите мекерета Манчев, М. Марков и др.За каква реформа става дума?

  5. Канопус
    #8

    А тия искат да ги изнудват с перспектива за ервочленство срещу независимост на Косово. Да ама сърбите са наясно, че и дори и да се подлъжат по перспективата за по-бързо еврочленство в замяна за отстъпки за Косово, след това ЕС ще измисли други неща и жертвата им ще бъде напразна. В крайна сметка никой не отстъпва територията си без война, и Османската империя е дала автономия на България едва след война с Русия!

  6. Канопус
    #7

    А тия искат да ги изнудват с перспектива за ервочленство срещу независимост на Косово. Да ама сърбите са наясно, че и дори и да се подлъжат по перспективата за по-бързо еврочленство в замяна за отстъпки за Косово, след това ЕС ще измисли други неща и жертвата им ще бъде напразна. В крайна сметка никой не отстъпва територията си без война, и Османската империя е дала автономия на България едва след война с Русия!

  7. дреме им за тия
    #6

    .

  8. G-n Nikoj
    #5

    za srbite zastoto sa se vklinili mezdu ugo-izto4nite i severo-zapadnite vilaeti.

  9. Васил
    #4

    NNNNN,пропуснал си един от големите реформатори,българо-гръцкият мафиот Росен Димов.Двамата му съдружници са в затвора за измами,а той е апелативен прокурор в Пловдив и член на ВСС.Даже за малко щеше да стане гл.прокурор.

  10. Gg
    #2

    само гръцкия мафиот-прокурор да е..ами бат Даньо Дебелия по прякор "Рушвета" от Бургас..милионер в долари..такива далавери и игри е завъртял в Бургас,че не са за описване..и Велчев още го търпи..след като никой не ги чистиия мафиоти в прокуратурата,ще дойде време,когато обществото само ще вземе да се самоичиства..да-а,натам отиват работите..

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.