Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екопротести в София срещу инсталации за горене на отпадъци

Природозащитни организации са против изграждане на съоръжения за изгаряне на отпадъци в София и Девня

6 коментара

По-чист въздух и спиране на проектите за инсталации за горене на отпадъци в София и Девня ще поискат на протестни шествия в центъра на София представители на сдруженията "За Земята" и "Дишай Девня". Тази вечер протестно шествие ще тръгне в 18:00 часа от Министерството на здравеопазването към ведомството на Емил Димитров - Ревизоро.

Ябълката на раздора в София са плановете на Столична община през лятото да започне строежът на съоръжението, което ще произвежда топлинна и електрическа енергия чрез изгаряне на RDF-гориво, добито от битови отпадъци. В Девня вече има изградени подобни инсталации за изгаряне, а се плануват и нови.

Девня и долината на смъртта

"Постепенно Девня се сдобива и с друго название - "долината на бавната смърт". Специфичният релеф и климатичните особености, като честото безветрие, създават условия за концентрация на атмосферни замърсители и радиационни мъгли. На този фон през последните години градът се превръща в предпочитано място за горене и складиране на отпадъци", открои проблема Ваня Захариева, председател на гражданското сдружение "Дишай Девня" пред БНР.

Тя влезе в детайли и даде примери - мобилна инсталация за термично третиране на отпадъци, завод за стари гуми, площадка за съхранение на неопасни отпадъци, горене на пестициди, RDF-отпадъци и медицински отпадъци. И обобщава картината така: "отпадъци, отпадъци, отпадъци".

"Затова сме тук, да изкрещим – "Стоп! Девня не е долина на боклука", каза Захариева пред БНР. Тя е категорична, че "изгарянето на отпадъци и предприятията, свързани с това, не е икономиката, която ни трябва".

Заводът на София

От "За Земята" припомнят, че в столицата дебатите за изграждането на инсинератора започнаха преди 10 години, когато Столичният общински съвет одобри проекта. Съоръжението трябва да бъде построено на площадката в ТЕЦ - София зад Централна жп гара. От "Московска 33" твърдят, че инсталацията ще е от полза за столичани. Мотивът боклукът ще е суровината, която ще е безплатна и така "Топлофикация" ще спести средства, които иначе би дала за природен газ.

През 2020 г. Върховният административен съд се произнесе, че "Топлофикация София" не е доказала, че проектът за инсинератор на отпадъци не вреди на здравето на хората, отбелязва организацията, по чиято жалба е постановено преразглеждане на разрешението за изграждането на съоръжението.

"Това дело се намира в съда. Следва да бъдат изяснени въпросите относно здравния риск, вредни емисии, опасни отпадъци от пепелта", пояснява Десислава Стоянова, представител на "За земята".

На практика проектът вече се изпълнява, без да се изчака окончателното съдебно решение и при отсъствието на одобрен доклад за оценката за въздействието върху околната среда.

Стоянова коментира, че инсталацията се представя като нещо ефективно, но нейният капацитет е 180 хиляди тона отпадъци годишно.

"Които в продължение на 30 години трябва да се горят – това е "животът" на проекта. В момента София произвежда по-малко от половината от този капацитет. Тази инсталация ще ни вкара в нещо като затворен кръг – ние трябва да пълним това "чудовище", за да може то да е ефективно, да работи. Съответно това може да ни принуди да внасяме отпадъци", посочи тя.

Изграждането на инсталацията ще струва 350 милиона лева с ДДС, става ясно от обществената поръчка. Има много скрити разходи, които трябва да бъдат оценени, когато правим сметката кое е изгодно и кое не, уточнява Десислава Стоянова. При изгарянето на такива отпадъци се отделя токсична пепел, която ще се изнася, има и друга пепел и шлака, допълва тя.

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivand
    #6

    Абе вие протестирате от екологични съобръжения, но защо пропускате най големите екологични убийци на природа и хора олигарсите другарите братя Бобокови от Русе внесли в България над 17 хиляди тона отпадъци и смет от чужбина по данни на прокуратурата има още не открити и заровени отпадъци. Първи приятели на президента Радев Решетников, които назначи двама посланици по техно настояване и беше изтрито криминалното досие на един чужденец, а сега и двамата олигарси Бобокови са с повдигнати няколко обвинения от прокуратурата. Срещу такива екологични престъпници замърсители на природата и хората обществото трябва да протестира, защото мащабите на извършеното престъпление от тях е много голямо.

  2. SILENCE
    #5
    Отговор на коментар #2

    Нито е нецензурно, нито е обидно това, което написах! Триете фактите. А "ха познай", ако иска да преглъща, да си намери друго място. И да не рИве, че докторите не могат да му помогнат!

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #4
  4. SILENCE
    #3

    Не само оголени кабели, по които тече ток, не само падащи отломки от неподдържани с десетилетия сгради, които някога са били красотата на града. Не само шутиране на съда, когато им постановява, че таксата на билетчето е незаконна - с незаконния 1,00 лв пътувахме повече от 10 години, въпреки решение на 5-членен състав на ВАС, Т. Е. НАЙ-ВИСОКО И ОКОНЧАТЕЛНО, но пък т. нар. контроли - неграмотни, груби и гледащи на не мургавата част на София като на плячка и престъпници, не искат и да знаят какво "работят".

  5. xa_poznai
    #2

    Ако не искат завод софиянци трябва да се вдигнат три пъти общинските данъци и да се извозват някъде другаде отпадъците - доста скъпо начинание, където да опустошават чужди имоти и рушат чужди животи. Та така свободите идат и с отговорност! Или трябва да си плащаш или трябва да преглъщаш... Лошото в случая е, че града се намира в котловина и при мъгла или безветрие всичките отрови си седят там. Лично за мен първото, което трябва да се направи е да се забрани използването на твърдо гориво за каквото и да е. Естествено след гратисен период от няколко години и после да се види за какво иде реч.

  6. Довечера протестно шествие ще тръгне в 18:00 часа от сградата на ведомството. Столицата все по-често попада в челните класации на градовете с най-мръсен въздух в света. Преди няколко месеца бяхме на първо място. Често София е с етикет “европейска столица с най-мръсен въздух”.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.