Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК призова спешно да се преразгледа безвизовия режим със САЩ и Канада

1 коментар
ЕК призова спешно да се преразгледа безвизовия режим със САЩ и Канада
Европейската комисия (ЕК) призова Европейския парламент и Съвета на ЕС спешно да започнат обсъждания и да вземат отношение за най-уместния начин на действие с оглед на установената липса на визова реципрочност със САЩ, Канада и Бруней, които продължават да прилагат визови изисквания за гражданите на някои държави от ЕС, въпреки че техните собствени граждани са освободени от визи в целия ЕС. 
 
Реципрочността в отмяната на визовия режим е принцип на общата визова политика на ЕС. 
 
Съгласно правилата на Общността, приети от ЕП и от Съвета през 2001 г., ако в срок от 24 месеца липсата на реципрочност с външни държави не бъде променена, това може да даде основание за възобновяване на визовия режим за гражданите на съответните държави. 
 
При всяко такова решение трябва да се вземат предвид последиците от отмяната на безвизовия режим за външните отношения на ЕС и неговите държави. Комисията има задължение да предприеме действия след изтичането на 24-месечния период. 
 
В случая с САЩ, Канада и Бруней този краен срок, определен от законодателя на ЕС, изтече във вторник.
 
Еврокомисарят по въпросите на миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос заяви, че реципрочността на визовия режим е основен елемент в общата визова политика на ЕС. Гражданите на ЕС с основание очакват, че ще могат да пътуват без виза във всяка държава, чиито граждани могат да влизат безвизово в Шенгенското пространство, добави той.
 
През април 2014 г. ЕК получи уведомления за случаи на липса на реципрочност с Австралия, Бруней, Канада, Япония и САЩ. Уведомленията бяха поместени в Официалния вестник на ЕС на 12 април същата година. Липсата на реципрочност с Австралия и Япония вече е премахната, което означава, че и двете държави позволяват безвизово пътуване за всички граждани на ЕС. Канада прилага визов режим за гражданите на България и Румъния, а САЩ изискват визи за гражданите на България, Хърватия, Кипър, Полша и Румъния. Бруней все още прилага визов режим за гражданите на Хърватия. 
 
Съгласно механизма за визова реципрочност, ако външна за ЕС държава не е премахнала изискването за визи в рамките на 24 месеца след уведомлението за липса на реципрочност, ЕК е длъжна да оцени положението и да предложи временна отмяна на безвизовия режим за гражданите на съответните външни държави за период от 12 месеца.
 
Регламентът изисква ЕК да вземе предвид политическите, икономическите и административните последици от отмяната на безвизовия режим за външните отношения на ЕС и неговите държави. Към момента на приемането на преразгледания механизъм 21 държави от ЕС подчертаха в декларация, че "съответните институции на ЕС са задължени преди всяко предложение или решение да разгледат задълбочено и да вземат предвид възможните неблагоприятни политически последици, които биха могли да произтекат от тези предложения или решения".
 
Великобритания и Ирландия не участват в разработването на общата визова политика и не са обвързани от отмяната на безвизовия режим.
 
Съгласно днешната оценка след влизането в сила на такова решение за налагане на визи държавите от ЕС вероятно няма да бъдат в състояние да обработват нарасналия брой заявления за издаване на виза в 90-дневен срок съгласно Визовия кодекс, съобщи БТА. 
 
Въвеждането на визи може да доведе до намаляване на броя на пътуващите от Канада и САЩ (както и от Бруней). Временното връщане на визите вероятно ще доведе и до съществени икономически последици, особено при въздухоплаването, и ще окаже значително въздействие върху външните отношения на ЕС с два стратегически партньора.
 
Не всички граждани на държави извън ЕС се нуждаят от виза, за да пътуват до Шенгенското пространство за краткосрочен престой, не по-дълъг от 90 дни в рамките на период от 180 дни. ЕС разполага с общ списък на държавите, чиито граждани трябва да притежават виза, и списък на държавите, чиито граждани са освободени от това изискване.
 
ЕС иска от държавите, които са в безвизовия списък, на свой ред също да отменят визовия режим за гражданите на всички държави от ЕС. По тази причина беше създаден механизъм за визова реципрочност, обяснява комисията.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Деси1001
    #1

    http://www.cbc.ca/news/politics/eu-canada-visas-delay-1.3531849

    Бих искала да допълня статията с примери и инфо.
    Цитираният линк е от Канадската телевизия www.CBC.ca. Факт е, че на територията на Канада има 2 Български консулства в Отава и Торонто, които не са в състояние да обслужват Българската общност в Канада, ако се стигне до визов режим. Живеещите във Ванкувър, например трябва да пътуват хиляди километри до Отава за паспорт или виза. Ситуацията в Америка е подобна. Ако ЕС наложи визов режим

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.