Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Влизаме в ЕС при условия на строг мониторинг

23 коментара
Влизаме в ЕС при условия на строг мониторинг

През първите три години от членството си в ЕС България ще бъде подложена на строг мониторинг от Европейската комисия по т.нар. “чувствителни зони”.

Това е стана ясно в четвъртък на срещата на еврокомисаря по разширяването Оли Рен с българския външен министър Ивайло Калфин и с министъра по европейските въпроси Меглена Кунева в Брюксел. Тримата са обсъдили така наречените “съпътстващи” мерки при присъединяването ни.

След среща с Рен Калфин заяви пред БНР, че очаква мониторинговият доклад на ЕК да бъде положителен и да препоръча присъединяване от 1 януари 2007 г.

В съпътстващите мерки, по думите на Калфин, няма да има нищо необичайно. “Уточнихме се по най-общите принципи и с комисията сме на едно мнение какви трябва да бъдат тези мерки”, каза Калфин и ги изброи: максимална прозрачност в това, което се прави в България по т.нар. “чувствителни области”, максимално количество информация за ЕК, максимум присъствие на експерти от страните членки в споменатите вече чувствителни области.

Запитан дали това не е вид мониторинг, макар че механизмът официално ще бъде наречен по друг начин, Калфин не отрече и обясни, че след като сме се съгласи да приемем предпазни клаузи в присъединителния си договор, е нормално да има интерес от страна на ЕК какво се прави в България през първите три години. Чувствителни зони, според Калфин, са вътрешният пазар, правосъдието и вътрешният ред.

До този момент ЕС не е изпробвал мярката следприсъединителен мониторинг върху нито една от страните от предишните разширявания.

По същото време председателят на групата на Алианса на либералите и демократите в европарламента Греъм Уотсън прогнозира, че България и Румъния вероятно ще бъдат подложени на някои ограничения във връзка с членството им в ЕС, предвидено от 2007 г., съобщи АП, цитирана от БТА.

Според Уотсън ограничения могат да бъдат приложени срещу двете страни в области като правосъдие и вътрешни работи, селско стопанство и обществено здравеопазване.

"Ние сме на мнение, че са необходими няколко предпазни клаузи. Сега предстои да бъдат обсъдени мащабите и естеството на тези клаузи ", посочи той пред журналисти. Според евродепута България и Румъния трябва да влязат в ЕС от 1 януари догодина , защото са политически стабилни и "вероятно не по-зле подготвени от Словакия и Полша на същия етап от преговорите за тяхното присъединяване".

С декларация, в която се изразява категорична подкрепа за членството на Българя в ЕС от 1 януари 2007 г. завърши и последното заседание на съвместния парламентарен комитет България – ЕС. В документа се “отбелязва със задоволство значителния напредък, постигнат от българските власти в предприемането на мерки за изпълнение на препоръките на Европейския парламент, както и на тези, отправени от Европейската комисия в последния мониторингов доклад от 16 май 2006 г.”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ена
    #24

    се издъни зрелищно!

  2. bg
    #23

    Evropa napravi mnogo kompromisi nakomunistite ,no nai mnogo izstradabylgarskiq narod

  3. Harvy
    #22

    _______________________________________До този момент ЕС не е изпробвал мярката следприсъединителен мониторинг върху нито една от страните от предишните разширявания.По същото време председателят на групата на Алианса на либералите и демократите в европарламента Греъм Уотсън прогнозира, че България и Румъния вероятно ще бъдат подложени на някои ограничения във връзка с членството им в ЕС, предвидено от 2007 г., съобщи АП, цитирана от БТА.Според Уотсън ограничения могат да бъдат приложени срещу двете

  4. ako ima
    #21

    ako ima takiva za kakvto se pishe v suobshtenieto,to vednaga sled opovestyavaneto im meglena kuneva,ivaylo kalfin,rumen petkov i georgi petkanov,a moje bi i boris velchev trevba da podadat ostavka.da ne govorim za ivan grigorov i drugi podobni nemu.no taya grupa nekadurnici trebva da bude vodena v oliticheskoto nebitie ot stanishev.kabil i etem

  5. Harvy
    #20

    Да.Тук ясно прозира дългата ръка на Костов!Как ги прави тези неща,мръсникат му с мръсник.Бря,че лош чиляк!!!

  6. Петър
    #19

    Съберете инициативе комитет и 15 000 подписа като всички останали кандидати и ще Ви включат в изборите. Останалото са истерии.

  7. Harvy
    #18

    не знаеш ли че разговаряш с луд човек,та го караш да събере 15000 подписа??????Това не са истерий,той си е природно луд.

  8. h
    #17

    kou

  9. Independent
    #16

    Престанете да плюете, естествено че ще ни приемат с хиляди условия, не виждате ли каква селска държава е Бг??? И е пълна с кукумицини като този, дето иска да се кандидатира за президент... Най-важното е, че сме в ЕС. Оттук нататък Бг ще се управлява оттам, което е прекрасно!

  10. EU
    #15

    Nai vazhnoto e che she vlizame v EU ot 01.01.07 !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.