Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС към България: Забранете бързо дискриминацията по пол

0 коментара

Европейският съюз препоръчва на България бързо да приеме антидискриминационно законодателство. Това пише в доклад по изпълнението на директивите на ЕС за равни възможности между жените и мъжете в процеса на българската евроинтеграция. Текстът бе представен днес на втората публична дискусия от Европейския институт и фондация "Отворено общество", съобщи БТА.

Участниците в дебата бяха запознати в детайли и със законопроекта за предотвратяване на дискриминацията. За разлика от проектозакона на ОДС за равните възможности на мъжете и жените, който беше приет от предишното правителство, но не успя да влезе в НС, сегашният текст третира еднакво дискриминацията по пол с тази по етнически или религиозни съображения.

Според гласувания от кабинета Сакскобургготски проектозакон, признаците, по които се забранява пряка и непряка дискриминация, са пол, раса, цвят на кожата, етническа принадлежност, гражданство, политически или други убеждения, религия или вяра, възраст, сексуална ориентация, семейно положение и произход. С документа се определят и понятията тормоз, сексуален тормоз, преследване, подбуждане към дискриминация и расова сегрегация.

По мнение на представители на женски неправителствени организации, общият знаменател, под който се слагат различните видове дискриминация, е крачка назад за деликатната материя на пола. Всъщност главно ДПС настоя този проект за антидискриминационен закон да обхваща не само половите признаци, но и най-вече етническите и религиозните.

Българските жени работят наравно с мъжете, но двойно повече от средното за жените в света. Това сочат още данните от изследването на Европейския институт и фондация "Отворено общество". Общата часова седмична ангажираност с професионални и семейни задължения на българката, сравнена с тази на жените от другите страни, е една от най-високите. При българския мъж тази натовареност е еднаква със средната заетост на мъжете в света или с 14 часа по-малко от жената. Жените в България работят средно по 37 часа седмично на работа, а 31 часа извършват неплатен домашен труд. Мъжете прекарват средно по 39 часа на работното си място за една седмица и 15 часа - у дома.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.