Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС осъжда действията на Русия, но само на думи

48 коментара
ЕС осъжда действията на Русия, но само на думи

Европейският съюз осъжда решението на Русия да признае независимостта на сепаратистко настроените грузински региони Южна Осетия и Абхазия и призовава другите страни да не следват този пример. Това се казва в заключителната проектодекларация на страните членки на ЕС, която се очаква да бъде приета на извънредната среща на върха в Брюксел. Срещата започна в понеделник и се очаква да приключи в късните часове същия ден.

Смекченият тон идва на фона на съобщенията от руския газов монополист "Газпром", че в следващото денонощие ще бъде спрян за "профилактика"  магистралният газопровод "Ямал-Европа", по който се доставя основно суровината за Европейския съюз.

В проектодокумента се посочва още, че “ЕС ще преразгледа връзките си с Русия заради интервенцията в Грузия”. Освен това съюзът “ще прецени дали да продължи диалога в някои сфери”.

"Съюзът ще продължи да бъде нащрек“, се казва още в документа, цитиран от Ройтерс. Освен това ЕС ще призове Русия да не се изолира от останалата част от Европа, но в декларацията ще бъде отбелязано, че “отношенията между Русия и Европейския съюз са достигнали до кръстопът”.

Въпросът за санкции срещу Русия няма да бъде повдиган на срещата, каза върховният представител на блока за външната политика и сигурността на ЕС Хавиер Солана. Toй съобщи, че ЕС ще изпрати наблюдатели в Грузия, които да се уверят, че Русия спазва ангажимента да изтегли войските си от грузинска територия.

Очаква се по време на срещата лидерите на 27-те страни членки да изразят готовността си да окажат политическа и икономическа подкрепа на Грузия.

Шест държави от ЕС, по-голямата част от които са съседи на Русия, а именно Великобритания, Полша, Швеция, Литва, Латвия и Естония, настояват за максимално твърд курс спрямо Москва и дори за санкции. Останалите 21 страни от ЕС, сред които и България, отхвърлят крайните мерки, въпреки че осъждат и руската агресия в Грузия, и решението на Москва да признае сепаратистките републики Абхазия и Южна Осетия.

На срещата на върха България е от премиера Сергей Станишев, който преди формалното начало на форума се срещна и разговаря с грузинския си колега Владимир (Ладо) Гургенидзе, чието присъствие в Брюксел се счита за неофициално.

Говорителят на руското външно министерство Андрей Нестеренко заяви, че Москва се надява по време на извънредната среща на върха на Европейския съюз в Брюксел “да бъде дадена балансирана, справедлива оценка на събитията в Южна Осетия”. Той подчерта, че “езикът на санкциите е на една отминала историческа епоха”.

Нестеренко каза още, че Кремъл иска Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) и Европейският съюз да осигурят международно полицейско присъствие в буферните зони между Грузия и сепаратистките райони Южна Осетия и Абхазия.

Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че не трябва “да се къса нишката на диалога” с Русия и че ЕС трябва да “говори ясно” след нарушението на териториалната цялост на Грузия.

Великобритания от своя страна призова ЕС да замрази разговорите си по споразумението за стратегическо партньорство с Русия

Еuobserver коментира, че Европа вече осъди действията на Москва, но мнозинството от страните членки нямат желание да стигат отвъд думите – Франция, Италия, Испания, Финландия, Австрия, България, Словения, Гърция и Кипър се обявиха против наказателни мерки преди началото на срещата.

“Няма да предлагаме санкции, а много внимателен подход”, каза френският външен министър Бернар Кушнер, цитиран от Euobserver.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

48 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Гуджо
    #49

    по-големи лизачи сте от българските комунета!

  2. жалко
    #48

    европейската дипломация е една тъжна картинка. Браво поне на 6-те държави

  3. ХАХАХА!!!
    #47

    се надяват, че в случай на икономически конфликт с Русия, "старата европа" ще ги пази, аможе и САЩ да се намесят. Англия пък се надява на САЩ.САЩ можи и да направят нещо, но няма да е до изборите, че и малко след тях - имат си занимавка, а т.н. "стара европа" си гледа интересите и няма да се жерва за не се знае какво за Саакашвили или за Полша и прибалтийските.Кой ревеше "ще има сериозни санкции!" да си вдигне ръката?

  4. mary
    #46

    Jalko, che stara i nova evropa ne govoriat na sashtia ezik. Vsichko tova shte im se verne kato bumerang.Ruskite politici usileno govoriat i za otnemane na Sevastopol ot Ukraina.ako ne ozaptiat sega Rusia mnogo losho shte stane.Triabva li da zavzemat Parij za da se sabudiat nai-posle?Frenskia Prezident dokaja che e bezsilen shreshtu Rusia.

  5. Българан
    #45

    Меркел се надуваше много миналата седмица но явно от германския едър бизнес са и дръпнали ушите и тя сви крилца и заговори за "продължаване на диалога с Русия"!Интересо клати фесо! Русия е важна за запада, а не Грузия!

  6. Sin
    #44

    Отдавна е доказано, че ненаказаните престъпници са чума за нормалното развитие.

  7. Обективен
    #43

    Маккейн идва и ще постави на място самозабравилиата се Русия.

  8. Стойчев
    #42

    Явно е, че в рамките на ЕС има различни интереси. Поради това реалистическият подход се е наложил пред идеите за крайни решения.Русия е в желязна позиция - тя реагира след грузинската инвазия в Южна Осетия и това е било констатирано от всички наблюдатели на ОССЕ.

  9. Шиклгрубер
    #41

    Това сме го виждали навремето с Мюнхенското споразумение

  10. reakzioner
    #40

    Което обаче ще остане напълно неразбрано от форумната сектантска паплач! Хубаво е, че ЕО се опитва да има собствена позиция и да формулира собствените си интереси , различни от тези на Америка! Дано политическата европейска еманципация продължи, въпреки попълзновенията на американските лакеи в ЕО!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.