Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС ни дава отсрочка до април 2007, после налага “адекватни мерки”

30 коментара
ЕС ни дава отсрочка до април 2007, после налага “адекватни мерки”

Европейският съюз ще реши през април следващата година дали да активира т.нар. “адекватни мерки”, които ще бъдат наложени на България и Румъния след присъединяването към съюза, съобщи електронното издание EUexpands, като цитира ББС.

Според проектодоклада на Европейската комисия, с който ББС разполага, дотогава двете страни ще бъдат подложени на проверки, особено в областите земеделие, правосъдие и вътрешни работи.

По отношение на последната област Румъния има по-голям напредък от България, но и за нея съществува риск, отбелязва ББС.

“Адекватните мерки”, известни досега като “предпазни клаузи”, също се споменават в доклада на Еврокомисията, който ще бъде представен на 26 септември.

Активизирането на мерките обаче няма да стане незабавно, а преди това ЕС ще подложи двете страни на мониторинг и ще прецени какъв напредък са постигнали до април следващата година. 

“Адекватните мерки” за земеделието биха се изразявали в орязване с една четвърт на селскостопанските субсидии за България и Румъния, ако те не са уредили системата по контрол на плащанията чрез създаването на разплащателни агенции. 

Окончателният механизъм на бъдещия мониторинг ще бъде уточнен следващата седмица от еврокомисарите по разширяването и правосъдието Оли Рен и Франко Фратини.  

Според румънската агенция Ромпрес, на 26 септември ЕК щяла да обяви няколко такива “адекватни мерки”, между които правилник за възможно намаляване на помощите за селските стопани. Той предвижда намаляване на плащанията с една четвърт в продължение на една година, с възможност за удължаване на мярката, ако проблемите продължат, посочва агенцията, цитирана от БТА.

В четвъртък София вече разбра, че е твърде вероятно членството ѝ в ЕС да бъде съпътствано от “адекватни мерки”. Това бе казано на външния министър Ивайло Калфин и министъра по европейската интеграция Меглена Кутева от еврокомисаря Оли Рен.

След срещата министър Калфин обаче не каза да е ставало дума за евентуална финансова санкция срещу България, особено в областта на земеделието.

Източници от Брюксел неотдавна разкриха пред медии, че евентуални финансови ограничения за двете страни са били обсъждани в Европейската комисия.

Десет дни преди излизането на последния мониторингов доклад за готовността на България и Румъния за членство продължават да се спрягат различни варианти за допълнителни “предпазни” условия към двете страни, когато влязат В ЕС, като все по-често т.нар. предпазни клаузи се заменят с евфемизми като мониторинг, съпътстващи мерки и други термини.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. June
    #32

    С дълбока признателност на финландците.

  2. ЕС
    #31

    не човек-комунист

  3. Yankee Doodle
    #29

    иначе с червените боклуци до никъде няма да стигнем...

  4. Знаещ
    #28

    Сън в лятна нощ!

  5. yasno
    #27

    i na nezryashtia i na nechuvashtia e yasno-tova pravitelstvo i sglobiliat go parlament sa dulboko,korumpirani.toziparlament veche ne predstavlyava bulgarskia narod.pravitelstvoto voni na gniloch!nujni sa slednite speshni merki:1-izbirane na chesten i volevi patriot za prezident.edinstveniat s tezi kachjestva i nekorumpiran chovek e Volen siderov;2-neobhodimi sa burzi predsrochni obshti izbori,oshte predi mestnite. kak mogat tezi ministri da gledat v ochite horata,nay

  6. Стамбо
    #26

    ще ни гледат отвисоко (Румъния вече изобщо е в друга категория, към която отиват Албания и Молдова). Освен това в Сомалия и Чад поне езици западни знаят управляващите като хората. Тъй че-ако не си дадем сметка, че първаново-путиново-догановата шайка, която гази България , изобщо няма интерес да сме в ЕС, а да сме нещо помежду, и ако не осъзнаем, че тази щайка трябва да бъде изметена, наистина сме мърща, а не народ и общество.

  7. пк3
    #25

    Оги бояджиев не е известен на широката публика

  8. Булгар Търпешев
    #24

    Правилата за живот и практиките и начините на производство в страните на западният свят бяха напълно противоположни на установилата се у нас комунистическа върхушка.Те същите от тази върхушка нито имат моралното право нито знаят по какъв начин българинът трябва да бъде преустроен за европейските правила-закони норми на поведение и т.н.т.

  9. Stefan
    #23

    Всеки има правото да гласува за своя Соце - Гоце - Ален президент:) Но всеки има също така възможността да избере един достоен президент за България!

  10. Читател
    #22

    Мерките не могат да се активизират (което означава да станат по-активни), а могат да бъдат евентуално (!) активирани или да влязат в сила/действие. И нашият министър по евроинтеграцията се нарича Кунева, а не Кутева. Научете най-сетне майчиния си език.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.