Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС не поиска от Турция да признае арменския геноцид

8 коментара
ЕС не поиска от Турция да признае арменския геноцид

Европейският парламент (ЕП) прие в сряда критичен доклад за напредъка на Турция по изпълнение на критериите за членство в ЕС. Документът бе изготвен от холандския евродепутат от Европейската народна партия (ЕНП) Кемиъл Юрлингс.

Документът констатира забавянето на реформите, лошите отношения с Кипър и Армения, както и все още съществуващите пречки пред свободата на словото.

Евродепутатите обаче приветстваха последните действия, предприети от турското правителство срещу изтезанията и корупцията и за утвърждаване правата на жените.

По инициатива на Юрлингс, в първоначалния текст на доклада фигурираше като задължително условие за членството на Турция признаването на арменския геноцид в началото на миналия век.

В крайна сметка при дебатите този текст отпадна. Срещу него се обявиха дясноцентристите и социалистите в ЕП. Според двете групи вкарването на такова условие за членство може да изостри споровете около приемането на страната.

Докладът посочва, че преговорите с Турция са процес с отворен край, чието приключване не води автоматично към членство. Югоизточната съседка на България ще бъде приета, когато "капацитетът за приемане" на ЕС може да го позволи.

Европейският парламент призова правителството на Анкара да признае Република Кипър, да изтегли силите си от острова и да вдигне ембаргото за кипърските кораби и самолети.

Докладът припомня на Турция, че липсата на напредък по прилагането на Протокола от Анкара ще има сериозни последствия за преговорния процес и дори може да стане причина за прекратяването му. Текстът съдържа призив към Турция да се въздържа от създаващи напрежение военни действия.

Членовете на ЕП призовават турските власти да изпълнят ангажиментите си свързани с правото за избор на вероизповедание. Според евродепутатите от последния доклад насам няма напредък в тази област. Като проблем се отчитат все още съществуващите пречки пред свободата на словото.

В документа се посочва, че въпреки оневиняването на турската писателка Елиф Шафак, съществуването на чл. 301 от турския Наказателен кодекс е заплаха за това основно човешко право. Евродепутатите изразяват и притесненията си от липсата на зачитане на правата на жените и от твърде голямата роля на военните в турския обществен живот.

За напредък се считат стартирането на информационни емисии на кюрдски, но ЕП отбелязва като голям проблем продължаващите заплахи срещу представители на гражданското общество в югоизточната част на страната.

В същото време Европарламентът призова Кюрдската работническа партия (ПКК) да се разоръжи и да обяви незабавно примирие.

Юрлингс: Докладът е суров, но честен

Докладът за Турция е суров, но честен, заяви от трибуната на Европейския парламент докладчика за Турция Кемиъл Юрлингс.

 

По думите му гарантирането на свободата на словото в страната са “крайъгълния камък” на реформите.

“Журналистите, писателите, издателите и активистите за човешки права и досега се изправят пред съда за нарушение на чл. 301, който въвежда понятието “обида срещу турцисизма”, заяви еврокомисарят по разширяването Оли Рен по време на дебата.

Той добави, че се е уморил да повтаря едни и същи неща свързани с човешките права в Турция. Според него е крайно необходимо в Турция да бъде проведен истински обществен дебат, особено по “чувствителните теми” за страната.

ЕС даде зелена светлина на Турция за преговори за членство през октомври 2005 година. 

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Turkish ot Istanbul
    #10

    Премахнаха точката по т.н.Арм.геноцид защото се опасяват че Турция ще прекрати преговорите.Турция не се нуждае от ЕС.Тя и без това си има нормална функционираща система и затова може да си позволи това удоволствие.Пък и с чужди пари кой ли е прокопсал.Нима 8те страни(D-8) са станали богати благодарение на ЕС?!За това Турция не се отнася сериозно кум изискванията.Пък и ЕС са пълни двуличници.Има точки като премахване на земеделските субсидии в страната.Като пък тия във Франция годишно възлизат към

  2. П. Петров
    #9

    Не трябва Турция да се извини заради арменския геноцид?

  3. z
    #7

    Ами защо тогава се натискате бе, аркадаш?Откажете се, като сте толкова богати и мощни.Ама ви си привижда Османската империя, нали?Айде стига с тези ориенталски номера и изнудвания - много сте прозрачни.

  4. monitor
    #6

    i za Turkey reshenieto shte byde geopolitichesko, v tozi sluchai Gospodaryat na sveta shte natiska, zashtoto taka shte dokara EU do blizkiya iztok ...

  5. bulgarinot Plovdiv
    #5

    Аркадаш, именно затова, че Европейските държави виждат много общи неща в порядките на Османската империя и тези на Турция, преговорите с вашата държава ще са много трудни.Пожелавам ви в крайна сметка и вие да станете европейска държава, но ще трябва да се потрудите много повече от нас.Ние се "натискаме" да станем европейци, не толкова за да бъдем богати и могъщи, а за да приемем законите и правилата при които живеят хората в Европа.Знаеш, че за сега няма по-добре развити общества от тези на евространите,

  6. Цар Симеон
    #4

    Турчино изваждаики баластата от безсмислени расъждения от твоето изложение изпъкват няколко открояващи се мисли които показват ясно и недвусмислено отнощението ви към ЕС: "Пък и ЕС са пълни двуличници" и "За това Турция не се отнася сериозно кум изискванията." и "Турция не се нуждае от ЕС."Кръстил си постинга: "ЕС е модерен начин на колонизация." Човек ще каже че ЕС насела се опитва да ви вкара в общноста. Осъзнаи се. Говореики за насилствено приобщаване ще те подсетя че държавите от балканите все

  7. extraplus
    #2

    Evropa se razvi blagodarenie na koloniite si (Afrika). V kraya na kraishtata ne smyatam che v BG tryabva da se obsuzhda armensikiya genotsid. Yankite imat svoya smetka no nakraya Turcia nyama da vleze v EU. Tova shte ima mnogo po loshi posledici za EU i USA. TR nyama da vleze v EU, v regiona ima po izgodna pochva za drugi sayuzi.

  8. Мизиец
    #1

    Турция не е нито исторически нито географски част от Европа...или по-скоро е свързана само със злините които е причинила на европейските народи.Турците са изключително нецивилизован народ, което е причина за военнолюбивата им политика от векове насам.Същото важи и за САЩ и всички мюсулмански държави от Близкия изток и Средна Азия.Развитието на националната им мисъл е спряло някъде в началото на Средновековието и единствено благодарение на петрола някой държави са богати, а такива като Турция благодарение на огромната си територия.Ако Турция бъде приета в ЕС то това ще значи край на съюза.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.