Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК проверява търга за доставка на правен софтуер в администрацията

4 коментара

Европейската комисия (ЕК) е започнала разследване на скандалния търг за доставка на справочна информационна система за държавната администрация, съобщиха във вторник от "Апис". От Генералния секретариат на комисията са уведомили официално „Апис”, че случаят е поет от Генерална дирекция „Вътрешен пазар и услуги”. Това е компетентната служба на Европейския съюз, която ще преценява дали при провеждането на търга министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев е спазил общностното право в областта на обществените поръчки.

Фирма „Апис” сезира официално Европейската комисия за нарушенията в конкурса за справочна информационна система на МДААР на 11 март. Според фирмата министър Василев е провел процедурата в нарушение на разпоредбите на Директива 2004/18/ЕО и Закона за обществените поръчки. Според нормите на директивата възложителите могат да поръчват само за свои нужди, докато централизирани поръчки за нуждите на други възложители следва да се извършват чрез централен орган за поръчки. "Прекрачвайки нормите на нашия закон и на европейската директива, министър Василев е поръчал правен и справочен софтуер, без да е компетентен да възлага за нуждите на други звена на централната администрация и на общините", твърди „Апис”.

Не на това мнение са обаче от Министерството на държавната администрация и административната реформа. Оттам съобщиха за Mediapool, че официално писмо от Европейската комисия за образувана проверка не е постъпвало. Според тях обаче става въпрос за рутинна проверка, тъй като Европейската комисия си върши работата като проверява внесената там жалба.

От министерството излязоха с официално съобщение, че никъде в Закона за обществените поръчки (ЗОП) не е забранено възложителят да плаща със собствения си бюджет за централизирани доставки. Нещо повече – политиките на МДААР са хоризонтални и в по-голямата си част са насочени към цялата администрация. Затова обикновено министерството обявява централизирани поръчки, чиито бенефициенти са различни администрации и структури в цялата страна. Министерството изрази готовност да съдейства с необходимата информация на Генерална дирекция „Вътрешен пазар и услуги” на ЕК за детайлно запознаване с процедурата.

Като пример от МДААР дават мащабните обучения по чужди езици и информационни технологии, поръчките за закупуване на компютърна техника и др.

МДААР заявява, че няма никакви закононарушения при обявяването и провеждането на обществената поръчка за справочен софтуер и при извършването на класирането. Всички етапи от провеждането на обществената поръчка са били проведени публично и прозрачно, според МДААР.

МДААР обърна внимание и на обстоятелството, че „Апис – Христович” ЕООД е единственият от петимата участници в обществената поръчка, отстранен поради неизрядност и непълнота на документите. От министерството смятат, че ако фирмата е отделила повече внимание и прецизност при подготовката на своите документи по процедурата, е имала пълен шанс да спечели тази обществена поръчка и днес да пише благодарствени писма за прозрачността на процедурата.

От "Апис" обаче са на мнение, че три от петте фирми са подали оферти за доставка на една и съща справочна информационна система – тази на „Сиела”. Успоредно с производителя „Сиела софт енд паблишинг” АД, предложения да доставят нейния софтуер, но вече като дистрибутори, са подали „Норма” АД и „Ител” ЕООД. Разликите в оферираните цени за системата „Сиела” обаче се изразявали в милиони левове. Докато производителят „Сиела софт енд паблишинг” АД декларира в офертата си, че ще достави системата и ще я поддържа за четиригодишния срок на договора, само за около 400 000 лв., то „Норма” АД дава 15 пъти по-висока цена – малко под 6 млн. лв., а „Ител” ЕООД – около 8,6 млн. лв., което надвишава повече от 20 пъти цената на производителя.

От "Апис" напомнят, че техният управител Васил Христович е предрекъл, че победителят в "псевдонадпреварата" „Сиела софт енд паблишинг” АД ще се откаже в полза на своя дистрибутор „Норма” АД". Така на 7 февруари министър Василев е подписал договор за доставка на системата на „Сиела” с класирания на второ място неин дистрибутор „Норма”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. евала на Никито
    #5

    Ники е лапал комисионни!

  2. Карина
    #3

    администрацията е длъжна да прави това, което законът и е указал, има компетентност определена в рамките на закона, а гражданинът има право да прави и това което законът не му забранява.

  3. ники фен
    #2

    Гледайте сега какво прави с търга за внедряване на исо в 100 български общини - централно договаряне с 1 консултант за всичките общини - договорки с корумпираното същество евгени борисов от фирма буллброкерс, търговец на медицинско оборудване, митко мирчев - дългогодишен мвр кадър псевдо консултант и в мирчо марчев, шефа на сигурността на бнб в екип със саша безуханова - ей това са хората дето ще вкарат мениджмънт в общините, срещу обещани 40 процента обратно за ники.

  4. e
    #1

    Честито на печелившия, браво, юнаци, пак ние ще ги платим тия далавери

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.