Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Експертите предпазливи в оценката заплашени ли сме от глобалната криза

28 коментара
Експертите предпазливи в оценката заплашени ли сме от глобалната криза

Засега няма пряка заплаха за икономиката на България от глобалната финансова криза, стабилни са и банките ни. Около този извод се обединиха с известни резерви икономически анализатори в неделя. Същото потвърди и председателят на Българската народна банка Иван Искров пред БНР. Ден по-рано техни колеги останаха също предпазливи в оценките си, а някои, като проф. Димитър Иванов, открито посочиха, че страната ни вече усеща последиците от световната финансова криза.

Всички икономисти са единодушни, че рисковете пред страната се увеличават най-вече заради големия дефицит по текущата сметка, който е над 20% от брутния вътрешен продукт (БВП).

Страната ни отчита третия по големина ръст на БВП в ЕС за първото полугодие и най-високия в страната от десет години насам. Същевременно тя остава най-бедният член на съюза, коментира в неделя старши икономистът в институт “Отворено общество” Георги Ангелов.

Внимателно с доходите в публичния сектор

Не трябва да се успокояваме, че през последните три тримесечия икономиката ни се развива добре, а правителството трябва да осигури доброто ѝ развитие и през следващите три тримесечия, каза Ангелов. Според него предстоящите месеци ще бъдат много по-критични за страната ни.

За да се избегне намаляване на кредитния рейтинг на България (засега е намалена само перспективата по рейтинга от положителна на стабилна – б.р.), Ангелов препоръча правителството да поддържа силна фискална позиция, като ограничава разходите и води внимателна политика по доходите в държавния сектор. Според него, въпреки че сме в предизборен период, в който управляващите не са склонни да

правят реформи, трябва да се увеличи гъвкавостта на икономиката чрез структурни промени. Като препоръка той посочи и запазване на икономическата стабилност и валутния борд и по-бърза подготовка за влизане в еврозоната.

Поддържане на доверието н банките и валутния борд

Според програмния директор на Център за либерални стратегии Георги Ганев правителството трябва да продължи да поддържа доверието в банковата система и във валутния борд. Той също каза, че за момента не вижда опасности пред банковата ни система, но тя няма пълен имунитет пред външната криза. Като предохранителна мярка трябва да се поддържа голям бюджетен излишък.

Управляващият съдружник в "Индъстри уоч" Лъчезар Богданов разясни, че ако в България има негативни ефекти от глобалната криза, те няма да се проявят като огледално копие на това, което се случва в САЩ. В момент на глобална криза не всички икономики страдат еднакво, каза Богданов. Ако определени сектори у нас продължат да предлагат конкурентни предимства за инвеститорите - по-високи печалби и възможност за растеж от конкурентните ни дестинации, то ще продължат да се привличат и инвестиции. Затова е важно правителството да разширява икономическата свобода и да подобрява средата за правене на бизнес у нас, посочи Богданов.

Чуждите инвестиции намаляват

Ден по-рано обаче икономистът проф. Димитър Иванов предупреди пред телевизия РЕ:ТВ, че България е на прага на срив в областта на строителството, че цените на имотите вече падат и че икономика, която се гради основно на чужди инвестиции, каквато е нашата, може да пострада от отлива на инвеститорите.

Банките стават предпазливи една към друга, кредитният ресурс поскъпва и става трудно отпускането му. Това неминуемо ще се отрази и на бизнеса, предупреди той. Според проф. Иванов правителството трябва да изработи спешно антикризисна програма, както правят правителствата на ред европейски страни. Той разкритикува държавната администрация, че реагира бавно на ставащото в глобалната финансова система.

Кредитите ще поскъпват

Председателят на БНБ Иван Искров успокои, че банковата ни система е в много добро състояние благодарение на значително по-строгите регулаторни правила по отношение на нея дори в сравнение с останалите страна в ЕС. Според него не може да се получи криза подобна на американската. Необслужваните кредити са едва 2% от всички отпуснати, което е много добър показател. Самите банки гледат да капитализират дивидентите си и по отношение на активите те са много добре. Искров призна, че кредитите ще поскъпнат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Реалист
    #30

    То пък едни експерти ! Та ние сме в перманентна криза -последни по жизнен стандарт в Европа. Какво още ни трябва, къде да стигнем в мизерията?

  2. разузнавач
    #29

    Не го познавам този проф.Иванов, но всичките му интервюта до сега са били в "десятката".Той май президента и за това го изгони като съветник,защото не му ближе комунистическия гъз, а му казва истината.Ама няма кой да чуеее!

  3. Анализатор
    #28

    Всичко сектори, които генерират растеж са засегнати - строителство, финансов сектор, имоти, сега и индустрията с цената на газа - а нашите топ анализатори не виждат проблеми???

  4. еврореалист
    #27

    до момента съм видял точни и анализи от страна на двама специалисти - проф. д. иванов и л. хампарцумян. що се отнася до цените на имотите, нама що да подхождаме емоционално. погледнете например данните на бнб за плагенжия баланс и вижте с колко са намалели чуждите инвестиции в имоти. вижте на къде върви и лихвеният процент - правилно онзи ден по радиото хампарцунян каза при теглене на кредит за жилище да си смятаме от 3-5 процента отгоре, за всеки случай.в българия жилищната мафия наду балона, но

  5. д-р бай Ганьо
    #26

    В световната класация на UNCTAD за 2007 г. България се изкачи на 2-ро (ВТОРО) място в света по "инвестиционен пърформънс" непосредствено след Хонг Конг, който е на 1-во място.През 2007 г. преките чуждестранни инвестиции в България надхвърлиха 6,6 млрд.евро при 6 млрд.евро за 2006 г. Потокът на преки чуждестранни инвестиции в България до 7-те месеца показват, че тази година вероятно ще бъде постигнат нов рекорд над 7 млрд.евро или окколо 10 млрд.дол.Маса глупости сте наговорили, което показва, че

  6. Манавски
    #25

    Тоя лудия пак ли цъфна?

  7. водопроводчик
    #24

    Българският феномен Ганьо Балкански е непоклатим при световните кризи.Браво д-р бай Ганьо, ша ти оправа мивката без пари.

  8. Кмета
    #23

    Да взема и аз думата най-сетне. Та по въпроса за кризата - на Бг индивида му дреме за секви кризи, депресии, крънчове, слъмпове, плънджове и пр. Той, както бай Т. беше открил, е факир и не му пука дали банката на Левон или на Искров е солидна или не, не му прави сериозно впечатление дали бюджетния дефицит е 20 или 80%. ПОНЕЖЕ: 90% и отгоре от жилищата са ИЗПЛАТЕНИ изцяло (през 1990 г. - 100%), 75% от реалната икономика се самофинансира и тегли кредити просто за спорта, но може и да не тегли ако

  9. Maxa
    #22

    колко от тези инвестиции са в недвижими имоти,които са еднократни и ефекта е съшия все едно да си купиш парцел на Марс ,а марсиянцте да си купят мерцедеси и КЮ седмици и т.нт...

  10. д-р бай Ганьо
    #21

    мошеник Андрешковски.Кат не щеш недвижими имоти в България, оди в Америка и си купи акции. Таман ша ти изленат по-еФтинки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.