Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС е изправен пред политическо "минно поле"" по пътя към разширяването

0 коментара

Европейският съюз навлиза в политическо "минно поле" отсега до средата на декември във връзка с процеса на разширяване към Източна Европа. Повечето служители в Брюксел са убедени, че преговорите за присъединяване ще бъдат приключени навреме с до 10 страни от Източна Европа и Средиземноморието на срещата на високо равнище на ЕС в Копенхаген на 12 и 13 декември, защото никой няма да посмее да блокира разширяването.

На неофициалната среща в Елсинор, Дания, през уикенда европейските външни министри потвърдиха волята си да спазят крайния срок. Но Петнадесетте от ЕС и страните-кандидатки сега трябва да изберат как да заобиколят няколко "противопехотни мини", които могат да спрат разширяването поне за известно време.

Ключовите решения, които ще преначертаят картата на Европа след Студената война, включват по-нататъшно разширяване на НАТО, опита да се реши проблема с Кипър и решение на Калининградския въпрос - руски анклав, който скоро ще бъде изцяло обграден от територията на ЕС.

По мнението на дипломати най-голямата пречка е предвиденият за октомври референдум в Ирландия върху Договора от Ница, подписан през 2000, за да се реформират европейските институции и да се подготвят за разширяването. Второ ирландско "не" след миналогодишния шок от отказа, съпроводен със съвсем ниско изборно участие в референдума, почти със сигурност ще забави приемането на нови страни.

Европейската комисия заяви, че не разполага с план Б, ако Ирландия "потопи" Договора от Ница, въпреки че се пускат в обръщение различни варианти, за да се ограничи вредата - например институционните промени, важни за разширяването, да се включат в текста на договорите за присъединяване.

Преди всичко евентуално повторно "не" в Ирландия ще бъде силен удар върху бойния дух на ЕС, защото ще подскаже, че европейската интеграция е изгубила доверието на гражданите.

Изобилие от избори

Поредица от избори и свързаното с тях вълнение в Словакия, Германия и Турция също ще окажат влияние върху финалната фаза на преговорите за разширяване.

Победа за бившия премиер Владимир Мечиар и неговата националистическа партия в словашките парламентарни избори на 20 и 21 септември ще препречат пътя на Братислава към членство в НАТО, а вероятно и в ЕС. Според политически анализатори подобен вариант не е вероятен.

Ако хората на Мечиар останат в опозиция, почти няма съмнение, че на срещата на високо равнище в Прага през ноември НАТО ще реши да приеме седем нови членове - Естония, Литва, Латвия, Словения, Словакия, България и Румъния. Това ще бъде важна утешителна награда за последните две държави, които ще пропуснат следващата вълна на разширяване на ЕС.

Основното внимание ще бъде към насрочените за 22 септември парламентарни избори в Германия - най-голямата и най-богата държава в ЕС.

Особено важни решения като финансирането на разширяването, условията, които да се предложат на страните-кандидатки и бъдещето на европейските земеделски субсидии бяха отложени, докато Берлин си избере ново правителство. "Триумфален край на преговорите през декември 2002 г. все още е възможен, но европейските държавници ще трябва да намерят решение на селскостопанския въпрос в много кратък срок след изборите в Германия," каза Хедър Граб от лондонския Център за европейски реформи.

Този въпрос изправя Германия, която желае да ограничи вноските си в европейския бюджет, срещу историческия ѝ партньор в интегрирането на Европа - Франция. Тя от своя страна е решена да защитава фермерите си - основните получатели на субсидии от Общата селскостопанска политика /ОСП/.

Повечето европейски държави се противопоставят на скорошна радикална реформа в ОСП, въпреки че Великобритания, Холандия и Швеция подкрепят Германия. Европейски служители казват, че очакват Германия да си затвори очите първа, независимо от това кой спечели изборите, и да разпише чека за финансиране на разширяването. Сегашният ротационен председател на ЕС Дания изрази надежда да посредничи за споразумение по бюджетните въпроси на срещата на високо равнище в Брюксел в края на октомври.

Източноевропейски евроскептици

Според Хедър Граб обаче един от основните рискове е, че на страните кандидатки ще бъдат предложени толкова скъпернически условия сред толкова ожесточени препирни, че това ще вгорчи атмосферата, когато те се присъединят през 2004 г. Така източноевропейците ще се превърнат в огорчени евроскептици.

Европейската комисия иска да даде на фермерите в новите страни-членки само 25 на сто от преките помощи, които получават земеделските стопани в сегашните членки на ЕС, като размерът на селскостопанските помощи ще достигне 100 процента за десет години.

Кандидатките искат повече. Реформаторите на ОСП се стремят да избягнат ситуация, при която източноевропейските фермери да ползват преки помощи в брой от ЕС, като прелюдия към пълно премахване на плащанията.

Изборите в Турция на 3 ноември може да помогнат да се определи дали тази предимно мюсюлманска близкоизточна страна с 68 милиона жители ще се приближи към ЕС или ще застане на конфронтационната линия.

Без сътрудничеството на Анкара има твърде малки изгледи за политическо уреждане на Кипърския въпрос преди средиземноморският остров да приключи преговорите за присъединяване през декември. Така се създава възможност ЕС да си внесе проблем отвън.

Анкара заплаши да анексира Северен Кипър, ако ЕС приеме разделения остров. Турция държи окупирана северната част на Кипър от нахлуването на острова през 1974 г. в отговор на преврат на гръцките националисти, съюзени с управляващата тогава хунта в Атина.

Подобен ход от турска страна би провокирал криза и би обрекъл съдбата на кандидатурата на Анкара за членство в ЕС. Кандидатурата ѝ получи известна подкрепа миналия месец, когато турският парламент прие пакет реформи, отменящи смъртното наказание и даващи езикови права на кюрдите в образованието и радио- и телеразпръскването.

ЕС също така трябва да намери решение на проблема как жителите на Калининградска област ще могат да пресичат Литва и Полша след разширяването. Западът се опасява, че Калининград ще се превърне в източник на престъпност, контрабанда, болести и трафик на хора,

Русия гневно отхвърли исканията на ЕС калининградчани да имат нужда от визи за тази цел, твърдейки, че това ще наруши руския суверенитет. ЕС отхвърли руските искания за коридор по суша или специални запечатани влакове.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.