Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС може да поиска промени в българската конституция за прокуратурата и следствието

20 коментара
ЕС може да поиска промени в българската конституция за прокуратурата и следствието

Възможно е Европейският съюз да постави искане към България за промени в конституцията, заяви в сряда докладчикът за България в Европейския парламент Джефри ван Орден след срещата си с вътрешния министър Румен Петков.

“Смятам, че е необходимо да се въведе по-голяма яснота за отговорностите, които ще имат прокурорите и следователи, това засяга най-вече фазата на досъдебното производство. То би могло да бъде извършвано доста по-ефикасно”, посочи Ван Орден.

В момента управляващите обсъждат план за промени в конституцията, които обаче могат да бъдат твърде ограничени заради решение на Конституционния съд (КС) от 2003 г., според което обикновено Народно събрание не може да прави структурни промени в съдебната власт. Такива биха били изваждането на следствието и прокуратурата от съдебната власт и прехвърлянето ѝ към изпълнителната или пък избирането на главния прокурор от парламента, което би гарантирало някакъв контрол върху дейността на обвинението.

Най-активна в искането на конституционни промени за съдебната власт е дясната опозиция. След острите критики в доклада на Еврокомисията и убийството на банкера Кюлев миналата седмица, и президентът Първанов се обяви за сваляне на имунитета на магистрати и депутати чрез промени в основния закон.

На срещата в МВР Джифри ван Орден повтори, че най-големият проблем пред страната е организираната престъпност и корупцията, което рефлектира върху правилното функциониране на обществото и отблъсква чуждестранните инвеститори.

По думите му освен от ефективна съдебна реформа, има нужда и от съсредоточаване на по-голям ресурс в МВР, за което той е бил информиран от ръководството на министерството и изразил своето съгласие.

В момента на щат в вътрешното министерство има около 1400 дознатели. До влизането в сила на новия НПК след шест месеца е предвидено те да станат 2000. Въпреки това от министерството твърдят, че тази бройка е крайно недостатъчна, за да функционира нормално разследването.

“Ние информирахме г-н Орден, че този път МВР ще вземе не поредните, а ефикасните мерки, за да се пребори с организираната престъпност и корупцията. Разбираме практическата липса на време, но тя е в следствие на това, че сме загубили твърде много от него като държава”, заяви Румен Петков.

Той е уведомил Джефри ван Орден, че написаното в доклада на Европейската комисия до голяма степен се припокрива с общественото мнение в България.

“Надявам се, че алармените звънци са били чути и ще се вземат необходимите мерки, за да се видят налице някакви практически резултати през следващите 3 месеца”, каза от своя страна евродепутатът.

Той и министър Петков откриха ситуационен център в сградата на МВР, който има за цел да координира борбата с бедствията и авариите и тяхната превенция. Той е струвал на министерството 100 хиляди лева, които са били покрити изцяло от собствения бюджет. Центърът е съставен от 4 модула като се изгражда и още един - пети, който ще бъде мобилен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Демократ
    #20

    С новия НПК не се решиха проблемите, а напротив се задълбочиха. Напълно съм съгласен с това, че следователите не са подготвени за прокурори, нито пък дознателите са готови да разследват целия обем дела. Защо тогава беше нужно да се закрива следствието на кого са му нужни некъдърни прокурори и некъдърни дознатели ? На България във всеки случай не. Не трябваше ли по добре да си остане следствието като се приеме опита от Франция и Италия за съдия-следователите ?Защо не се прие това, защо трябва винаги

  2. изпатил
    #19

    Това, което се иска сега е пълен абсурд. Разсипахме разследването. Сега ще разделим и прокуратурата.Кому е необходимо това. Коя държава-членка се е отказала от националните си традиции в правораздаването?Или като ни дадат знак да идем да пишкаме, и ние се наакваме...Разследваща прокуратура може да има само ако някой я свикне да разследва, или ако в нея се преназначет следователи. От един следовател винаги би излязал добър прокурор. Защото познава кухнята на нещата. И защото я е писал тази книжка,

  3. гражданин
    #18

    "Не гражданин" - правиш ли разлика между задържане и започване на наказателно производство?

