Еквадор и Англия се промъкнаха напред

158 коментара

Англия се класира за 1/8-финалите след като успя да постигне втората си измъчена победа на Мондиала – този път с 2:0 срещу аутсайдера Тринидад и Тобаго. С надеждата за бърз гол англичаните започнаха мача изключително силно, но това бе материализирано само с един опасен удар на Франк Лампард в 5-тата минута, който бе избит от вратаря Шака Хислоп.

След това британците отново започнаха да играят мудно и безидейно, повтаряйки показаното срещу Парагвай. Това принуди Свен-Йоран Ериксон да пусне през втората част Уейн Рууни. Нападателят на Манчестър Юнайтед определено разнообрази играта на Англия в атака, но в същото време и тимът на Тринидад и Тобаго предложи интересна игра на контраатака. В 75-та минута Корнел Глен успя да премине през левия бек на англичаните Ашли Коул, но преди да отправи удар, топката му бе избита от последния.

Така се стигна до 83-тата минута, когато късметът отново се усмихна на англичаните. След центриране на капитана Дейвид Бекъм нападателят на Ливърпул Питър Крауч надскочи централния бранител Брент Санчо и отбеляза гол, при който обаче останаха съмнения за нарушение на Крауч срещу защитника.

Победата на Англия бе подпечатана в последната минута от Стивън Джерард, който с удар от повече от 20 метра направи безпомощен Хислоп и прати англичаните напред в турнира.

Минута преди края Швеция счупи каръка

В мач от същата група “B” Швеция най-накрая успя да постигне първата си победа на световно първенство в Германия, след като се наложи над Парагвай с 1:0. Единственият гол в срещата бе отбелязан от полузащитника на Арсенал Фредерик Люнгберг в предпоследната минута на мача.

Шведите буквално повториха представянето си срещу Тринидад и Тобаго и въпреки, че имаха превъзходство през целия мач, не успяха бързо да решат нещата в своя полза. Най-опасното положение през първата част изпусна Хенрик Ларсон, който в 34-ата минута се озова на много добра позиция, но удара му с глава бе спасен от парагвайския вратар Бобадия.

Парагвай също повтори представянето си от първата среща с Англия като разчиташе на контраатаки, но двамата нападатели Риверос и Нунес отново не успяха да се разпишат.

През второто полувреме Швеция продължи на да натиска Парагвай в собствената им половина, но чистите положения за “тре кронур” липсваха. Така се стигна до 89-та минута, в която шведския треньор най-вероятно си е представял как пак ще обяснява защо отбора му не вкарва. След центриране на Елмандер към далечната греда резервата Албак върна топката към Люнгберг и отбеляза изключително ценния за шведите гол.

След вторите срещи от група “B” Англия е едноличен водач в групата с 6 т., шведите са втори с 4 т., трети са Тринидад и Тобаго с 1 т., а последни са Парагвай с 0 т. В последния си мач от груповата фаза Швеция се нуждае от равен в мача срещу Англия, за да се класира на осминафиналите.

След Германия и Еквадор премина напред

Националният отбор на Еквадор си осигури класирането за 1/8-финалите на Световното първенство по футбол след като победи с класическото 3:0 тима на Коста Рика в мач от група “A”.

Това бе втора победа за еквадорците след като в първия мач те изненадващо победиха Полша с 2:0. Тимът на Луис Суарес поведе още в 8-мата минута след гол с глава на нападателя Карлос Тенорио. В 55-тата минута Агустин Делгадо от малък ъгъл увеличи преднината на отбора си на 2:0, а в продължението влезлият като смяна Иван Кавиедес направи резултата класически - 3:0.

Така за 1/8-финалите се класираха Еквадор и Германия, които след две победи са с по 6 т. (Еквадор има по-добра голова разлика), а Полша и Коста Рика отпаднаха от турнира след като инкасираха по две загуби. Първото място в групата ще бъде решено в директен сблъсък между Германия и Еквадор на 20 юни в Берлин.