Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Екощетите от войната на Русия в Украйна са за 55.6 млрд. евро

0 коментара
Украйнските представители описаха екощетите от военната инвазия на Русия в страната им, сн. МОСВ

Продължаващата вече близо две години война на Русия в Украйна е причинила екологични щети за 55.6 млрд. евро и световната общност трябва да се консолидира за определяне на законовата база на отговорността на руските агресори по отношение не само на военните престъпления, но и за престъпленията срещу природата и въздействието върху климатичните промени.

Това стана ясно по време на международен форум на инициативата Формулата за мир на украинския президент Володимир Зеленски, провел се в резиденция "Бояна" в София във вторник.

В организираната от украинското посолство в София и българското министерство на околната среда и водите проява участваха екоминистърът Юлиян Попов, министърът на правосъдието Атанас Славов, заместник-министри на енергетиката, земеделието и храните и представители на дипломатическите мисии у нас. От украинска страна във видеоконферентен формат се включиха министърът на екологията и природните ресурси Руслан Стрилец, министъра на енергетиката Герман Галушченко, началника на кабинета на президента, заместник-главния прокурор и др.

Те представиха данни, според които документираните случаи на нанесени щети на околната среда от руската инвазия в Украйна са 2913 и се ощеняват на 55.6 млрд. евро. Пострадали са 800 хил. хектара гори, унищожени со приблизително 600 животински видове и около 750 растителни, някои от които са вписани в Червената книга. Засегнати са 16 влажни зони по Рамсарската конвенция с обща площ от 627 хил. хектара.

Според екоминистъра Юлиян Попов в процеса по постигането на устойчив, пълноценен и продължителен мир в Украйна трябва да се търси възстановяване от екологичните щети вследствие на руската агресия и осигуряването на преход към зелена икономика.

Вредите, причинени на околната среда като резултат от военната агресия, са глобални, смята Попов. По думите му разрушаването на язовир "Каховска" е едно от най-мащабните техногенни престъпления срещу околната среда с негативен ефект от трансграничен характер. Този акт на руска атака предизвика необходимостта от спешна координация между България, Украйна и Румъния относно екологичното състояние на Черно море, припомни той.

"Възстановяването на околната среда няма да се случи веднага след приключването на войната. Това е по-дълъг процес, който обаче трябва да започне сега и да обедини координираните усилия и проактивните действия на световната общност", каза българският министър на околната среда. Той отбеляза, че провелият се преди месец в Киев международен форум "Обединени за справедливост, обединени за природата" е поставил началото на международно-правен процес за повдигане на отговорност при унищожаване и нанасяне на тежки щети върху природата, вследствие на военни конфликти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.