  4. STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #17

    За П.Стояновъ-ШВЕДКИЯТ КРАЛ, ПОСЕТИ Автор: STEFAN D-r D TCHOLAKOV-SVERIGE Получено на: 3 Ноември 2005 13:21 ШВЕДКИЯТ КРАЛ, КОГАТО ПОСЕТИ БЪЛГАРИЯ НА 9 НОЕМВРИ 2000 СЪЩО Е ДАВАЛ НАДЕЖДИ НА АДВОКАТ ПРЕЗИДЕНТА ПЕТЪР СТОЯНОВ, ЧЕ ЩЕ ГИ ПРИЕМАТ В ЕВРОПА И НА НОВА ГОДИНА 2001 БЪЛГАРИНА / Петър Путьов-Рашид Стояновъ / СЕ ИЗЦЕПИ С БЛАГОДАРСТВЕНАТА СИ ТЕЛЕГРАМА ДО ШВЕДКИЯТ СИ КОЛЕГА :Краля на Швеция Карл 16-ти Густаф / , ЧЕ БЪЛГАРИЯ Е ПРИЕТА В ЕВРОПА БЛАГОДАРЕНИЕ НА ШВЕДКИЯТ МУ КОЛЕГА. ХАЙ-ЛЕЛе-УЙ-я, ВИКАХА

  5. гражданин
    #16

    Относно несменяемостта на магистрати - чл. 123, ал. 3 от Конституцията.Относно имунитета на магистрати - чл. 132 /изм. ДВ. бр. 85/2003г. от Конституцията.Опонентът ми правилно се е обозначил като "не гражданин". Той показва незнание на основния закон в държавата и вероятно не се чувства неин граждани, а само физически индивид.

  6. гражданин
    #15

    Дознателите в МВР са недостатъчно; те са с малък практически опит от 1 - 2 г. ; раздвоени са между указанията на прокурора, който ги ръководи функционално и разпорежданията на началниците си в РПУ, които ги ръководят административно - заплати, повишения, наказания; ще трябва да работят вече много по-тежки от фактическа и правна страна дела. Наблюдаващи прокурори по тях ще са прокурори от окръжните прокуратури, които са в областните градове. Т. е. престъплението ще е в малкия град или село,

  7. Л
    #14

    баламосвай хоратати правиш ли разлика между функционален имунитет и имунитета на магистратите в БГ "не могат да бъдат задържани и срещу тях не може да бъде възбуждано наказателно преследване освен за тежки престъпления" и то след като ВСС им свали имунитета. Значи за леки престъпления /наказуеми с лишаване на свобода до 5 год/ изобщо не могат да бъдат преследвани. И в коя европейска страна "Съдиите, прокурорите и следователите стават несменяеми след навършване на тригодишен стаж на длъжността, която

  8. Бодил
    #13

    Мискинче, това трябва да е поредната провокация на комуноидите. Нали знаеш -сигурно Костов ще е виновен пак! Няма начин Спартак Дочев да е станал привърженик на ДСБ и Костов.

  9. AZ22
    #12

    След като стане ясно, че 2007 няма да сме в ЕС.

  10. Лина
    #11

    Доста време ни обясняваха от ЕС какво искат от нас, като нищо свястно на измислихме сега направо ще ни кажат и как да го направим - горките хора защо се захванаха с тази държава изобщо. Въпреки, че ние сме далеч повече за съжаление.Естествено, че новия НПК или др. закон няма да имат никакъв ефект, ясно е че просто няма кой да прилага тези закони, че трябва да се промени Конституцията и да се въведе контрол върху магистратите, защото иначе те просто не работят. Сега тези които я приеха съзнателно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.