Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екоорганизации призоваха за срок за закриване на ТЕЦ

5 коментара
Екоорганизации призоваха за срок за закриване на ТЕЦ

Правителството да фиксира краен срок за използването на въглища за производство на електроенергия, а докато той тече да изгражда заместващи ВЕИ мощности със заетите досега в минната индустрия и да предприеме стъпки за трансформация на зависимите в момента от въглищата региони. Това призоваха от Екологично сдружение "За Земята", Коалиция "За зелен рестарт", "Грийнпийс" - България, WWF - България, MOVE.BG и Институт за кръгова икономика.

Според тях правителството трябва да приеме срок не по-късно от 2030 г. за затваряне на въглищните електроцентрали, а може и по-рано, ако това налага икономическата логика на развитие на енергийния сектор.

Определянето на крайна дата за спиране използването на въглищата ще внесе яснота в плановете за икономическа трансформация на въглищните региони и ще създаде възможност за начертаване на конкретни стъпки за поетапно извеждане на всички въглищни мощности в страната от експлоатация и успоредното изграждане на мощности за производство на енергия от възобновяеми източници, включително с участието на заетите във въглищната индустрията, посочва се в призива..

Крайната дата за отказ от въглищата и ясният ангажимент за трансформация ще отключат средствата за България по Фонда за справедлив преход и Плана за възстановяване и устойчивост, от които регионите биха били лишени, ако продължат да добиват и горят въглища, смятат организациите.

Вече стана ясно, че Брюксел настоява такъв срок да се запише в Плана за възстановяване и устойчивост. Вицепремиерът по еврофондовете Атанас Пеканов каза преди дни, че ЕК е дала ясно да се разбере,ч е без точна дата няма да одобри плана и съответно страната ни няма да получи предвидените безвъзмездни 12.6 млрд. лв.

Ако се фиксира крайна дата, ще се даде възможност и за привличане на допълнителни средства по втори и трети стълб на Механизма за справедлив преход, тъй като само със финансовите възможности на първия стълб (Фонда за справедлив преход), средствата няма да са достатъчни за успешна икономическа и енергийна трансформация на въглищните региони, отбелязват шестте организации.

Те припомнят и отказа на големите застрахователни и презастрахователникомпании да застраховат въглищни активи след 2030 г., което ще затрудни експлоатацията на ТЕЦ и въгледобивни мини. "Недопустимо е функционирането на незастраховани и/или частично застраховани въглищни съоръжения, защото в този сценарий възможните щети, възникнали от аварии и/или природни бедствия в ТЕЦ и/или рудници, ще трябва да се покрият с обществени средства", смятат екозащитниците.

Те настояват да започне поетапно извеждане на рудници на държавните мини "Марица Изток" от експлоатация и започване на тяхната рекултивация, както и да се планира затварянето на блокове на ТЕЦ "Марица Изток 2" или оставянето им като резерв.

"Изключително необходимо е тези държавни компании да започнат да мислят и да инвестират проактивно в други енергийни решения, които са печеливши, като това ще доведе до оптимизация и намаляване на загубите. Това е полският модел, където държавните и общински въглищни компании се превръщат в инвеститори във ВЕИ и решения за енергийна ефективност на всички нива, което им позволява да преодолеят финансовата стагнация и високите цени на въглеродните емисии", коментират в призива си организациите.

Според тях трябва да се анализират възможностите за развитие на бизнес върху нарушени от минна дейност въглищни терени, причиняващи в момента сериозно замърсяване на води, въздух, почви, но подлежащи на рекултивация.

Настояват за обезщетяване на собствениците на жилищни имоти и земеделски земи в селата Бели бряг и Ковачево, засегнати от дейността на Мини "Марица Изток", както и за изваждане на урбанизираната част на гр. Перник от концесионната площ за въгледобив.

В момента консултант, финансиран от Европейската комисия, изготвя териториални планове за трансформация на три въглищни региона у нас – Стара Загора, Кюстендил и Перник. До края на септември се очаква да е готов първият доклад с предложения за развитието на тези райони. Тези планове са важни за отключването на близо 1.2 млрд. евро финансиране по Фонда за справедлив преход.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kosta
    #5

    Зелените безполезни и...и

  2. grainis
    #4

    Единствената опция за спасение на Енергетиката (а и цялата ни Икономика), е преминаване на ТЕЦ-овете към 100% изгаряне на RGB - Rapid-Grow Biomass - или Биомаса от Свръхбързорастящи Видове - като някои Бамбукови Хибриди (Beema, Bambusa и др.) или Кафяви Водорасли тип Гигантски Мехурчест Келп ( Macrocystis Pyrifera ) - най-бързорастящия Организъм на Земята.

    Тези растения са Осмото Чудо на Света, те избуяват светкавично, с невъобръзимата скорост от един метър на ден, и дори още по-бързо, ако се отглеждат

  3. BlueWater
    #3
    Отговор на коментар #2

    През 2018г. Гърция е добивала 34% от използваната електроенергия в ТЕЦ на лигнитни въглища, като българските. Гърция планира да затвори всички тези тец до 2028г. В нейния план за възстановяване от пандемията се предвижда от общо 30 милиарда евро 10 или една трета да се вложат в развитие на чисти енергийни източници и да се привлекат още частни инвестиции, и заеми. Има готови проекти за изграждане на фотоволтаични централи, вятърни генератори, системи за акумулиране на енергия, за производство на зелен водород. Планира се до 2026г. остров Астипалея с 1200 жители да използва 100% само енергия от възобновяеми източници и всички превозни средаства да са електрически.

  4. Гущер
    #2

    Тези тъпанари пропускат да кажат следното: ако затворим ТЕЦ до 2030 г., те може да бъдат заместени единствено с газови централи. Цената на тока ще се повиши двойно и ще зависим от цената на газта в чужбина. Газовите централи ще струват поне $5 млрд. Десет години по-късно, газовите централи също ще трябва да ги закрием, защото и те замърсяват. А въпроса за застраховките е направо смешен. А, също и парното в големите градове ще трябва да спрем.

    Най-доброто, което можем да направим, е да забавим закриването

  5. Dante Alighieri
    #1

    Аз пък призовавам за закриване на екоорганизациите, тия гнусни зелени комунисти, които смучат кръвта на нациите от десетилетия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.