Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЕС отхвърли британския план за бежански транзитни центрове извън ЕС

0 коментара

Европейските лидери започнаха дебатите за Европейска конституция, която трябва да подготви Евросъюза за историческото му разширяване следващата година, предадоха световните агенции.

Би Би Си посочва, че ръководителите на ЕС са влезли в спор още снощи, преди официалното откриване на форума в гръцкия курорт Порто Карас. Те отхвърлиха британския проект за изграждане на транзитни центрове извън границите на ЕС, в които да бъдат настанявани лицата, поискали убежище в страните от съюза.

На първото си работно заседание, посветено на европейската имиграционна политика и на системата за предоставяне на убежище в страните от ЕС, мнозинството държавни и правителствени ръководители изразиха резерви и възражения по противоречивото предложение и то бе изтеглено от проекта на заключителния документ на срещата, съобщи пред журналисти шведският външен министър Анна Линд, чиято страна заедно с Германия е сред най-отявлените опоненти на британския проект.

Планът предвиждаше да бъдат изградени транзитни центрове извън границите на ЕС, в близост до районите на конфликти. Целта му е да отреже достъпа на имигранти, чиито мотиви за убежище в страните от ЕС да се оценяват по време на престоя им в транзитните центрове и те да могат по -бързо и по-евтино да се връщат в своите държави.

Правозащитни организации, както и ООН, също атакуваха британското предложение.

Същевременно европейските ръководители одобриха създаването на обща база данни за визите, за да се борят по-успешно срещу нелегалната имиграция, съобщи агенция Франс прес. Те дадоха съгласието си на Европейската комисия да използва до 140 милиона евро за попълване на базата данни и за проекти за гранично сътрудничество и репатриране на нелегалните имигранти.

ЕС предупреди Иран и Северна Корея

Европейските лидери постигнаха съгласие и по проектодекларация, която предупреждава Северна Корея и Иран за техните ядрени програми.

Освен това ЕС иска да бъде оказан натиск върху палестинци и израелци, за да се постигне напредък в прилагането на пътната карта за разрешаване на конфликта, каза гръцкият премиер Костас Симитис в края на първия ден от работата на срещата на върха на ЕС в гръцкия курорт Порто Карас.

Европейските лидери подчертаха необходимостта да се окаже натиск върху палестинското правителство и групата Хамас, за да продължат преговорите за постигане на период на мир и спокойствие, по време на който да няма атаки, каза Симитис.

Лидерите посочиха също нуждата от натиск върху израелците, за да спазват различните точки от пътната карта и да сътрудничат с палестинците, добави гръцкият премиер.

Споровете по Европейската конституция

Днес започнаха дискусиите по проекта за конституция на ЕС, който предстои да бъде окончателно одобрен през октомври на срещата на върха в Италия.

Към 15-те настоящи ръководители на ЕС се присъединиха 10-те от държавите, които стават членове на съюза през май 2004 г.

Различията по проекта се появиха още в процеса на неговата подготовка, който отне 16 месеца.

Ключовите предложения са за създаване на постоянен председател на ЕС, на европейски външен министър или на външнополитически представител.

Има несъгласия между малките и големите държави, както и между тези, които искат повече власт за Брюксел и онези, които желаят националните правителства да държат властта.

Германия и някои други държави настояват ЕС за получи по-голяма наднационална власт, включително и решения по външната политика да се вземат с мнозинство.

Великобритания и Дания са сред онези, които искат ограничена власт за ЕС и да се блокира предложението за създаване на независима от НАТО европейска отбрана.

Гърция организира безпрецедентна операция по суша, въздух и море, за да гарантира сигурността на форума.

Близо 15 000 полицаи и сили на армията са разположени по северния бряг, докато противовъздушни ракети, военни кораби и дори водолази в околните пещери пазят европейските лидери.

Форумът беше преместен от Солун в близкия курортен комплекс Порто Карас на Халкидическия полуостров заради притесненията от антиглобалистки протести.

В дневния ред на срещата на върха са и въпросите за отношенията ЕС - САЩ, оръжията за масово унищожение, Близкоизточния мирен процес, възстановяването на Ирак, борбата с международния тероризъм. По-късно днес лидерите на ЕС ще се срещнат с делегациите на България, Румъния и Турция. България и Румъния очакват ЕС да потвърди приключване на преговорите за членство през 2004 г. и посочване на 2007 г. като дата за присъединяване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.