Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС обяви историческо разширяване на Изток

0 коментара

Европейската комисия направи огромна крачка към разширяването на ЕС в Централна и Източна Европа, с приемането на 10 нови страни –кандидатки през 2004 г., предаде ББС.

13 години след падането на Берлинската стена Европейската комисия реши, че 10-те страни са готови за членство през 2004 г. Това са Полша, Унгария, Чехия, Словакия, Литва, Латвия, Естония, Словения, Кипър и Малта. В документа не се препоръчва дата за започване на преговори с Турция, като се посочва, че тази страна все още не е изпълнила политическите критерии за членство.

След съпротива от няколко еврокомисари по въпроса за конкретна дата за присъединяване на България и Румъния комисията промени в значителна степен формулировката в проекта на доклада, че това ще стане през 2007 година.
В приетия вариант се посочва, че 2007 е разумен срок, който България и Румъния сами си поставят, и Европейската комисия ще подкрепи усилията им да го постигнат.

В доклада не се посочва предполагаема начална дата за преговорите за присъединяване на Турция.

Първият етап на разширяването ще добави още 75 млн към сегашното 400-милионно население на Европейския съюз, но ще увеличи богатството на съюза с не повече от 5 процента, посочва ББС.

Предложенията на комисията ще бъдат разисквани от лидерите на 15-те страни от съюза на срещата им на високо равнище на 24 и 25 октомври. Окончателното решение за разширяването ще бъде взето на 12 и 13 декември в Копенхаген, след финалния маратон от преговори с 10-те кандидатки.

Има само едно събитие, което би могло да блокира или да отложи най-голямата вълна на разширяване – насроченият за 19 октомври референдум в Ирландия за договора от Ница, който дава институционалната рамка на разширяването. Ирландия бе единствената държава от ЕС, което подложи договорът на референдум и първият път отговорът на гласоподавателите беше отрицателен.

Председателят на Европейската комисия Романо Проди похвали днес държавите-кандидатки за членство в ЕС за "невероятния баланс", който са постигнали след падането на Берлинската стена и определи разширяването на съюза като "нова стъпка" в проекта за създаване на нова Европа, предаде АФП.

"През 1993 г. в Конепхаген държавите от Централна и Източна Европа получиха възможността да се присъединят към ЕС. Оттогава тези държави изминаха дълъг път от диктатурата към стабилната демокрация. Това е една невероятна равносметка", подчерта Проди, който представи на евродепутатите доклада на Европейската комисия за разширяването на съюза. Той допълни, че разширяването е нова стъпка в европейския проект.

В интервю за германското обществено радио еврокомисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген изтъкна от своя страна, че ако ирландците отново кажат "не" на договора това ще се превърне в голям проблем за разширяването на ЕС. Няма да успеем да спазим сроковете и е възможно целият проект да се провали, подчерта Ферхойген.

На пресконференция говорителят на ЕК Джонатан Фаул заяви, че ако ирландците не подкрепят ратификацията на договора от Ница, може да се наложи преразглеждане на всички институционални промени, нужни за разширяването на съюза. Той отхвърли повдигнатите напоследък предложения основните елементи от договора от Ница да бъдат просто прикачени към договорите за присъединяване в случай, че ирландците гласуват против.

Европейският съюз е взел решение да осъществи разширяването с помощта на договора от Ница, което изключва възможността от резервен вариант.

Британският виншен министър Джак Стро приветства решението на Европейската комисия и припомни, че датата 2004 г. за приемане на първите 10 кандидатки е заложена за пръв път от премиера Тони Блеър преди две години.

"България и Румъния също са по пътя към членство. Искаме на срещата на Европейския съвет в Копенхаген през декември Европейският съюз да определи 2007 г. за дата за тяхното присъединяване, подчертава още Джак Стро.

Обединяването на Европа е добро за Великобритания и за Европа. Точно както днешният Европейски съюз е помогнал да се сложи край на войната в Западна Европа, така разширяването ще утвърди мира и стабилността по целия наш континент. То ще ни помогне и да засилим сигурността в Европа като засилим сътрудничеството в борбата с тероризма, международната престъпност, трафика на наркотици и хора, допълва британският външен министър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.