Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС настоя САЩ да се ангажират с внос на нефт и газ в Европа

7 коментара

САЩ трябва да поемат отговорност за доставки на нефт и газ в Европа в рамките на трансатлантическото търговско споразумение (TTIP), отчитайки геополитическата обстановка в Европа. Това заяви еврокомисарят по търговията Карл де Гухт.

Европа се стреми да понижи енергийната си зависимост от Русия на фона на влошаващите се отношения с Москва и взаимните санкции. Един от начините да се постигне това е да започне внос на американски енергоносители, за което САЩ трябва да отменят действащата вече 40 години забрана върху износа на петрол, предаде Ройтерс.


Важно е колкото се може по-бързо да определим позицията (по енергийното споразумение), защото както и вие може би сте забелязали, в Европа нещо се случва, заяви еврокомисарят пред журналисти във Вашингтон.


Не мога да си представя, че TTIP би съществувало без такива клаузи, добави той по повод споразумението за Трансаталантическо търговско-инвестиционно партньорство.

Карл де Гухт се срещна във Вашингтон с търговския представител на САЩ Майкъл Фроман в хода на подготовката на преговорите за търговския пакт, чиято цел е да сближи пазарите на САЩ и Европа, съставляващи половината от световната икономика.


Европа, където природният газ е два пъти по-скъп от този в САЩ, би спечелила от американския износ, но американските политици се опасяват от ръст на цените на своя пазар, който може да има струва гласовете на избирателите.


От друга страна, партньорите на САЩ по целия свят настойчиво искат отмяна на ембаргото за износ на петрол, въведено в началото на 1970-те години в период на енергийна криза.

Независимо от това, че TTIP няма да влезе в сила поне още година, договореностите за доставки на американски горива в Европа ще покажат на Москва,че ЕС зависи по-малко от руски нефт и газ, смята Карл де Гухт.


В най-добрия случай споразумението ще е готово в края на идната година. Мисля, всички са съгласни, че в настоящия момент енергийният проблем е по-спешен въпрос, отбеляза еврокомисарят.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сашо Михайлов
    #7
  2. Венелин Велев
    #6

    Идеята няма големи шансове за действителна реализация по причини, които са ясни на малко експерти в сектора. И затова няма смисъл от обсъждане на тукашно ниво.

  3. Ген. Иван Колев
    #5
  4. Сашо Михайлов
    #4

    Kiril Kovatchev, българин ли си , чии интереси защищаваш и кой ти плаща за писанията.Извинявай ама да не си на хонорар при Сорос.

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #3
  6. Kiril Kovatchev
    #2

    САЩ пък настояват страните от НАТО да си изпълнят задължениятат и си увеличат военния бюджет до 2%.

  7. jorro22
    #1

    Карл де Гухт - отиващият си комисар и подсъден в родината си за укрити 900 х. евро данъци. През 2015 ще търка затворническите нарове и хич няма да му е за американското ембарго за износ на нефт и газ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.