Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК препоръча да заделим поне 1% от БВП за иновации, за да засилим икономиката си

1 коментар
ЕК препоръча да заделим поне 1% от БВП за иновации, за да засилим икономиката си

България може да засили икономическия си потенциал като увеличи финансирането за наука и иновации до поне 1% от БВП до 2020 г., смята Европейската комисия, която отправи в четвъртък ключови препоръки за модернизиране на политиките в сферата на научните изследвания и иновациите в страната ни.

В момента държавата отделя около 0.2 на сто от брутния си вътрешен продукт за иновации и се разчита основно на европейските средства за извършване на научни проучвания и развойна дейност.

Според Брюксел обаче само чистото вдигане на средствата за иновации няма да доведе до търсения ефект, ако не се извършат структурни реформи в научно-иновационната система, за да се увеличат ефективността и качеството ѝ. Предложението на ЕК е да се създаде у нас професионална, независима и устойчива изследователска агенция и да се установи структуриран, задълбочен и постоянен диалог с българските научно-изследователски среди.

Трябва да се подобрят и да се приведат към международните стандарти процесите на оценяване и финансиране на проектни предложения в научно-изследователската област, препоръчват още от Брюксел. Становището на Еврокомисията е, че е необходимо финансирането да се концентрира в полза на изследователски институции и да се възнаграждават високите постижения.

Страната ни трябва да стимулира участието на български учени и изследователи в европейски програми и да положи усилия за задържане на младите таланти у нас и привличането им от чужбина, смятат от ЕК. Според Брюксел, България трябва да провокира отварянето на българската наука към бизнеса и ускоряване на схемите за подкрепа на публично-частното партньорство, а също така и да създаде условия за развитието на специфични регионални и местни екосистеми за наука и иновации, използвайки опита от "София Тех Парк".

Как са били изпълнени тези препоръки ще бъде проверено от Еврокомисията след три години.

Европейският комисар за научни изследвания, наука и иновации, Карлос Моедаш поздрави България за това, че и било първата държава членка, която по собствено желание използва възможностите на механизъм за подкрепа в областта на политиките по програмата за изследвания и иновации "Хоризонт 2020".

"Подобно на други страни от Европейския съюз България прави преход към икономика, основана на знанието, чиито най-големи предимства са иновативните продукти и услуги. Научноизследователския сектор е ключов за този преход, но има нужда от важни реформи. Аз съм убеден, че тези реформи ще бъдат проведени успешно и ще доведат до икономически растеж и създаване на нови работни места в страната", посочва Моедаш

Международният панел за оценка на научно-иновационната система в България се състои от научни експерти и представители на държавни институции от Австрия, Полша, Португалия, Испания, Словения,  Германия , Ирландия, Норвегия, Холандия и Великобритания. Стъпките по реализирането на препоръките от извършената оценка на българската научно изследователска система се обсъждат в момента с българското правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Подобно мислене изисква да се пренапишат учебниците в училище - обучението да става на практичен принцип, да се заложи "приложна математика" в мисленето, да се изгради аналитичен и логичен подход в преподаването и усвояването на знанията. Сега се преподава количество материал, който учениците трябва да преминат, и да бъдат оценени в тестове, които могат да бъдат решени на принципа на тотализатора: познаваш - печелиш, не познаваш - не печелиш.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.