Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екип на Световната банка проверява готовността за съдебна реформа

0 коментара

Екип на Световната банка провежда поредица от срещи с представителите на съдебната власт, за да оцени готовността на България да реформира сектора. Това стана ясно след среща на екипа с ръководството на прокуратурата, на която са обсъдени последните промени в съдебните закони.

Преди месеци, в изненадващо остро изказване директорът на банката за България Андрю Воркинг предупреди, че ако до края на тази година не започнат сериозните реформи в съдебната система, Световната банка ще замрази втория транш от 150 млн.долара от заема за преструктуриране, договорен с правителството.

На срещата Никола Филчев е посочил пред представителите на банка, че с някои изменения в законодателството се създават пречки пред разследващите органи в борбата с престъпността, съобщи след разговора заместникът му Христо Манчев. Като пример той посочи въвеждането на данъчна тайна за следователи, полицаи и прокурори при провеждане на разследвания за данъчни престъпления.

Филчев е посочил също и пропуски при промяната на наказателно-процесуалното законодателство, наличието на случаи на отказ за сваляне на имунитети от Висшия съдебен съвет, както и твърде дълго продължаващия ход по приключване на делата.

Според ръководството на прокуратурата, ако е нужно да се засилват възможностите на определени органи, борещи се с корупцията, това са прокуратурата и следствените служби. Според хората на Филчев, от заема на Световната банка трябва да се заделят средства за тях. Самият Висш съдебен съвет трябва да въведе степен на отчетност на по-важните дела и за определен период от време да следи хода им до окончателна присъда, допълни още Манчев.

Представителите на Световната банка ще се срещнат и с други органи от системата на съдебната власт, за да изслушат тяхното мнение за предложенията на министерството на правосъдието и кабинета за промените в структурата и организацията на съдебната власт, съобщи още Манчев.

Пред медиите Манчев съобщи, че прокуратурата ще предостави на Световната банка последните актуални данни за свършеното от прокурорите и следствените служби в борбата с корупционните престъпления, които са взети на специален отчет от Върховната касационна прокуратура.

По думите му, за първите три месеца на годината за корупционни престъпления са образувани 299 нови досъдебни производства. Според данните, с които разполага прокуратурата, през 1999 г. за корупционни престъпления е имало образувани 1960 следствия, за 2000 година - 1986, за 2001 - 2253, за 2002 - 4458. 58 от делата през миналата година са за подкуп, 847 обвинителни акта - за присвояване и обсебване, 25 дела за сключване на неизгодни сделки, 82 обвинителни акта за контрабанда с участие на длъжностни лица, 103 - за престъпления по служба, 4 - за престъпления по служба, свързани с приватизацията, 49 - за злоупотреба с власт от служители на МВР и отбраната.

Според обобщената информация за 2002 г., прокуратурата и следствените служби са приключили с обвинителни актове, със споразумения и с предложения за административно-наказателна отговорност разследването на 1462 наказателни разследвания, свързани с корупционни престъпления, срещу 1733 лица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.