Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС и САЩ разтревожени от антидемократичните планове на Путин

0 коментара

Европа и САЩ предупредиха, че ходовете на руския президент Владимир Путин за укрепване на централизирания контрол над местната власт в Русия може да накърнят демократичното развитие на страната.

Държавният секретар Колин Пауъл каза в понеделник, че антитерористичните инициативи на президента Путин са "отстъпление" от осъществените демократични реформи в страната.

Руският външен министър Сергей Лавров отхвърли критиките и посъветва САЩ да не учат Русия на демокрация.

След неотдавнашните терористични нападения в Русия, за които като виновници бяха посочени чеченските сепаратисти, Путин заяви, че занапред той лично ще назначава губернаторите на областите и ще промени изборната система така, че на практика ще бъде спряно развитието на силна опозиция.

Русия призована за прозрачност

Ден след изявлението на Пауъл пред Ройтерс, американският заместник държавен секретар Ричард Армитидж в сряда призова Русия към прозрачност в стратегията ѝ за борба с тероризма.

Ние сме малко разочаровани, че изглежда в последно време Руската федерация е станала по-потайна за стратегиите си и е ограничила медиите, така че нямаме пълен достъп до тази информация, заяви Армитидж, който е на посещение в Прага. Надявам се, че Русия ще обясни как възнамерява да води тази война срещу тероризма, посочи той след среща с чешкия външен министър Цирил Свобода.

ЕС предупреди за засилването на властта на Кремъл

Европейският съюз днес се присъедини към изказаната от САЩ тревога от заплануваните от президента Путин мерки за борба срещу тероризма, като заяви, че отговорът не би трябвало да бъде в засилването на властта на Кремъл в ущърб на демокрацията, предаде Ройтерс.

Пред депутатите от Европейския парламент комисарят за външните отношения Крис Патън заяви, че трайното уреждане на чеченския конфликт не се крие в стъпки, ограничаващи демокрацията, а в "далновидна, хуманна и последователна" политика.

"Надявам се, че такива мерки предстоят и властите в Руската федерация няма да решат, че единственият отговор на тероризма е засилването на властта на Кремъл," посочи Патън.

"Борбата срещу тероризма не оправдава и не е извинение за нарушения на човешките права," каза още комисарят и добави, че на бъдещи срещи ЕС ще изложи позицията си по въпроса за Чечения, която е различна от тази на Москва.

"Задачата на Русия е да постави начело на Чечения ръководство, в което местното население има доверие. Без това не може да има трайно, истинско помирение, каквото мнозинството от населението очевидно иска," изтъкна Крис Патън.

След заложническата криза в Беслан, при която загинаха 339 души, Путин обяви в понеделник, че ще засили централната власт, за да осигури единството на страната пред терористичната заплаха. Плановете му предвиждат в бъдеще той да номинира ръководителите на районите и на републиките на Руската федерация, а местните парламенти да ги одобряват. В момента заемащите тези постове се избират. Президентът също така предлага изцяло пропорционална система за избор на парламента.

Освен това правителството засилва финансирането на органите за сигурност с допълнителни 5 милиарда долара. Министърът на финансите Алексей Кудрин, който съобщи за решението във вторник, заяви, че борбата с тероризма ще е върховен приоритет на бюджета за 2005 г. Две трети от парите са предназначени за министерството на отбраната.

Пауъл посъветва Москва да намери баланс

Колин Пауъл заяви пред Ройтерс, че е Москва трябва да намери баланса между борбата срещу тероризма и напредъка към демократични реформи и че САЩ са обезпокоени от последните предложения на руския президент.

По думите на Пауъл, САЩ ще обсъдят проблема с руските власти.

Коментирайки неотдавнашните изявления на Путин за това, че няма да преговаря с терористи, за каквито Москва обявява чеченските сепаратисти, Пауъл каза:"С терористи и убийци не може да има политически диалог, но в същото време, провеждайки твърда политическа линия по отношение на тероризма, не бива да има отказ от държавните институции, основани на демократични ценности".

Освен радикални промени в политическата система по посока единство на вертикалната власт, Путин потвърди намеренията на Москва за нанасяне на превантивни удари срещу бази на терористите, включително и зад граница.

Кореспондентът на ББС в Москва посочва, че предложените от Путин мерки ще засилят собствените му властови позиции и допълнително ще отслабят и без това немощната опозиция в Русия.

Лавров: Това си е наша вътрешна работа

Руският външен министър отхвърли критиките на американския държавен секретар. На първо място реформите и процесите в Русия са наша вътрешна работа, изтъкна той след заседание на Съвета на външните министри на ОНД в Астана.

По думите му лично той разбира думите на Пауъл като потвърждение на необходимостта от категорични мерки срещу тероризма, като същевременно се запази балансът между тяхната строгост и съхраняването на демократичните ценности.

Лавров изтъкна, че Пауъл е изразил солидарност с Русия в борбата с тероризма. Той припомни, че след атентатите от 11 септември Съединените щати също предприеха строги мерки, които бяха възприети нееднозначно от американското общество.

Руският министър смята за странно, че Пауъл разглежда като отстъпление от демокрацията всички действия, които не се вписват в понятието за демокрация на неговата страна. Ние не критикуваме такива "отклонения" от демократичните норми като например непреките президентски избори в САЩ. Затова нашите програми, процеси и проекти са наша, вътрешна работа, подчерта той.

Финансова инжекция за силовите структури

Обявените от финансовия министър инвестиции в органите за сигурност бяха предшествани от обещанието за финансиране на антитерористична програма в размер на 70 милиона долара за следващата финансова година.

Така министерството на отбраната ще получи допълнително 3.7 милиарда долара, докато вътрешното министерство, Федералната служба за сигурност и външното разузнаване ще си поделят 1.7 милиарда долара.

Парите ще се изразходват за техническо оборудване, обучение на специалисти и др.

Борбата с тероризма изисква дългосрочна перспектива, заяви Кудрин, цитиран от ИТАР - ТАСС.

Част от допълнителното финансиране е предвидено за засилване на сигурността в метрото.

Някои руски вестници предупредиха, че допълнителното финансиране, което надвишава с 27% предварително планираните суми, може да доведе до засилване на бюрокрацията, вместо до по-голяма сигурност за гражданите

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.