Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Енергийната сигурност на ЕС е заплашена и от изкупването на петролни рафинерии от Русия

3 коментара
Енергийната сигурност на ЕС е заплашена и от изкупването на петролни рафинерии от Русия

Стратегията на Русия да изкупува петролни рафинерии в Европа може да компрометира енергийната сигурност на ЕС. Това се казва в проектодоклад, който ще бъде обсъждан от лидерите на Съюза през юни, предаде Ройтерс.

 

Секторът, свързан с преработката на петрол в Европа, бе отслабен заради съчетание от фактори – високи цени на нефта, намалено търсене и ниски норми на печалба, което накара много компании да продават рафинерии, които пък Русия изкупува.


Руската компания "Лукойл", например, притежава преработващи мощности в Италия, Холандия, Румъния, България, а "Газпром" също притежава рафинерии чрез нефтеното си подразделение "Газпром нефт".


В доклада, подготвен за срещата на върха на европейските лидери през юни, Европейската комисия се очаква да представи визията си за това как да подобри енергийната сигурност в отговор на украинската криза. През Украйна се транзитира близо половината от руския газов износ към ЕС. В доклада са посочени много проблеми, които трябва да бъдат внимателно проследени, сред които и разширяващата се руска собственост върху рафинериите в ЕС.

 

В съчетание със зависимостта от руски суров петрол и нарастващо влияние на руски играчи, преработващата индустрия е уязвима от политическа намеса, се казва в проекта на стратегията за енергийна сигурност ЕС.


ЕС разчита на руски доставки за 27% от природния газ и около една трета от петрола, които потребява, посочва ЕК.

 

Европа внася рафинирани продукти и от Съединените щати, които, по данни на Международната енергийна агенция изпреварват Русия като водещ доставчик на ЕС. Русия обаче си върна първото място по-рано тази година, когато американските рафинерии бяха в годишни ремонти.

 

ЕС вижда като най-голяма заплаха за газовите доставки ценовия спор между Киев и Москва, заради който руснаците предупредиха, че могат да спрат газа за Украйна, което би имало последващ ефект за Европа.

 

Непосредствена заплаха за петролните доставки няма, тъй като Русия не разполага с достатъчен капацитет да преработва петрола, който произвежда и затова разчита на европейските рафинерии, посочва ЕК.

 

В доклада са изложени всички аспекти на енергийната сигурност, включително рафинериите.

 

Очаква се ЕК да призове страните членки да направят оценка на своята уязвимост към евентуална криза с доставките. В дългосрочен план ЕК се стреми да повиши енергийната ефективност и използването на елекромобили, на алтернативни горива и биогорива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #3

    Това е така г-н Цветков, но не всички знаят за руските геополитически щения. Освен това още да припомня и крилатата фраза на Ленин, че "Капиталиста ще продаде и въжето с което знае, че може да бъде обесен"!

  2. Това го знае, но другаря Иван КОстов се направи на разсеян 1998г!

  3. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.