Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Е.ОН недоволни от сътрудничеството с държавата

26 коментара
Е.ОН недоволни от сътрудничеството с държавата

Германската енергийна компания Е.ОН изрази своето недоволство от шестте години сътрудничество с трите български правителства след купуването на електроразпределителните предприятия във Варна и Горна Оряховица и препоръча на държавата да продължи с приватизацията в енергетиката, за да има повече прозрачност в отрасъла.

“Проблемът е, че в страната са приватизирани само електроразпределителните дружества, докато основните мощности за генериране на електроенергия остават в ръцете на държавата“, заяви в сряда пред “Дойче веле“ Гюнтер Шуберт, председател на управителния съвет на “Е.ОН България“, която притежава 67 на сто от енергото, снабдяващо с ток Североизточна България. Останалите са на държавата, но е възможно миноритарният дял да се намали, ако се одобри исканото от Е.ОН увеличение на капитала, а икономическото министерство не се включи в него.

Според Шуберт привличането на частни акционери в държавната енергетика ще допринесе за повече прозрачност. Той обаче обясни, че “с опита от нашия бизнес в българското електроразпределение не вярвам Е.ОН да прояви интерес към подобни инвестиции“.

“Нито едно правителство в България досега не използва държавното участие в електроразпределителните дружества, за да внесе повече прозрачност в бизнеса и да разбере наистина как си вършим работата. Когато правителството казва, че не знаело в какво точно правим инвестиции, то има поне два начина да узнае истината. Защото ние информираме за това държавата в качеството ѝ и на енергиен регулатор, и на наш съакционер. В останалата част от Европейския съюз подобно сътрудничество работи. За съжаление това не може да се каже за България“, продължава представителят на Е.ОН.

Той изрази разочарованието на своята компания от “миналогодишната правителствена кампания срещу Е.ОН“, визирайки наредените от премиера Бойко Борисов проверки на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за нарушения и на Държавната агенция “Национална сигурност“, чиито служители нахълтаха в клиентски центрове не само на Е.ОН, но и на другите двама частни собственици на електроразпределителната мрежа – ЕВН и ЧЕЗ.

“Това не донесе позитивни сигнали за потенциалните инвеститори в българската икономика, защото се играеше на емоции. Те включваха и внушението, че чужденците са в България единствено, за да изнесат парите ѝ зад граница“, заяви Шуберт.

“Трябва да се знае, че цената на електроенергията в България винаги е била политически въпрос“, казва още шефът на “Е.ОН България“.

Той посочи, че държавният монополист НЕК, който формира 80 на сто от цената на тока в България, миналата година получи разрешение за сериозно увеличение на своите тарифи. Сега мегаватчас електроенергия струва на българските потребители 138 лв., от които в електроразпределителните дружества остават само 42 лв. Останалите отиват в държавните дружества за производство и пренос на електроенергия, обясни Шуберт и даде сравнение, че през 2007 г. при тях оставали 48 лв., а държавните дружества - 70 лв.

“В крайна сметка въпреки инфлацията и повишените разходи за модернизация на електроразпределителната мрежа сега получаваме по-малко, отколкото през 2007 г.“, посочва той. Шуберт припомня, че през 2010 г. “Е.ОН България“ е загубила 25 млн. лв. от оборота си заради определените ѝ от държавния регулатор цени, а едва от печалбата си през 2009 г. е раздала дивидент от 3 млн. лв.

“При подобна печалба всеки ще се замисли дали не е било по-изгодно да си държи парите в банка, защото лихвите са значително по-големи от приходите от почтения бизнес в българската икономика. Подобна ситуация не е изгодна и за производството, и за потреблението. Съгласни сме, че при сегашната ситуация не може да има резки скокове на цената на електроенергията. Но много моля, нека тази констатация да се отнася за всички по веригата - от производството до разпределението на тока, допълва германецът.

В България един потребител харчи 30 на сто повече електроенергия, отколкото в Румъния, казва още Шуберт, който преди да поеме българското дружество на Е.ОН управляваше активи на компанията в северната ни съседка.. Според него ниската цена на електроенергията е причина тя да се прахосва.

Той посочи като проблем на дружеството и кражбите на ток. “И в ромските квартали има кражби, но загубите от тях са неизмеримо по-малки в сравнение с тези от големите играчи в кавички, които манипулират с експертна помощ електромерите си“, каза още Шуберт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #26
  2. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #25
  3. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #24
  4. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #23
  5. баба Гицка
    #22
  6. потърпевш
    #21
  7. N
    #20
  8. Веска
    #19
  9. Бърдоквата
    #18
  10. WM
    #17

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.