Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕП ще обсъди визовата реципрочност със САЩ

1 коментар
Сградата на ЕП в Брюксел, където ще се проведат заседанията тази седмица.

Европейският парламент ще обсъди тази вечер с Европейската комисия въпроса за т. нар. визова реципрочност със САЩ. Предвижда се в сряда да бъде гласувана втора резолюция по тази тема, показва дневният ред на седмичното заседание на евродепутатите.

Преди седем години ЕС прие правила, според които европейските граждани трябва да разполагат със същите условия, когато пътуват до чужда държава, като гражданите на тази държава, когато пътуват до ЕС. Предвидени са срокове и действия за връщането на визите за гражданите на държави, които не са отменили визовите изисквания за граждани на ЕС.

През 2014 г. Европейската комисия установи, че гражданите на пет държави от ЕС все още имат нужда от визи, за да посетят САЩ. В този случай ЕК разполагаше с 24 месеца, за да върне европейските визи за граждани на САЩ за срок от 12 месеца, но не предприе действия по същество.

Визите за САЩ остават задължителни за пътуващите от България, Хърватия, Кипър и Румъния, докато всички останали граждани на ЕС са освободени от това изискване при пътуване и престой до 90 дни на всеки 180 дни. ЕП прие първата резолюция по този въпрос преди три години.

Утре евродепутатите ще разискват въпроса с полицейското насилие в ЕС. През юни те приеха резолюция, в която призоваха действията на силите на реда винаги да бъдат законосъобразни, съразмерни и необходими. Евродепутатите възразиха срещу прекомерната употреба на сила и настояха полицаите да получат по-добро обучение за расизма и дискриминацията.

В четвъртък ЕП ще обсъди заплахите за сигурността от т. нар. "златни" паспорти и визи за ЕС. Наскоро бе оповестено разследване на високопоставени обществени служители в Кипър, включително на председателя на парламента, записани да предлагат помощ на фиктивен китайски представител с престъпно минало да получи паспорт по схемата "гражданство срещу инвестиции".

Кипър е една от трите държави в ЕС, заедно с Малта и България, където е възможно да се получи гражданство в замяна на инвестиция, т.нар. "златни паспорти", се пояснява в съобщение на ЕП. Общо 19 държави от ЕС имат програми за осигуряване на "пребиваване срещу инвестиции", известни като "златни визи". Евродепутатите вече са заявявали, че тези схеми са свързани с корупция, данъчни измами и пране на пари.

Също в четвъртък ЕП ще обяви тазгодишния носител на наградата за свобода на мисълта "Сахаров". Отличието си оспорват демократичната опозиция в Беларус, природозащитници от Хондурас и архиепископът на Мосул в Ирак монсиньор Наджиб Михаел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #1

    Реципрочността е добър принцип, защото е Вселенски закон и означава, че на всяко действие има противодействие .Освен това запазва достойнството .

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.