Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС и НАТО- в позиция на изчакване

0 коментара

Върховният комисар на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана подкрепи плана на правителството в Скопие за по-засилена офанзива срещу албанските екстремисти, но същевременно предупреди, че не бива да се допуска прекомерна употреба на сила,цитира думите му Файненшъл таймс.

НАТО и ЕС за първи път от началото на кризата в Македония направиха опит да координират усилията си, за да подкрепят Скопие, отбелязва френският Монд. Същият вестник цитира коментар на бившия британски външен министър лорд Оуен, озаглавен "Да преначертаем картата на Балканите". В него той заявява: "Твърди се, че всякаква промяна в сегашната карта на Балканите ще означава да отворим кутията на Пандора. Смятам, че това опасение е преувеличено. Въпросите за уточняване на границите не са от вчера и те стоят като заплаха от 1991 година. Промяната в границите е най-голямата надежда за осигуряване на траен мир на Балканите". Лорд Оуен е и бивш пратеник на ЕС за мира в Югославия.

Опасявайки се от разрастване на конфликта министрите на външните работи от ЕС и генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън се опитаха да изготвят обща стратегия в присъствието на македонския външен министър в Брюксел Сърджан Керим, който като че ли остана доволен.

На страниците на Либерасион директорът на френския Европейски център за международни изследвания и специалист по балканските проблеми Жак Рупник твърди, че Македония и Европа разполагат с около една-две седмици, за да избегнат разрастване на кризата и превръщането ѝ в истинска война. Неразбираемо е как така сили от 40 000 души на територия, която се прекосява буквално за два часа, не могат да затворят достатъчно надеждно границата с Косово, отговаря Рупник на въпрос за позицията на изчакване, възприета от Запада.

Страните от ЕС като че ли са заети повече с предстоящата среща на върха в Стокхолм. С приближаването на края на шведското председателство на съюза критиките към работата му се умножават, отбелязва Файненшъл таймс. Френският премиер Лионел Жоспен се готви за сблъсък с Европейската комисия, тъй като Париж има възражения срещу сроковете за либерализирането на електроенергията и газа.

Ширак и Шрьодер: целостта на Македония да не бъде поставяна под въпрос

Френският президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер обсъждаха в южногерманското градче Херксхайм-Хайна снощи ескалиращото напрежение в Македония, съобщиха осведомителните агенции. Двамата изразиха категоричното си мнение, че насилието трябва да бъде спряно.

"Убедени сме, че териториалната цялост на Македония изобщо не трябва да бъде поставяна под въпрос. Искаме да бъдат мобилизирани всички възможности, за да се върне Македония към мирното си съществуване при запазена териториална цялост", казаха двамата ръководители пред журналисти преди разговорите.

Ширак и Шрьодер решиха в началото на годината да се срещат неофициално на всеки два месеца, за да обсъждат актуални проблеми. Тема на разговора беше предстоящата среща на високо равнище на ЕС в Швеция, но акцент на дискусиите беше актуалния конфликт в Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.