Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС на Балканите - много баби, хилаво дете

26 коментара
ЕС на Балканите - много баби, хилаво дете

Американски доклад предвижда проблеми по пътя към интеграцията на Западните Балкани в ЕС и предлага нестандартни решения като закриване на всички посолства на държавите от ЕС в Сараево.

Европейското бъдеще на Западните Балкани изглежда сигурно, но само на теория. От всички бивши югославски републики само Словения е членка на ЕС. Всички останали са някъде по пътя към присъединяването, като никоя от тях не може да задоволи изискванията на Брюксел за стабилизиране и добросъседски отношения.

Според доклад на влиятелния Институт за мир във Вашингтон особено проблематични са Босна, Косово и Сърбия. Тяхното присъединяване към ЕС е под въпрос, казва се в него, а това застрашава с вълна от нестабилност целия регион.

Проблемите в Босна са конституционни, а проблемите между Косово и Сърбия – териториални. Трудно е да се каже кой е по-големият проблем, и двата изглеждат неразрешими. Затова в доклада се предлагат нетрадиционни мерки.

Босна: по-малко мнения, но в една посока

Конституцията на Босна, която е част от Дейтънското споразумение от 1995 година, не отговаря на европейските стандарти и няма да позволи на Босна да се присъедини към ЕС.

Но трите управляващи етнически партии от години не успяват да постигнат съгласие за конституционна реформа; не може да ги раздвижи и международното присъствие в лицето на висшия представител за Босна и Херцеговина. То е изгубило почти диктаторската си власт и влиянието си върху вътрешната политика на страната.

Американският доклад предлага твърде многогласното международно присъствие да се консолидира и "да заговори с един глас”. В доклада се отбелязва: "Две дузини посолства на държави от ЕС в Сараево бомбардират правителството с какафония от мнения, а САЩ държат в босненската столица повече политически персонал, отколкото имаха в големите европейски столици по време на Студената война”.

Докладът предлага радикално разчистване: всички посолства на държави от ЕС в Сараево да се закрият и да се създаде само едно, ново представителство на ЕС, което да поеме функциите и правомощията на офиса на висшия представител. САЩ да намалят състава на посолството си с две трети. Двете сили – ЕС и САЩ – да обединят позициите си за конституционна реформа и да работят с босненското правителство чрез малка експертна група (четиричленна), изпращайки единен ясен сигнал.

Ръкостискане в Прищина

Докладът има предложения и за Косово и Сърбия. Сърбия не може да се присъедини към ЕС докато не знае къде са ѝ границите, казва се в него. Белград иска подялба на Косово и „корекция на границите”. Но по този териториален въпрос не се води диалог с Прищина, тъй като Сърбия не може да започне разговори докато не признае независимостта на бившата си провинция.

В доклада се предлага ситуацията да се реши чрез визита на вежливост на сръбския лидер по покана на косовския – нищо повече, просто визита на вежливост без никакви ангажименти. Това щяло да е стъпка напред към установяване на добросъседски отношения в духа на Брюксел без да се налага на Сърбия да признае независимостта на Косово.

Тук има малък трик: ако иска да обсъди териториалните си проблеми, Белград ще трябва да приеме, че Косово е суверенна държава. А ако двете страни разговарят като две суверенни държави, никой няма да им се бърка и те най-после ще могат да се договарят за каквото си искат, твърди се в доклада – но веднага се добавя: "Доколкото споразуменията между тях не оказват дестабилизиращ ефект върху съседните държави”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Krakra
    #28

    ще настъпи културно обединение на Бългърския етнос. Ако искаме и се борим да го постигнем. Пак опираме до политическа воля и до изборите. Продължавайте да не гласувате! Всички са маскари, вече не играе. Нека всеки да жертва малко от себе си!Който му стиска..

  2. Агент Попов
    #26

    Косово - суверенна държава? Това е един цирей, който рано или късно ще се пукне, и нищо повече! Огромна грешка на забатачената американска политика.

  3. Господ Бог
    #24

    и около Израел и Палестина и на други места - не се ли сещате, че те са източник на постоянно напрежение и войни ?! Гледам ви акъла от горе и се чудя, кога ли ще ви дойде в главите ?! Нима е логично едни държави да заприщват излаза на море на други ?! До какво ще доведе, например, разцепването на Белгия /да й имам проблемите/?!Страдайте си от акъла, няма да ви наливам нищо в главите !!!

  4. Културист
    #23

    на Сърбия са измислени. Преди да си оправя границите с Косово Сърбия да си оправи границите с Унгария и България. Иначе накъде така в Европа?

  5. Балканец
    #22

    "Кривите граници"-точно казано.Откога светът има митници,паспорти,визи ... ,армии за охраната им?Въобще ГРАНИЦИ.Ако не можеш да промениш нещо-влез в него,но не формално и `административно`.Границите трябва(доколкото е възможно)да бъдат на естественото си етническо място.Иначе-мир няма!Докато слагаш разделения,където си искаш,понеже си бил `победител`на тези места ще има бомби и ескалация докогато тези етноси там съществуват.Някои "велики"се мислят за Господ.Тъпи ли са или си мислят,че от напрежение се печели?Аз смятам,че и двете са верни!

  6. М.Н.
    #21

    Балканите са предизвикани от разните "мирни" договори наложени от т.н. Велики сили в миналото, които са рязали парчета от някои от държавите като баница и са ги раздавали като подарък на други държави. Това ни е докарало до тази трагедия да граничим със себе си във всички посоки. Същото се отнася и за Унгария и тя граничи със себе си. Тези политически идиоти, автори на "мирните" договори очевидно са си мислели, че като подаряват на Сърбия и подарените части от народи ще забравят изведнъж какви са

  7. Джони
    #20

    Доколкото си спомням, тези, които прокарваха някога границите са всичките до един членове на разните масонски ложи.Питам се, къде ли са решавани всичките спорни въпроси за границите в Европа и кой създаде напр. Сръбско-хърватско-словенското кралство или Турция!А следствие от този въпрос е чии интереси защитава масонската ложа в България и защо министърът на външните работи Младенов е член на тази ложа?

  8. Политиката
    #19

    Както се отделиха няколко държави, така и Западните Български Покрайнини да се върнат при майка си-България!СЪРБИЯ НЕ Е НАСЛЕДНИК НА БИВШАТА ЮГОСЛАВИЯ!

  9. Wittgenstein
    #18

    но и цялото Поморавие с Ниш е българско. Дори в родния град на Милошевич Пожаревац на 60 км от Белград е имало българска махала. Въобще около Белград е имало много български селища. Торлашките говори на са диалекти на сръбския език, а на българския. Не сме иредентисти, но нека се знае историческата истина и тя да се признае от Сърбия, а не да се съчинават глупости и да се изопачават фактите.

  10. Балканец
    #17

    Югославия(Сърбия)беше глезеното дете на Европа.Измислиха им държава-Сърбо/Хърватско/Словенска;преди това сърбите подло удариха в гръб България и за това...ние бяхме спряни от `великите сили`на границата,а Сърбия...не понесе санкции.След ПСВ получиха дарение от наши земи.По-късно-Титово време-незнайно защо всички ги `сваляха`.Идва време и слепите да прогледнат!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.