Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК изготви правна рамка за намеса в националните бюджети в еврозоната

1 коментар

Европейската комисия предложи проектите на две нови директиви, които допускат контрол и намеса при изготвянето на в бюджетите на страните от еврозоната – стъпка, която ще доведе до отнемане на думата на националните парламенти по отношение на фискалната политика на страните членки, като тези права се прехвърлят към служители в ЕК.

Целта е да се попречи на нарушаването на правилата и да се намалят заемите, което от своя страна ще позволи издаването на общи дългови книжа.

Според проекта на първата от двете евродирективи ЕК получава правото да преглежда през октомври проектобюджетите на страните от еврозоната и да иска поправки по тях, ако те нарушават правилата на Европейския съюз.

Проектобюджетите на страните от еврозоната трябва да бъдат изработвани на основата на независими прогнози.

Проектът на втората директива предвижда създаването на законова възможност за засилено наблюдение над политиките на страни, които са получили спешна финансова помощ от еврозоната или са изправени пред сериозни финансови проблеми.

"За да се завърнат към растеж, страните членки трябва да подобрят работата си при изпълнение на ангажиментите за структурни реформи, както и да задълбочават интеграцията в еврозоната", коментира председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу.

"Целите на тази програма – икономически ръст, финансова стабилност, бюджетна дисциплина – са свързани помежду си. Ние имаме нужда от постигане на всичките, за да преминем отвъд сегашното положение към една Европа, в която солидарността ще се постига чрез засилена отговорност", каза още той.

След въвеждането на засилено наблюдение и контрол над националната бюджетна политика в еврозоната седемнадесетте страни, които сега използват еврото, ще могат да вземат съвместно заеми от пазара. Комисията очерта три основни подхода при подобно съвместно издаване на облигации, но не уточни кой е най-добрият.

"Комисията заявява, че всички стъпки към въвеждането на "стабилизационни еврооблигации" може да се осъществи само при наличието на едновременно засилване на бюджетната дисциплина", се казва в изявление на Европейската комисия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Европейският съюз е като едно семейство-не е възможно един да внася пари и да труди съвестно,а останалите членове да харчат безразборно,без да се съобразяват с приоритетите.Крайно време е да се приложат посочените по-горе правила без изключение,в противен случай всичко отива по дяволите!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.