Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕК с условие за плащане по газпромовския начин

15 коментара
ЕК с условие за плащане по газпромовския начин

Европейската комисия разясни на европейските компании как да плащат за руския природен газ, без да нарушават наложените от Брюксел санкции срещу Москва, заради инвазията ѝ в Украйна.

Актуализираните насоки по въпроса с преводите бяха обявени от агенция Ройтерс, която ги е видяла.

След указ руският президент Владимир Путин от 1 април "Газпром" поиска от контрагентите си да открият две сметки в "Газпром банк" и да превеждат договорената валути по заявките в едната, междувременно сумата да се конвертира и да захранва втората сметко в рубли.

През миналия месец Комисията каза на страните членки, че европейските компании могат да са в състояние да плащат за руски газ, без да нарушават санкциите на ЕС срещу Москва.

България и Полша обаче отказаха, като аргументът на "Булгаргаз" е, че след като извърши транзакцията в долари губи контрол над средствата си и при превалутирането цената на газа може да се окаже по-висока. В резултат "Газпром" спря на 27 април доставките за двете държави.

Няколко правителства на ЕС и големи вносители потърсиха повече яснота от Брюксел дали могат да продължат да купуват газ без да са в нарушение на западните санкции срещу Москва.

В актуализирани насоки, споделени със страните от ЕС в петък, се посочва, че санкциите на ЕС не пречат на компаниите да откриват сметка в определена банка. Те могат да плащат за руски газ - стига да го правят във валутата, договорена в съществуващите им контракти, и след като декларират трансакцията за завършена, когато тази валута бъде платена - т.е. преди еврото или доларите в сметката да бъдат превалутирани от руската централна банка в рубли във втората сметка.

Трябва да се разбере, че "такива плащания в тази валута окончателно освобождават икономическия оператор от задълженията за плащане по тези договори, без каквито и да било други действия от тяхна страна по отношение на плащането", се казва в препоръките на ЕК, видени от Ройтерс.

Прекратявайки задълженията си, след като депозира съответната сума в евро или долари, дадена компания би могла да избегне участието си в работата с Руската централна банка, която е под западни санкции и която би могла да участва в конвертирането на еврото или доларите в рубли, отбелязва агенцията.

В указа на президента Владимир Путин от края на март обаче се казваше, че сделката ще се счита за завършена само след конвертиране на чуждестранната валута в рубли.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kruger
    #15
    Отговор на коментар #13

    18.01.2012: Парламентът наложи безсрочна забрана за шистовия газ (ГЕРБ, БСП, ДПС, РЗС, Атака). Против се обявиха само шестима депутати от Синята коалиция (депутатите от ДСБ Иван Костов, Иван Иванов, Екатерина Михайлова, Веселин Методиев, Асен Агов и Михаил Михайлов. Лъчезар Тошев и Йордан Бакалов от СДС се въздържаха. Лидерът на ДСБ призова мнозинството да прецени докрай рисковете с въвеждането на пълната забрана на проучването и добива на шистов газ. "За мен по-малкият риск е България да знае има

  2. anton nikolov
    #14
    Отговор на коментар #1

    Щолц и Макрон са от същата черга. Добре, че са САЩ и Англия да държат фронта.

  3. полк. Дрангов
    #13

    Цяла Добруджа лежи върху шистов газ! До сега руските интереси Спираха проучването и експлоатацията!

  4. olele
    #12

    Ройтерс се посочва като източник, а на сайта им няма такава информация. Явно рашастан са изтръпнали, че на 20 никой няма да плати и съвсем ще я овапцат "операцията"

  5. rusonefil
    #11
    Отговор на коментар #8

    Трябваше, но преди това трябваше да отучи руснаците да ядат. Като приказката за магарето на Настрадин ходжа. Аз нямаше да плача, но какво ще кажат работодателите ти за подобни идеи?

  6. rusonefil
    #10
    Отговор на коментар #9

    Не, нямаше да е измислен, защото този курс беше резултат на пазарно търсене и предлагане. Явно не ти е ясно какво е истински курс и измислен курс. На какво ви учеха в тролскага фабрика на Позитано като такива елементарни неща не знаеш?

  7. Danko
    #9
    Отговор на коментар #2

    Освен това курса е напълно измислен === Хехе, ако курсът беше станал 200, според старческото дърдорене на Оногова, нямаше да е измислен? Измислен, неизмислен, но сега 1 грам злато е твърдо 5000 рубли. Щом рублите са вързани със злато на цена 5000 рубли за грам и за една тройунция злато би коствала 160 000 рубли, конверсията в щатския долар значи, че при потребление на рублите цената на златото е $1600 за унция, вместо $1928 за тройунцията при покупка с щатски долари. Това директно обезценява долара с 30%. Чудно ли е тогава, че курсът стана 63 рубли за долар?

  8. Danko
    #8

    Путин напълно си оправдава името с тази безкрайна нерешителност и мерак да се хареса баш на тия, дето са му хвърлили мерак да го трепят. Путин трябваше да спре всички важни суровинни и енергетически доставки незабавно. Юропата умираше права през февруари и март и главата на Ze щеше да бъде доставена на Жужо в рамките на седмица. Не го направи, защото толкова му е акълът.

  9. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #4

    Почвам да се съмнявам, че е само наивност, особено като до последно твърдеше, че СП2 е само комерсиален проект. Сигурен съм, че тя лично пари от Путин не е вземала. Това не значи, че не прикрива такива, които са вземали.

  10. rusonefil
    #6
    Отговор на коментар #2

    Няма никакво значение какъв е курса. Плащането в рубли не е плащане в рубли. Превеждат се пори в евро и долари, а Газпромбанк ги обръща в рубли и внася в бюджета. Тоест курса по които обръща сиъе тяхен вътрешен и няма отношение по това каква сума внася клиентът.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.